Maister Power 42,5 OD – nowy herbicyd do powschodowego zwalczania chwastów w kukurydzy
Maister Power to bardzo wysoka stabilna skuteczność zwalczania chwastów i unikalna długość działania (wraz z działaniem odglebowym na ewentualne zachwaszczenie wtórne). Innowacyjna technologia formulacyjna, w której połączono aż trzy substancje aktywne oznacza większą skuteczność już jednego zabiegu, wygodę stosowania i większy zysk dla plantatorów.
Szczegóły techniczne produktu Maister Power 42,5 OD:
- zawiera trzy substancje aktywne i najnowszej generacji sejfner
- zwalcza wszystkie najistotniejsze chwasty w kukurydzy w tym perz i ostrożeń oraz całą gamę pozostałych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych
- zwalczanie chwastów z grupy rdestów jest jedną z najważniejszych zalet tego produktu odróżniającą go od np. Maistra WG i a także od innych produktów na rynku,
- daje możliwość większej elastyczności w stosowaniu powschodowym
- wystarczy jeden zabieg, bez konieczności mieszania (nawet z adiuwantami), co zapewnia łatwość w użyciu i wygodę stosowania
Baytan® Trio 180 FS – nowa zaprawa nasienna – z efektem kotwicy
Nowa fungicydowa zaprawa Baytan Trio 180 FS jest bardzo uniwersalną zaprawą do stosowania we wszystkich gatunkach zbóż ozimych i jarych. Zawiera 3 nowoczesne substancje aktywne:
- triadimenol (triazole),
- fluopyram (SDHI) oraz
- fluoksastrobinę (strobiluryny).
Substancje czynne pochodzą z różnych grup chemicznych i dlatego Baytan Trio ma bardzo szerokie spektrum działania, skutecznie zwalczając najtrudniejsze choroby, między innymi pleśń śniegową. Jednocześnie Baytan Trio pozytywnie wpływa na zdrowotność i wzrost roślin. Potwierdzono to w trakcie wieloletnich badań w Polsce oraz w krajach o szczególnie trudnych warunkach zimowych takich, jak Łotwa czy Finlandia. W związku z tym Baytan Trio stanie się idealnym narzędziem do zaprawiania nasion, nawet dla najbardziej wymagających rolników prowadzących intensywną technologię uprawy zbóż.
Fandango® 200 EC – rozszerzenie rejestracji o stosowanie w cebuli
Fungicyd Fandango, znany z wysokiej skuteczności w ochronie zbóż w Polsce, uzyskał rozszerzenie rejestracji o stosowanie w cebuli. Produkt, który zdobył już uznanie u producentów cebuli w Holandii czy Wielkiej Brytanii, od 2014 roku będzie można również w Polsce stosować w ochronie cebuli przed mączniakiem rzekomym i zgnilizną szyjki. Dzięki zawartości 2 nowoczesnych substancji o odmiennym sposobie działania skutecznie zwalcza groźne choroby na polu i wyjątkowo efektywnie wpływa na wysokość i jakość plonu po zbiorze.
Najważniejsze zalety stosowania Fandango 200 EC w cebuli:
- mieszanka 2 nowych substancji o odmiennym działaniu.
- sprawdzony lider w ochronie cebuli w trudnym klimacie, m. in.: w Holandii, Belgii i Wielkiej Brytanii.
- może być podstawą ochrony w intensywnej uprawie cebuli w Polsce.
- pozytywny wpływ na wysokość plonu.
- krótki okres karencji.
- spełnia wymogi Integrowanej Ochrony.
Luna® Sensation 500 SC, Luna® Experience 400 SC
Grupa produktów Luna to kilka formulacji fungicydów dostosowanych do lokalnych potrzeb w różnych krajach i różnych uprawach. Cechą wspólną wszystkich fungicydów z grupy Luna jest zawartość innowacyjnej substancji aktywnej jaką jest fluopyram, która może występować w kombinacjach z innymi substancjami aktywnymi.
Fluopyram jest nowoczesną substancją aktywną, która działa przez blokowanie oddychania mitochondrialnego w komórkach patogenów grzybowych. Po naniesieniu na roślinę działa wielokierunkowo: kontaktowo, translaminarnie i systemicznie. Na patogeny grzybowe wykazuje działanie zapobiegawcze i interwencyjne. Wielokierunkowy sposób działania fluopyramu sprawia, że jest to substancja odporna na zmywanie przez deszcz.
W Polsce w roku 2014 planowane jest wprowadzenie 2 produktów z grupy Luna:
• Luna Sensation 500 SC zawierająca fluopyram i trifloksystrobinę. Ze względu na wysoką efektywność w zwalczaniu szarej pleśni i chorób liści, produkt ten będzie polecany do ochrony truskawek. W przyszłości planowane jest rozszerzenie zakresu stosowania Luny Sensation 500 SC o kolejne uprawy jagodowe m. in. porzeczki, maliny i agrest.
• Luna Experience 400 SC zawierająca fluopyram i tebukonazol, która będzie polecana do ochrony drzew ziarnkowych (jabłoń, grusza), pestkowych (czereśnia, wiśnia, śliwa) oraz warzyw (marchew, por).
Wieloletnie badania prowadzone w Polsce przez Bayer CropScience m. in. wspólnie z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach, potwierdziły bardzo wysoką skuteczność Luny Sensation 500 SC i Luny Experience 400 SC w zwalczaniu chorób grzybowych często powyżej najlepszych standardów rynkowych.
Najważniejsze zalety preparatów z grupy Luna:
• Wyższa skuteczność w zwalczaniu najważniejszych chorób w porównaniu do standardów rynkowych.
• Poprawa zdrowotności roślin.
• Lepsza jakość plonów.
• Dłuższe przechowywanie po zbiorze.
• Produkty przydatne w Integrowanej Ochronie.
• Marka sprawdzona na całym świecie.
„Ochrona bez reszty” – kolejne działania w ramach kampanii „Grunt to bezpieczeństwo.”
W 2014 r. Bayer CropScience będzie prowadzić kolejną edycję kampanii informacyjno – edukacyjnej Grunt to bezpieczeństwo, tym razem poświęconej kwestii właściwego stosowania środków ochrony roślin w aspekcie ich poziomów pozostałości zarówno w płodach rolnych, jak i w środowisku. Aby nie dopuszczać do przekraczania dopuszczalnych norm i chronić środowisko naturalne, należy:
• postępować zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania
• stosować tylko oryginalne preparaty
• właściwie dobrać produkt do zaistniałego problemu
• prawidłowo przygotować się do wykonania zabiegu i go przeprowadzić:
- zachowując odpowiednie strefy ochronne
- unikać nakładania się cieczy na tej samej powierzchni
- dostosować ciśnienie i prędkość jazdy do warunków pogodowych
- stosować środki ochrony roślin jedynie w wypadku przekroczenia progów ekonomicznej szkodliwości patogenów
- stosować środki selektywne i w sposób bezpieczny dla organizmów pożytecznych
- nigdy nie wykonywać zabiegów na uprawach z kwitnącymi roślinami, w czasie ich oblotu przez owady zapylające
- przestrzegać okresu prewencji
• właściwie przeprowadzić czynności po zabiegu – mycie opryskiwacza, płukanie pustych opakowań
Stosowanie podstawowych zasad właściwego postępowania ze środkami ochrony roślin to nasz wspólny obowiązek. Wypełniając go dbamy o wysoką jakość plonu, zdrową żywność i środowisko.
® – zastrzeżony znak towarowy firmy Bayer
Źródło: materiały firmowe
Davos to koleś z Greenpeace, nie inaczej. Jakie Ty masz dowody? Żadnych bezpośrednich badań komisja europejska nie ma. To Greenpeace powinni przyjrzeć się wszyscy. Organizacja która żekomo chroni przyrodę a finansuje się z pieniędzy koncernów które zastrasza.
Problem wymierania pszczół jest problemem złożony. Zrzucanie winy na jedną rzecz jest wg mnie nieuprawnione. Co mogę na pewno powiedzieć: wśród osób „atakujących” neonikotynoidy jest niestety wielu w ogóle nie znających tematu. A krzyczą jakby mieli niezbite dowody winy.
Ani wszyscy naukowcy, ani cała Komisja Europejska jednym głosem tego nie twierdzą. To raz. A rolnicy, którzy się nie stosują do przepisów używania to nie bajka, tylko rzeczywistość – to dwa. Wklejasz ten tekst gdzie się da Davos – misję masz jakąś czy co? Z Greenpeace jesteś czy od innych zielonych ludków?
Syngenta, Bayer i BASF – międzynarodowe koncerny chemiczne, produkujące m.in. neonikotynoidy – pestycydy zabójcze dla pszczół, zostały „wyróżnione” przez internautów za to, że wbrew wynikom badań na temat szkodliwości tych substancji produkują je, a winę za spadki populacji pszczół przypisują pasożytom i innym chorobom. Zdarza się również, że winą obarczani są rolnicy, którzy rzekomo stosują neonikotynoidy w niewłaściwy sposób. Zarówno naukowcy jak i m.in. Komisja Europejska są zgodni co do bezpośredniego, negatywnego wpływu neonikotynoidów na pszczoły i inne owady zapylające i w związku z tym w ubiegłym roku w Unii Europejskiej wprowadzono czasowe zakazy używania kilku z nich.