Nowe zagrożenie dla borówki wysokiej?

W ostatnich dniach otrzymałam chrząszcze znalezione na borówce wysokiej w woj. łódzkim. Co to jest i dlaczego może być groźne dla borówki?

Czarny, kropkowany chrząszcz to łanocha pobrzęcz (Oxythyrea funesta) z rodziny kruszczycowatych.

Chrząszcz ma wielkość około 12 mm, jest czarny, błyszczący z licznymi białymi kropkami na pokrywach. Chrząszcze żerują w kwiatach borówki, zjadają słupki i pręciki, niszczą kwiaty i redukują plon.  Chrząszcze notowano w Polsce południowej kilka lat temu, zaś 2-3 lata temu były wzmianki o pojawieniu się pojedynczych osobników w Polsce centralnej i dalej na północ. Chrząszcze mogą być obecne na roślinach od wiosny do jesieni.

Jest to gatunek wielożerny, żeruje głównie na białych i żółtych kwiatach, ale także na innych np. na róży. Larwy, zwane pędrakami, żyją w glebie, żywią się korzeniami roślin oraz substancją próchniczną.

Warto zwrócić uwagę na obecność chrząszczy w kwiatach borówki i jeśli występują licznie, zastosować opryskiwanie dozwolonym preparatem zawierającym deltametrynę (pyretroid) lub acetamiprid (Mospilan 20 SP lub odpowiednik) bądź tiachloprid (Calypso 480 S.C.) z zachowaniem bezpieczeństwa pszczół.

Dr hab. Barbara H. Łabanowska prof. IO
Instytut Ogrodnictwa Skierniewice
Fot. B. Łabanowska

Więcej na temat tego szkodnika wkrótce w prasie ogrodniczej.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW Golianach o praktycznych rozwiązaniach do sadów
Następny artykułUnijne oznaczenia produktów będą lepiej chronione

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.