Nowe rozwiązania w ochronie upraw sadowniczych

Pod takim tytułem 24 sierpnia w Hotelu Wiktoriańskim w Grójcu odbyło się spotkanie skierowane głównie do doradców sadowniczych i producentów jabłek. Zorganizowała je firma Syngenta. Podczas konferencji przedstawiciele tego przedsiębiorstwa zaprezentowali m.in. wyniki badań i zalecenia dotyczące stosowania środków ochrony roślin znajdujących się w ofercie tej firmy.

Rozszerzona rejestracja
– W grudniu 2011 r. rejestracja preparatu Switch 62,5 WG została rozszerzona o rośliny sadownicze. Wcześniej środek ten był dopuszczony do użycia w uprawie truskawki i warzyw do zwalczania oraz zapobiegania występowaniu chorób grzybowych. Ponadto w 2009 r. na podstawie zezwolenia MRiRW do ochrony borówki wysokiej przed szarą pleśnią i antraknozą – informował Ulrich Henser (fot. 1) Technical Expert Fruit, Grapes & Vegetables, z działu technicznego firmy Syngenta. Switch 62,5 WG zawiera dwie substancje aktywne: cyprodynil (z grupy anilinopirimidyn) i fludioksonil (z grupy fenylopiroli).

Działanie pierwszej z wymienionych substancji polega na hamowaniu zarówno biosyntezy metioniny u grzybów, jak i wydzielania się enzymów hydrolitycznych, natomiast fludioksonil powstrzymuje kiełkowanie zarodników. Fungicyd ten można więc stosować zapobiegawczo i interwencyjnie.

Z informacji przedstawionych przez U. Hensera wynika, że Switch 62,5 WG wykazuje szczególnie dobre właściwości w zwalczaniu grzybów z rodzaju: Botrytis i Gloeosporium, a także Monilia, Penicillium i Alternaria. Ponadto działa na patogen w czterech fazach jego rozwoju: kiełkowanie zarodników, wzrost strzępki infekcyjnej, penetracja i wzrost grzybni. Substancje aktywne tego środka, w porównaniu ze związkami zawartymi w innych fungicydach, w mniejszym stopniu wywołują powstawanie odporności grzybów na fungicydy. Dla uzyskania najlepszych efektów producent zaleca nie przekraczać maksymalnej dawki tego preparatu dla jednorazowego stosowania (0,75 kg/ha), a do zabiegu używać 600 l wody/ha. Najlepiej – jak przekazał U. Henser – środek ten stosować przed zbiorem owoców. Przy czym, w zależności od nasilenia chorób, albo jednorazowo (7 dni przed zbiorem) albo dwukrotnie (14 i 7 dni przed zbiorem). Karencja preparatu wynosi 3 dni, może być więc stosowany na krótko przed zbiorem.

Nowy środek owadobójczy
Od 18 maja 2012 r. na polskim rynku dostępny jest nowy środek owadobójczy – Affirm 095 SG. Jak poinformował Jacek Skwira (fot. 2) Portfolio Manager Potatoes & Hops, preparat wprowadzono na polski rynek na podstawie wzajemnego uznawania zezwoleń, a jego etykietę opracowano w oparciu o dokument węgierski. W sadownictwie środek ten można stosować do zwalczania stadiów larwalnych szkodliwych motyli, tj. owocówki, miniarki, zwójkówki, a także gąsienic w jaju, w fazie tzw. czarnej główki. Obecnie rejestracją objęte zostały jabłoń, grusza i winorośl oraz wiele roślin warzywnych. Substancja aktywna środka Affirm 095 SG to benzoesan emamektyny (związek z grupy makrocyklicznych laktonów), będący 2. generacją mektyn (1. generacja to abamektyna – substancja czynna środka Vertimec). Emamektyna wykazuje silne działanie kontaktowe i żołądkowe, w ciele owada działa na granicy neuronów i mięśni, na receptory GABA. Dzięki specyficznemu mechanizmowi działania larwy zaprzestają żerowania już po 1–4 godz. od wykonania zabiegu.

W roślinie środek działa wgłębnie oraz translaminarnie. Na powierzchni liści ulega szybkiemu rozkładowi (kilka godzin), dlatego nie stanowi zagrożenia dla owadów pożytecznych, np. ośca korówkowego (Aphelinus mali) – parazytoida bawełnicy korówki.

Jak zapewniał U. Henser, Affirm 095 SG działa nawet do 12–14 dni po zabiegu, gdyż jest odporny na zmywanie przez deszcz, jedynie niska temperatura sprawia, że szkodniki żerują mniej chętnie i wolniej pobierają szkodliwą substancję.

Na polskim rynku środek ten jest dostępny w tym sezonie w opakowaniach 5 kg, a jego formulacja to rozpuszczalne w wodzie jednorodne granule (SG). W następnych latach dostępne będą także opakowania 10 kg.

Istotnymi kwestiami poruszonymi przez pracowników firmy Syngenta były krótka karencja środka oraz niskie poziomy pozostałości w owocach. Preparat ten w etykiecie rejestracyjnej ma zapis, iż może być bezpiecznie stosowany nawet na 3 dni przed planowanym zbiorem owoców, a maksymalna dawka dla jednorazowego użycia to 3,0 kg/ha (600–1000 l wody/ha).

Z badań laboratoryjnych wynika, iż po 7 dniach od zabiegu wykrywano w zebranych jabłkach pozostałości na poziomie poniżej 0,01 mg (dopuszczalna europejska norma to 0,2 mg). Affirm 095 SG może być zatem stosowany przez producentów wysokiej jakości owoców przeznaczanych zarówno na rynek krajowy, jak i zagraniczny.

Dorota Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZainteresowanie energią odnawialną
Następny artykułSLD zaprezentował program rozwoju rolnictwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.