Już od dłuższego czasu Stowarzyszenie podejmuje działania związane z zabezpieczeniem polskiego rynku przed napływem nielegalnych i podrobionych ś.o.r., interweniując w tej sprawie do PIORiN i MRiRW. Instytucje rządowe i organy władzy wykazują dużą niemoc w działaniach związanych z walką z nielegalnym procederem, co wynika po części z luk, niejasności i niedoskonałości w systemie prawnym oraz jego opieszałości, niesprecyzowanych kompetencji, rozbieżnych priorytetów (np. PIORiN i Policji) a także braku harmonijnej współpracy pomiędzy jednostkami. POLSOR (wraz z PSOR) wystosował postulaty dotyczące ukrócenia procederu wprowadzania na polski rynek nielegalnych lub podrobionych ś.o.r. wraz z propozycjami zmian prawnych, które w lipcu br. rozpatrywane były na obradach Senatu PR, a podsekretarz stanu w MRiRW, Zofia Szalczyk zobowiązała się sugestie te wnikliwie przeanalizować.
Stowarzyszenie podjęło także działania, które w dalszym ciągu zamierza kontynuować, związane z identyfikowaniem w internecie reklam i ofert sprzedaży dotyczących nielegalnych ś.o.r. Informacje o pojawianiu się anonsów w sieci przekazywane są do firm i instytucji, które względem ogłoszeniodawcy mogą wyciągać konsekwencje.
Według przedstawicieli POLSOR orężem w walce z nielegalnymi i podrobionymi produktami wydaje się być edukacja producentów rolnych odnośnie do zagrożeń wynikających z zaopatrywania się i stosowania tego typu produktów. Dlatego Stowarzyszenie zamierza w tej kwestii podjąć działania związane z przekazywaniem wiedzy, szkoleniami i szeroko pojętą edukacją końcowych użytkowników ś.o.r.
W obradach Stowarzyszenia uczestniczyli także Dariusz Wiraszka, zastępca Głównego Inspektora PIORiN oraz Joanna Tumińska, dyrektor Biura Ochrony Roślin i Techniki, która przedstawiła informacje dotyczące badań prowadzonych w ub. przez Komisję Europejską obejmujących identyfikację dróg przemieszczania nielegalnych ś.o.r. oraz ocenę obecnych systemów kontroli. J. Tumińska omówiła także dotychczasowe działania PIORiN w kwestii walki z podrobionymi i nielegalnymi produktami.
W trakcie obrad członkowie POLSOR prawie jednogłośnie opowiedzieli się za pozytywną odpowiedzią na zaproszenie dołączenia w szeregi dwóch stowarzyszeń Coceral oraz Federacji Gospodarki Żywnościowej. Pierwsza z organizacji zrzeszająca stowarzyszenia związane z sektorem rolno-spożywczym jest jednostką konsultacyjną opiniującą projekty UE. Federacja Gospodarki Żywnościowej to z kolei wielobranżowa, pozarządowa organizacja stanowiąca związek stowarzyszeń. Działania obu jednostek skoncentrowane są na wspieraniu sektora rolno-spożywczego. Jednym z tematów podejmowanych aktualnie przez te ugrupowania jest sprawa możliwości stosowania substancji czynnych z grupy neonikotynoidów na terenie UE, w tym w Polsce.
Więcej informacji na ten temat już wkrótce na łamach naszych czasopism.
Tekst i fot. Joanna Klepacz-Baniak