Miły prezent na 1 czerwca otrzymała firma Bayer CropScience (BCS) od MRiRW, które wydało zgodę na dopuszczenie do użycia w Polsce kolejnego fungicydu z grupy Luna® – Experience 400 SC.
Podstawą środka Luna® Experience 400 SC jest oczywiście fluopyram (anilid) w ilości 200 g/l, tj. 17,7%, a towarzyszy mu tebukonazol (triazol), w identycznej ilości. Oba składniki działają w roślinie układowo (systemicznie) zapobiegając infekcjom oraz zwalczając patogeny, które obecne są i rozwijają się w tkankach żywiciela.
Ten nowy na polskim rynku fungicyd może być stosowany w ochronie:
- jabłoni i gruszy przed parchem jabłoni (fot.1)/gruszy i mączniakiem jabłoni, w dawce 0,75 l/ha, raz w sezonie, od fazy widocznych pąków kwiatowych (BBCH 55) do początku fazy rozwoju owoców (średnicy do 2 cm; BBCH 72); oraz przed gorzką zgnilizną, parchem przechowalniczym, szarą pleśnią (fot. 2), brunatną zgnilizną, siną pleśnią zwaną mokrą zgnilizną – w dawce 0,75 l/ha, raz w sezonie, od fazy, gdy owoc osiąga 60% typowej wielości (BBCH 76) do fazy zaawansowanego dojrzewania (BBCH 85);
- czereśni i wiśni przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych, w dawce 0,6 l/ha, raz w sezonie, od końca rozwoju kwiatostanów (BBCH 59) do fazy dojrzałości konsumpcyjnej (BBCH 89). BCS zaleca zabieg na początku kwitnienia lub w pełni kwitnienia.
Ze względu na zawartość związku triazolowego, fungicyd ten będzie najefektywniejszy przy temperaturze powyżej 12°C.
Karencje dla: jabłoni i grusz – 14 dni; czereśni i wiśni – 7 dni.
Fot. 2 Szara pleśń na jabłku…
… grzybnia przerasta w okolicy pokielichowej
Katarzyna Kupczak
Fot. 1, 2 K. Kupczak