Jedną z metod składajacych się na program zwalczania szkodnika jest zastosowanie środka SpinTor 240 SC. Zakres jego rejestracji w Polsce nie obejmował do niedawna krzewów owocowych. W ostatnich dniach decycją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozszerzona została etykieta zastosowania środka SpinTor 240 SC w uprawach i zastosowaniach małoobszarowych.
Środek ten zawierający spinosad: Spinozyn A, Spinozyn D (substancje z grupy makrocyklicznych laktonów, otrzymywane w wyniku fermentacji bakterii Saccharopolyspora spinosa) w ilości 240 g/l (22,72 %). SpinTor 240 SC jest środkiem owadobójczym, w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do sporządzania zawiesiny wodnej, o działaniu kontaktowym i żołądkowym oraz jajobójczym, przeznaczony do zwalczania niektórych szkodników gryzących.
Dotychczas zakres roślin chronionych był ograniczony do grupy warzyw (kapusty głowiastej białej, kalafiora, brokuła, cebuli, pora oraz upraw pod osłonami – pomidora i ogórka) i ziemniaka – obecnie rejestracja obejmuje również uprawy takie jak: borówka wysoka, truskawka, agrest, malina, jeżyna, porzeczka czarna, porzeczka czerwona, porzeczka biała, żurawina.
Substancja czynna środka na roślinie działa powierzchniowo i wgłębnie (działanie wgłębne dotyczy wyłącznie młodych liści). Substancja biologicznie czynna działa na komórki nerwowe owada, co prowadzi do paraliżu, a następnie do śmierci szkodników. Objawy działania środka występują w ciągu kilkunastu minut po zabiegu, śmierć szkodnika następuje po upływie kilku godzin.
Aktualna etykieta środka SpinTor 240 SC obejmuje zwalczanie szkodników takich jak: muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii), wciornastek różówek, zwójka bukóweczka, zwójka siatkóweczka, zwójka różóweczka na plantacjach: borówki wysokiej, truskawki, agrestu, maliny, jeżyny, porzeczek czarnej, czerwonej oraz białej i żurawiny.
Zgodnie z zaleceniam izawartymi na etykiecie, zabieg środkiem SpinTor 240 EC należy wykonać od fazy pąków kwiatowych do końca fazy dojrzewania owoców (BBCH 51-89) z zachowaniem okresu karencji. W razie konieczności zabieg powtórzyć. W przypadku zwalczania muszki plamoskrzydłej oraz wciornastka różówka zabieg wykonać, gdy pojawią się postacie dorosłe i pierwsze larwy lub po zauważeniu pierwszych uszkodzeń, a w przypadku zwalczania zwójki bukóweczki, zwójki siatkóweczki i zwójki różóweczki zabieg wykonać na najmłodsze stadia rozwojowe gąsienic.
- Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,4 l/ha
- Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,32 – 0,4 l/ha
- Wyższą z zalecanych dawek stosować w przypadku dużej liczebności szkodnika lub gdy występuje niska wilgotność powietrza oraz wysoka temperatura.
- Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2.
- Odstęp między zabiegami: co najmniej 10 dni.
- Zalecana ilość wody: 200 – 1200 l/ha.
- Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.
Tekst i fot. D. Łabanowska-Bury