Muszka plamoskrzydła – do likwidacji

Muszka plamoskrzydła to jeden z najgroźniejszych owadów inwazyjnych, który dotarł do Europy. Dotychczas docierały do nas informacje z krajów zachodnich naszego kontynentu o jego ogromnej szkodliwości. Od zeszłego roku także polscy ogrodnicy gospodarujący w zachodnio-północnych rejonach Polski mogli zaobserwować, co prawda na razie namiastkę, efekty jego aktywności.
Drosophila suzukii, którą polscy entomolodzy nazywają (wciąż umownie) muszką plamoskrzydłą, jest polifagiem, tzn. żeruje i rozwija się w owocach wielu roślin, należących do różnych rodzin botanicznych. Preferuje szczególnie te, o dużej zawartości antocyjanów. Niestety, największa ilość tych związków występuje w owocach dojrzałych, stąd szkodliwość owada jest ogromna. Jej zwalczanie wymaga bowiem zastosowania wyłącznie zoocydów o krótkiej karencji, aby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne konsumentom owoców.
W połowie czerwca do ochrony m.in. przed tym szkodnikiem, zostały dopuszczone przez MRiRW, na zasadach zastosowań małoobszarowych, dwa zoocydy, znane już dobrze polskim sadownikom od lat.
Calypso 480 SC (zawierający tiachlopryd z grupy chloronikotynyli) działa w roślinie układowo (systemicznie). Pobrany przez szkodnika z sokiem roślinnym bądź tkankami – jest toksyczny kontaktowo i żołądkowo. Poza zastosowaniem wymienionym w „Programie Ochrony Roślin Sadowniczych na rok 2015”, opublikowanym w styczniu br., obecnie środek ten może być użyty także do zwalczania muszki plamoskrzydłej na agreście, aronii, borówce wysokiej, jeżynie, malinie, porzeczkach (czarnej, czerwonej, białej), żurawinie, brzoskwini, czereśni, moreli, śliwie, wiśni.

Uwaga, karencja, w zależności od chronionego gatunku wynosi: od 5 dni (aronia, porzeczki), poprzez 14 dni (malina, jeżyna, czereśnia, śliwa, wiśnia), do 21 dni (agrest, borówka wysoka, żurawina, brzoskwinia, morela).

Aronię zabezpiecza także przed mszycami oraz omacnicą jarzębianką. 
Patriot 100 EC (zawierający deltametrynę, z grupy pyretroidów) działa na szkodniki kontaktowo i żołądkowo. Na roślinie jest aktywny wyłącznie powierzchniowo (tzn. nie wnika do jej komórek) dlatego można nim likwidować wyłącznie stadia owadów znajdujące się na powierzchni, w przypadku D. suzuki – tylko osobniki dorosłe. Wobec jaj i larw znajdujących się w owocach środek nie stanowi zagrożenia. Należy go więc stosować od momentu odłowienia szkodników na pułapkach feromonowych lub zapachowych.
Przed muszką plamoskrzydłą chroni: aronię, borówkę wysoką, malinę, porzeczki (czarną, czerwoną, białą), truskawkę, czereśnie, śliwy, wiśnie. Karencja dla wszystkich gatunków – 7 dni. 
 
Aronię zabezpiecza także przed mszycami oraz omacnicą jarzębianką, a truskawkę przed licznymi gatunkami zwójek.
Katarzyna Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPokrzywa w soku jabłkowym hitem Małopolskiego Festiwalu Smaku
Następny artykułWłoscy ogrodnicy szukają nowych rynków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.