Muszki owocówki (Drosophila sp.) również odczuwają obrzydzenie. Jak informują niemieccy badacze na łamach czasopisma "Cell", owady te reagują na niektóre przykre zapachy i w tych miejscach nie pożywiają się i nie składają jaj.
Mechanizm wywołujący uczucie obrzydzenia w obliczu zepsutych pokarmów jest niezbędny do zapewnienia przetrwania organizmom żywym.
Dzięki badaniom naukowców z Towarzystwa Maxa Plancka okazało się, że również tak małe owady, jak muchy owocówki, posiadają w swoim mózgu specjalne obwody neuronalne, które ostrzegają je przed obecnością toksycznych pleśni i bakterii.
Muchy owocówki mają w zwyczaju żywienie się drożdżami, występującymi na powierzchnifermentujących owoców i stąd też zapach owoców jest dla nich bardzo atrakcyjny i kuszący. Jednak nie zbliżą się do żadnego miejsca, w którym poczują zapach geosminy, wytwarzanej przez niektóre szkodliwe grzyby i bakterie. Ziemista woń geosminy jest odrzucająca dla tych owadów i kiedy ją poczują, nie zdecydują się ani na zaspokojenie głodu, ani na złożenie swoich jajeczek. – Kiedy ten związek jest obecny w powietrzu, nawet najbardziej atrakcyjne źródło pożywienia staje się odrzucające.
Za: