Ograniczenia dotyczą stosowania glifosatu w miejscach publicznych takich jak parki, ogólnodostępne ogrody i place zabaw dla dzieci. KE zwiększy także kontrolę nad używaniem herbicydu tuż przed żniwami. Rolnicy robią to, żeby wysuszyć plony, co ułatwia żniwa i zmniejsza koszty późniejszego suszenia ziarna i jego przechowywania.
– Komponent POEA zostanie zabroniony na terenie całej Unii i to już w najbliższym czasie. Komisja musi zatwierdzić tę decyzję, zakaz wejdzie w życie około 20 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE – powiedział Enrico Brivio, rzecznik KE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.
Za zaproponowanymi przez KE ograniczeniami zagłosowały 22 kraje członkowskie; sześć pozostałych wstrzymało się od głosu. Decyzja zapadła na spotkaniu unijnego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (PAFF).
Państwa UE przed długi czas nie mogły dojść do porozumienia w kwestii przedłużenia zgody na stosowanie glifosatu w UE. Dotychczasowa licencja wygasała 1 lipca. Pierwotnie KE chciała jej przedłużenia na kolejne 15 lat. Wtedy jednak pojawiły się wątpliwości co do szkodliwości substancji. Zdania ekspertów były podzielone: Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), uważał herbicyd za bezpieczny dla ludzi, ale już należąca do WHO Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) twierdziła, że środek może być rakotwórczy.
Podczas ostatniego spotkania PAFF, KE apelowała do państw UE o zgodę na tymczasowe przedłużenie licencji na herbicyd o przynajmniej rok, przedstawiła także propozycje przyjętych w poniedziałek restrykcji. Nie udało się jednak wówczas uzyskać kwalifikowanej większości głosów.
Ostatecznie Komisja Europejska na własną rękę podjęła decyzję o przedłużeniu autoryzacji licencji na glifosat do końca 2017 roku, czyli do momentu wydania opinii na temat szkodliwości herbicydu przez Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA). To na jej podstawie KE zadecyduje, co dalej z glifosatem.
Glifosat to aktywna substancja stosowana głównie w środkach chwastobójczych. Preparat produkowany jest przez koncern Monsanto i wykorzystywany w jego flagowym produkcie – herbicydzie Roundup.
Źródło: