Eliminacje – część teoretyczna
Suma punktów zdobytych podczas tych prób teoretycznych wyłoniła finałową trójkę zespołów. Zadaniem było dobranie na demonstracyjnym opryskiwaczu z belkami polowymi rozpylacza umożliwiającego wykonanie zabiegu w określonych warunkach pracy (pogoda – prędkość wiatru, wilgotność względna powietrza, oczekiwana dawka preparatu, dawka cieczy, rodzaj środka ochrony roślin, sposób działania jego substancji czynnej, czas przejazdu odcinka kontrolnego). Pomoce niebędne do wykonania tego zadania pochodziły z firm Bury (opryskiwacz) i Kubota (ciągnik). Każdy zespół otrzymał inne parametry wyjściowe zabiegu.
Stanowisko do konkurencji finałowej
Z tym zadaniem najlepiej poradzili sobie uczniowie z ZSCKR w Sichowie Dużym w składzie: Magdalena Kowynia, Daniel Nasieniak, Przemysław Ziętarski. Druga była drużyna z ZSCKR w Rzemieniu, trzecie miejsce zajęła reprezentacja ZSCKR w Mokoszynie. Organizator konkursu przygotował każdej drużynie niespodziankę, na którą musieli znienacka natknąć się podczas kalibrowania opryskiwacza. Mogło to być wyłączone mieszadło (zmieniało to wartość ustawianego ciśnienia roboczego), podany odcinek kontrolny miał inną niż „standardowa” długość (100 m) – to z kolei wymagało skorygowania obliczeń dla określenia prędkości przejazdu opryskiwacza.
Wspólne zdjęcie zwycięzców Konkursu
Omówienie wyników finałowej konkurencji stanowiło dodatkowy dydaktyczny wątek, którym E. Tadel zakończył swój wykład dla zwiedzających targi oraz osób towarzyszących ekipom uczniów omawiający zasady kalibracji opryskiwaczy polowych, a wygłaszany w czasie przeprowadzania konkurencji konkursowych. Wszyscy uczestnicy konkursu wróciłi do swoich szkół z nagrodami ufundowanymi przez KRUS, Syngentę, Bayer, PolSad, Lechler, Procam, ZZO Warka, Plantpress, Kubota, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Targi Kielce.
Wykład Eugeniusza Tadela podczas trwania konkursu
Tekst i zdjecia: Piotr Grel
Grunt to się czepić. Przecież to był konkurs sprawdzający wiedzę i umiejętności ze szkoły. Tak samo powiesz o wszystkich olimpiadach i konkursach przedmiotowych?
o kurcze, to już tego w szkole średniej i na studiach nie uczą?? dobrze, że są takie targi, to się młodzież nieco podszkoli w temacie.. poziom edukacji – bez komentarza..