Celem konferencji było przedstawienie nowego unijnego prawa zdrowia roślin i urzędowych kontroli żywności i pasz. Przepisy te wejdą w życie w grudniu 2019 r., a ich przedmiotem jest wzmocnienie ochrony naszego terytorium przed groźnymi agrofagami, przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z obrotem i stosowaniem pestycydów, a w efekcie wzrost jakości produktów żywnościowych i ochrona konsumentów w Polsce oraz w krajach, do których eksportujemy żywność. Powyższą tematykę omówili eksperci Komisji Europejskiej oraz specjaliści z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i PIORiN. Jak podkreślił główny inspektor Andrzej Chodkowski, zdrowie roślin ma istotny wymiar ekonomiczny, bowiem wyeliminowanie negatywnego wpływu chorób, szkodników i chwastów pozwoliłoby zwiększyć wartość produkcji roślinnej w Polsce z obecnych ok. 50 mld zł rocznie do niemal 77 mld zł.
Konferencja „PIORIN. Z tradycją w przyszłość”
1 października w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym Instytutu Badawczego Leśnictwa odbyła się konferencja pt. „PIORIN. Z tradycją w przyszłość”, zorganizowana przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Wydarzenie było również okazją do świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i 100 lat ochrony roślin i nasiennictwa. Część merytoryczną konferencji poprzedziła ceremonia wręczenie odznaczeń państwowych zasłużonym pracownikom Inspekcji.
Źródło: PIORiN