Nowa wersja dobrze znanego producentom owoców poradnika opracowana w wydawnictwie Plantpress jest już dostępna dla zainteresowanych. Informacje w nim zawarte mają źródła w etykietach rejestracyjnych środków ochrony roślin oraz wiedzy merytorycznej twórców tej publikacji. Mają za zadanie pomóc sadownikom w stworzeniu autorskich programów ochrony roślin dostosowanych do warunków ekonomicznych i specyfiki danego gospodarstwa sadowniczego.
Przed ostateczną decyzją o użyciu danych środków ochrony apelujemy o analizę ich etykiet. Ze względu na zachodzące zmiany w brzmieniu tych dokumentów lektura jest konieczna.
W naszym „Programie…” znajdziecie Państwo tylko te środki, które będą dostępne na polskim rynku w 2016 r. (a które zostały zarejestrowane do początku grudnia 2015 r.). Informacje na ten temat uzyskaliśmy od przedstawicieli koncernów chemicznych działających na polskim rynku.
„Program…” jest obrazem stanu rejestracji środków ochrony roślin na połowę grudnia 2015 roku. Zmiany czy rozszerzenia rejestracji uwzględnione w naszym najnowszym PORS-ie sadownicy powitają zapewne z zadowoleniem – jest nieco więcej herbicydów zwiększających możliwości kontrolowania zachwaszczenia w sadach i na plantacjach, przybyło preparatów zarejestrowanych do użycia w uprawach małoobszarowych.
W najnowszym „Programie…” zamieściliśmy nową klasyfikację środków ochrony roślin – Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (GHS, GHS ONZ) wraz z objaśnieniami i nowymi piktogramami. Pomocne dla sadownika mogą okazać się też instrukcje obliczania dawek cieczy roboczej metodami według objętości koron drzew (TRV), wysokości drzew (CHT) i powierzchni ściany owoconośnej (LWA) oraz kalibracji opryskiwacza.
Przypominamy sadownikom produkującym owoce z przeznaczeniem na eksport w formie świeżej bądź przetworzonej, aby przed rozpoczęciem sezonu ochrony zapoznali się z wymaganiami odnośnie bezpieczeństwa żywności obowiązującymi w kraju finalnego odbiorcy. Ważne w tym względzie zestawienia NDP (najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości) dla wielu rynków świata (m.in. UE, Rosji, Azji) także zostały w Programie Ochrony Roślin Sadowniczych 2016 uwzględnione.
Program do kupienia tutaj
pg