Fluopyram vs. szara pleśń truskawki

Pierwszy z zapowiadanych fungicydów, należący do globalnej marki Luna® został zarejestrowany w Polsce. Głównym składnik środków z tej grupy jest fluopyram – nowa substancja aktywna, wcześniej niedostępna dla polskich ogrodników.

Luna® Sensation 500 SC (produkt firmy Bayer) została dopuszczona do stosowania w uprawach truskawki. Ten dwuskładnikowy środek zawierający fluopyram (z grupy pirydynyloetylobenzamidów; 250 g/l, tj. 21,33%) oraz trifloksystrobinę (z grupy strobil uryn; 250 g/l, tj. 21,33%) w roślinie działa mezostemicznie* i układowo.

Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,8 l/ha, a maksymalna liczba zabiegów w sezonie – 2, przy czym odstęp pomiędzy opryskiwaniami tym środkiem nie powinien być krótszy niż 7 dni. Przeciwko szarej pleśni truskawki fungicyd ten powinien być stosowany od początku kwitnienia do początku dojrzewania owoców (BBCH 59–81), przestrzegając karencji, która wynosi 3 dni. Do zwalczania białej plamistości liści truskawki i mączniaka prawdziwego należy go używać krótko przed kwitnieniem lub na początku kwitnienia (BBCH 56–58).

* Mezostemiczne (Quasi-systemiczne = Quasi-układowe)
Po naniesieniu cieczy roboczej (roztworu preparatu – w rozpuszczalniku, najczęściej w wodzie) na roślinę, rozprzestrzenia się poprzez dyfuzję w fazie gazowej na powierzchni liści, wiąże się z powierzchniową warstwą wosków oraz częściowo działa wgłębnie, także w przestworach międzykomórkowych. Wraz z ruchami powietrza przemieszcza się, ale w niewielkim stopniu, w fazie gazowej na nowo pojawiające się organy.

Katarzyna Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNie samym jabłkiem
Następny artykułUwaga na nasionnicę trześniówkę

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.