Edukacyjna Agro Akademia BASF

Po spotkaniach pomidorowych z cyklu Agro Akademia BASF w rejonie Łowicza, Włocławka i Pudliszek 7 lipca przyszedł czas na okolice Kotlina. Na warsztatach zorganizowanych na polach Krzysztofa Szpitalniaka, na których gościło blisko 100 lokalnych producentów poruszana była przede wszystkim tematyka ochroniarska, nie zabrakło jednak informacji związanych z wyborem odmiany, produkcją rozsady i nawożeniem pomidora.

Dr Jan Sobolewski z Instytutu Ogrodnictwa omówił główne zagrożenia infekcyjne w uprawie pomidora, natomiast dr Anna Długosz z firmy BASF podpowiadała jak im zapobiegać i zwalczać przy użyciu preparatów tej firmy: Cabrio Duo 112 EC, Signum 33 WG i Orvego 525 S.C.  Daniel Babij polecał rozsadę pomidora gruntowego Gospodarstwa Ogrodniczego Mularski, z kolei Dorota Wielgat podpowiadała, które odmiany z oferty HM Clause sprawdzają się na piaszczystych glebach w okolicach Kotlina. Małgorzata Zadura wskazywała najlepiej plonujące odmiany pomidora ISI Sementi i Hazera. Głos zabrał również Wiktor Długosz z firmy Awimex – dystrybutora nasion warzyw – prowadzący doświadczenia odmianowe w lokalnych warunkach glebowo-klimatycznych. Natomiast przedstawiciele firm Polcalc i ADOB zaprezentowali ofertę nawozów do uprawy pomidora.

Dr Jan Sobolewski

Wiele uwagi w czasie tego spotkania poświęcono problemom związanym z następstwami stosowania herbicydów w uprawach poprzedzających pomidory w płodozmianie (nawet do 4 lat wstecz). Skutki zalegających w glebie herbicydów zbożowych można było bowiem obejrzeć na plantacji gospodarza.

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOwocówka jabłkóweczka – alert na 8 lipca 2016 r.
Następny artykułPolacy będą uprawiać borówkę… w Chorwacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.