Czy warto oszczędzać?
Większość zapytanych odpowie że tak i faktycznie rolnicy starannie planują wydatki i kolejne inwestycje. Bo w przypadku współczesnego gospodarstwa nie można stać w miejscu. Inwestycje to nie tylko nowoczesne maszyny czy zabudowania gospodarcze. To także nowe technologie produkcji ochrony i nawożenia. Te nowe technologie to także wiedza i firmy, które w ich skutecznym wprowadzaniu wspierają na co dzień rolników. Ta wiedza i technologie to także lata badań, testów i ogromne nakłady finansowe – by dostarczać produkty jak najlepiej dopasowane do potrzeb konkretnych upraw. Dzięki temu rolnicy mają dostęp choćby do nowych technologii ochrony roślin. Ich właściwe zastosowanie to konkretne oszczędności i korzyści w postaci wyższych, lepszej jakości zbiorów.
Czy warto ryzykować?
Jak coś jest dobre to na pewno ktoś będzie próbował to podrobić. Niestety podobnie jest w przypadku środków ochron roślin i zapewne wielu rolników spotkało się z takimi „podróbkami”. Kuszą one przede wszystkim dużo niższą od oryginału ceną, opakowanie wygląda bardzo podobnie, choć najczęściej etykieta jest innym języku, na przykład rosyjskim. Największą niewiadomą jest jednak to, co w tym opakowaniu się znajduje. Kupując nielegalne środki ochrony roślin ogromnie ryzykujemy. Stawiamy nie tylko na szali jakość i przyszłość swoich plonów, ale przede wszystkim narażamy siebie i innych na ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. To nie para niby markowych butów, które gdy rozpadną się po kilku tygodniach po prostu je wyrzucimy. Tu mówimy produkcji żywności i nasze decyzję będą na jej jakość i bezpieczeństwo wpływały. Pamiętajmy jak długie i drobiazgowe badania przechodzi przez rejestracją każdy nowy środek ochrony roślin – kupując je z legalnego źródła i stosując zgodnie z zapisem etykietowym, mamy pewność zarówno jego skuteczności, jak bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska.
Czy warto wiedzieć?
Jak uniknąć ryzyka jakie niesie ze sobą kupowanie i stosowania nielegalnych środków ochrony roślin. Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie ze sobą zarówno zakup, jak i zastosowanie nielegalnego preparatu. Pamiętajmy, że traci budżet państwa, bo te transakcje nie są nigdzie rejestrowane, w przypadku ewentualnych reklamacji czy problemów nie ma się do kogo w tej sprawie zwrócić. Jeszcze bardziej wymierne są straty w plonie czasem nawet skutkujące zniszczeniem całej uprawy! Co najistotniejsze to my sami, decydując się na zastosowanie „podróbki” narażamy się na bardzo poważnie konsekwencje – pamiętajmy że w grę może wchodzić życie, a nawet zdrowie.
Corteva Agriscience™, jako członek Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, aktywnie uczestniczy w kampaniach informacyjnych, których celem jest informowanie o skutkach stosowania nielegalnych środków ochrony roślin. W roku 2021 roku PSOR, wspólnie z PIORIN i KAS, uruchomiły kolejny projekt edukacyjny skierowany do rolników pod nazwą „Kupując podróbki tracisz wiele razy”. Więcej informacji znajduje się na stronie www.bezpiecznauprawa.org/kampania