Choroby truskawki i przędziorki pod kontrolą

- Miniony sezon był dla naszej firmy najlepszym od pięciu lat. Odnotowaliśmy w Polsce 14% wzrost sprzedaży ś.o.r. produkcji Bayer CropScience (BCS) – charakteryzowała sezon 2014 Iwona Krych-Stec, dyrektor marketingu BCS, podczas konferencji prasowej zorganizowanej 20 stycznia w Warszawie.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni po poprzednim sezonie, chociaż wymagał od nas przeorganizowania i dużej mobilizacji, by sprostać wymaganiom. Ale udało się i zaprocentowało. Jesteśmy w pełni przygotowani na nadchodzący – uzupełniał Jerzy Próchnicki (fot. 2, BCS).

Na sukces w BCS wpływ miało wiele aspektów, główne – nowe produkty i usługi w ofercie dla polskich rolników. Także nadchodzący sezon zapowiada się optymistycznie. Firma wprowadza na rynek nowy fungicyd o szerokim spektrum zwalczanych chorób zbóż Boogie Xpro 400 EC oraz zoocyd Biscaya 240 OD do zwalczania szkodników rzepaków – ozimego i jarego.

Iwona Krych-Stec

Jerzy Próchnicki

Nas jednak najbardziej interesowały nowości przygotowane dla tzw. działów specjalnych, do których zalicza się ogrodnictwo. W sezonie 2015 polscy ogrodnicy otrzymują do dyspozycji następujące produkty:
Luna®Sensation 500 SC – fungicyd dwuskładnikowy (fluopyram + trifloksystrobina), którego rejestracja została w ostatnich dniach roku 2014 poszerzona o możliwość ochrony truskawki przed antraknozą, zwaną też czarną plamistością owoców truskawki (powodowaną przez grzyby z rodzaju Colletotrichum, m.in.: C. acutatum, C. fragariae, C. gloeosporioides) i skórzastą zgnilizną owoców (wywoływaną przez Phytophthora cactorum). Zalecenia te uzupełniły zatem dochczasowy zakres działania Luny®, czyli ochronę truskawki przed: szarą pleśnią, białą plamistością liści, mączniakiem prawdziwym.

Envidor 240 SC – akarycyd ten (zawierający spirodiklofen), wykorzystywany dotychczas do ochrony jabłoni i śliw przed przędziorkami i pordzewiaczami, od tego sezonu będzie mógł być też stosowany do zwalczania przędziorków w sadach czereśniowych i wiśniowych oraz na plantacjach porzeczki czarnej, truskawki i maliny. Ze względu na to, że jest to jedyny akarycydy zarejestrowany do ochrony czereśni i wiśni, należy bezwzględnie przestrzegać zalecenia jednorazowego stosowania w sezonie, aby poprzez częste używanie nie wyselekcjonować ras przędziorków odpornych na ten środek. Termin użycia musi być zatem precyzyjnie ustalony.

Sencor Liquid 600 SC – herbicyd zawierający metrybuzynę (w płynnej formie) do zwalczania chwastów dwu- i niektórych jednoliściennych na rozsadnikach, w matecznikach i na plantacjach produkcyjnych (od 2. roku po posadzeniu karp) szparagów.
 
Betanal maxxPro 209 OD – herbicyd, gotowa mieszanina handlowa: desmedifamu, etofumesatu, lenacylu i fenmedifamu, do powschodowego zwalczania (w systemie trójzabiegowym) chwastów dwuliściennych w uprawach buraka ćwikłowego.

– W sezonie 2015 kontynuowana będzie akcja „Grunt to bezpieczeństwo” ze szczególnym naciskiem na ochronę środowiska owadów pożytecznych, w tym zapylających – informowała Dorota Kasza, menadżer do spraw komunikacji w BCS. Według prelegentki, w trakcie spotkań (w tym plenerowych) z rolnikami standardowo poruszane będą zagadnienia związane z bezpieczeństwem stosowania środków ochrony roślin, aby nie stwarzały one zagrożenia dla fauny pożytecznej, a także wpływem bioróżnorodności na dynamiczny rozwój owadów zapylających oraz entomofagów. Tematyka ta będzie uwzględniania również podczas zajęć dydaktycznych (organizowanych od lat przez pracowników BCS) z młodzieżą szkół rolniczych, w tym ogrodniczych. Od zeszłego roku pracownicy BCS objęli szkoleniami także pracowników KRUS w zakresie bezpiecznego (dla środowiska i rolników) stosowania środków ochrony roślin.

Dorota Renata Kasza

Przypominamy, że o nowych możliwościach zwalczania parcha jabłoni stwarzanych m.in. przez przedstawiane wyżej preparaty chemiczne będzie mowa na zbliżającym się XXIV Spotkaniu Sadowniczym w Sandomierzu (28-29 stycznia). Więcej o tym wydarzeniu tutaj.

Katarzyna Kupczak
Fot. K. Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułE-zakupy żywności w Polsce wciąż mało popularne
Następny artykułZłoci Medaliści targów Gardenia 2015

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.