Firma BASF sfinalizowała nabycie szeregu aktywów od firmy Bayer. Transakcja stanowi strategiczne uzupełnienie działalności firmy w zakresie ochrony roślin, biotechnologii i rozwiązań „digital farming” oraz oznacza jej wejście do sektora nasion i herbicydów nieselektywnych - poinformował BASF w komunikacie.
– Dzięki temu nabyciu głębokiej zmianie ulega działalność firmy BASF w obszarze rolnictwa – z korzyścią dla naszych klientów i pracowników. Tworzy ono również nowe możliwości wzrostu i zapewnia nam długoterminową konkurencyjność — powiedziała Saori Dubourg, członek Zarządu BASF SE, odpowiedzialna za segment Agricultural Solutions.
BASF, w październiku 2017 r. oraz w kwietniu 2018 r., podpisał umowy o nabyciu aktywów od firmy Bayer, które Bayer sprzedawał w kontekście przejęcia firmy Monsanto, za łączną kwotę wynoszącą 7,6 mld EUR.
Umowy obejmują globalną produkcję glufosynatu amonowego, produkcję nasienną w uprawach rzepaku, bawełny oraz soi, w tym potencjał badawczy i hodowlany oraz znaki towarowe na wybranych rynkach. Dodatkowo portfolio BASF rozszerzy się o nasiona warzyw, platformę rozwojową pszenicy hybrydowej, zaprawy nasienne, produkty na bazie glifosatu wykorzystywane w zastosowaniach przemysłowych, kompletną platformę xarvioTM w zakresie „digital farming”, jak również niektóre projekty badawcze dotyczące nieselektywnych herbicydów zapraw na bazie nicieni. Transakcje te zostały pomyślnie zakończone, z wyjątkiem działalności w zakresie nasion warzyw, która powinna zostać sfinalizowana w trzecim kwartale 2018 r.
– Dysponując skutecznymi rozwiązaniami w całym obszarze — od nasion do zbiorów — realizowanymi dzięki jeszcze większemu potencjałowi i skali innowacji, zwiększamy naszą konkurencyjność na rynku. Oznacza to, że klienci mają dziś prawdziwą możliwość wyboru i pozostanie tak w przyszłości — wyjaśnił Markus Heldt, Szef działu Agricultural Solutions w BASF.
Wszystko opiera się na powiększonym zespole doświadczonych specjalistów. – Dzięki temu nabyciu do zespołu BASF dołącza około 4500 pracowników. Sprawia to, że jest on silniejszy, bardziej zróżnicowany i bogatszy w wiedzę oraz doświadczenie. To wielka szansa, by uczyć się od siebie nawzajem — powiedział Vincent Gros, Global Integration Lead.
W celu odzwierciedlenia procesu rozszerzenia działalności w zakresie rolnictwa, firma BASF zmieniła nazwę działu z Crop Protection (Ochrona Roślin) na Agricultural Solutions (Rozwiązania dla Rolnictwa). Ponadto dział utworzył nową jednostkę o zasięgu światowym, zajmującą się hodowlą nowych odmian roślin.
Źródło: materiały firmy BASF