W czerwcu ubiegłego roku można było zaobserwować głównie na liściach ‘Golden Deliciousa’ niepokojące objawy. Podobnie jest w tym sezonie na niektórych odmianach: na ‘Goldenie’ i ‘Jonagoldach’ obserwuje się niepokojące oznaki, które mogą wskazywać na porażenie liści przez grzyby z rodzaju Alternaria.
Zmiany chorobowe powodowane przez Alternaria sp. mogą pojawić się na liściach jabłoni wiosną lub wczesnym latem (dane z USA). Plamki mają charakter nekroz o brązowym lub czarno-brązowym zabarwieniu. Średnica plam wynosi od 1,5 do 5 mm. Granica plamy jest czarno-fioletowa. Plamki mogą łączyć się ze sobą, z upływem czasu ciemnieją i stają się nieregularne. Nabierają także charakterystycznego strefowania zwanego „żabim okiem”. Na powierzchni plam, według wszelkiego prawdopodobieństwa, powinien występować nalot trzonków konidialnych z charakterystycznymi, wielokomórkowymi zarodnikami konidialnymi. Występowanie tego nalotu jest kryterium diagnostycznym pozwalającym jednoznacznie zidentyfikować sprawcę.
Efektem występowania plam jest oczywiście przedwczesna defoliacja liści. Sprawca może także powodować na owocach objawy w postaci plam podobnych do gorzkiej plamistości podskórnej – objawy takie występują stosunkowo rzadko, tylko przy masowej defoliacji liści.
Sprawca może zimować w postaci grzybni w opadłych liściach. Pierwsze infekcje mogą mieć miejsce około miesiąca po opadaniu płatków kwiatowych (w warunkach USA). Do infekcji może dochodzić już po kilku (około 5) godzinach, w temperaturze od 21 do 27 stopni i przy zwilżeniu liścia. Optymalna temperatura rozwoju choroby przekracza 25 stopni. Zmiany chorobowe – plamy mogą pojawić się w sadzie dwa dni po infekcji. Sprawca produkuje duże ilości toksycznych dla wrażliwych odmian substancji, stąd między innymi defoliacja. Szczególnie często i z dużą intensywnością atakowane są dwie najwrażliwsze odmiany: ‘Golden Delicious’ i ‘Empire’. Występowaniu choroby i defoliacji sprzyja liczne występowanie przędziorków.
Marcin Oleszczak, Kazgod