Akademia Ochrony Ziemniaka wg BASF – zwalczanie chorób w fazie kwitnienia

W produkcji ziemniaków wzrasta znaczenie gospodarcze chorób a walka z nimi staje się coraz trudniejsza ze względu na pojawiające się nowe formy patogenów, zmianę klimatu czy intensyfikację produkcji. Mając na uwadze te czynniki warto sięgać po efektywne fungicydy.
W uprawie ziemniaka problem mogą stanowić różne choroby, m.in. spowodowane przez organizmy grzybopodobne, grzyby, bakterie, wirusy, wiroidy, itp. Wśród wszystkich tych chorób alternarioza ziemniaka jest najgroźniejszą chorobą po zarazie ziemniaka.
 
Rozpowszechniona jest na całym świecie i umieszczona jest w czołówce na liście porażających ten gatunek. Jest powszechna tam, gdzie są ziemniaki. Grzyby ją wywołujące – Alternaria solani i A. alternata są uważane za patogeny trudne do kontrolowania, głównie dlatego, że niewiele odmian jest na nie odporna lub ta odporność jest nietrwała. Najskuteczniejszym rozwiązaniem ich ograniczania jest zintegrowane działanie z uwzględnieniem stosowania ochrony fungicydowej roślin od wczesnych faz rozwoju roślin do momentu ich zasychania.

Alternarioza ziemniaka szczególnie lubi odmiany wczesne, rośliny słabo odżywione oraz uprawiane na glebach lekkich. Tegoroczna susza jej w tym sprzyja.

Już jest duże nasilenie alternariozy ziemniaka

W naszym kraju ziemniak jest jedną z najważniejszych roślin uprawnych i stanowi źródło dochodu dla wielu gospodarstw, dlatego niezwykle istotne jest ograniczenie wszelkich strat plonu do minimum. Niestety lustracje pól, jakie przeprowadziłem na początku lipca w różnych rejonach Polski – m.in. na Pomorzu, na Kujawach, na Dolnym Śląsku, na Podlasiu, w Wielkopolsce czy na Mazowszu, potwierdzają fakt, że znaczenie alternariozy ziemniaka zwiększa się z roku na rok, a w szczególności w lata suche i ciepłe. W bieżącym sezonie bardzo często występuje na wielu plantacjach, aktualnie szczególnie na odmianach wczesnych, na roślinach słabo odżywionych oraz uprawianych na glebach lekkich.
 
Podkreślę, że jedyną inną chorobę, która ma wyższy negatywny wpływ na plon, jest znana większości producentom zaraza ziemniaka, wywołana przez Phytopthora infestans. Warto pamiętać, że oba patogeny mogą zainfekować wszystkie części nadziemne rośliny ziemniaka, ale także pomidora, bakłażana i papryki, a także bulwy ziemniaka (mogą ulec porażeniu przez rany powstałe podczas zbioru).

 

Plama nekrotyczna przypominająca tarcze strzelnicza, to objaw Alternaria spp.- zdjęcie z Wielkopolski – 3 lipca 2018 r.

 

Objawy Alternariozy ziemniaka na górnej i dolnej stronie liści – zdjęcia z Podlasia – 8 lipca 2018 r.

Jak sobie radzić z tą chorobą? Mając na uwadze dużą presję patogenów oraz warunki sprzyjające rozwojowi choroby w fazie kwitnienia roślin należy sięgnąć po sprawdzone, dobrze działające fungicydy oraz wykorzystać te nowej generacji, które kompleksowo ochronią rośliny zarówno przed zarazą jak i alternariozą ziemniaka.

Cabrio® Duo 112 EC najskuteczniejszy na…

Wymagającym producentom, chcącym stosować najskuteczniejsze rozwiązania przeciwko alternariozie i zarazie ziemniaka rekomenduję użycie w najbliższych dniach fungicydu Cabrio® Duo 112 EC. Preparat oparty jest na dwóch substancjach czynnych, z których piraklostrobina jest na liście EuroBlight w czołówce tych skutecznie działających na Alternaria spp. Ile preparatu zastosować na hektarową plantację? 2,5 litra. Preparat jest bardzo odporny na zmywanie. Warto pamiętać, że stosując Cabrio® Duo dodatkowo uzyskuje się efekt łagodzenia reakcji stresowych, zapewniając zwiększoną wydajność plonowania (dzięki działaniu piraklostrobina F500 hamującej syntezę etyleniu i wzmagającej reakcje obronne np. w obecności wirusów). Produkt jest zapobiegawczy oraz interwencyjny i antysporulacyjny. Na uwagę również zasługuje fakt, iż Cabrio Duo 112 EC jako jedyny w swojej klasie produkt zwalcza Alternaria solani i Alernaria alternata.
 

Jak widać po prognozach pogody, w najbliższych dniach ma być wysoka wilgotność powietrza i temperatura ok. 18 st. C, a w takiej przebiega intensywny rozwój zarazy. Warto więc zabezpieczyć rośliny. Dobre efekty uzyskać można wykorzystując z oferty firmy BASF preparat Polyram® 70 WG – substancja czynna metriam (według niezależnej instytucji EuroBlight, oceniającej działanie preparatów na choroby ziemniaka metriam zwalcza zarazę oraz alternariozę) – do stosowania tylko zapobiegawczego. W sytuacji gdy już zaraza się wdarła na plantację, to produkty kontaktowe odkładamy na bok i sięgamy po rozwiązania o działaniu interwencyjnym, to jest takie, jak już wcześniej wspomniany dimetomorf czy też propamokarb. Niezwykle istotne jest przemienne stosowanie tych rozwiązań.
 

Stosując zabiegi fungicydami, zwłaszcza kontaktowymi, należy dawkę cieczy roboczej tak dobrać, aby pokryła ona równomiernie powierzchnię liści
 
Ze sprawdzonych rozwiązań polecam Acrobat® MZ 69 WG, zawierający dwie substancje czynne wzajemnie się uzupełniające (mankozeb działający kontaktowo oraz dimetomorf działający wgłębnie). Dawka 2,0 kg/ha dobrze sprawdzi się w ochronie przed alternariozą rozwijającą się powierzchniowo oraz przed zarazą, w tym przypadku do zabiegów zapobiegających porażeniu roślin.
 
 

Alternarioza z charakterystyczną chlorozą dookoła plamy nekrotycznej
 

Objawy zarazy ziemniaka

 

Już po godzinie od zabiegu opady lub nawadnianie nie wpływają negatywnie na skuteczność fungicydu Cabrio Duo 112 EC

Często podczas rozmów z producentami pada pytanie, jak często stosować fungicydy na choroby w ziemniaku. W integrowanej produkcji należy wykorzystywać różne dostępne metody ograniczania patogenów. Przy silnym zagrożeniu (aktualnie w wielu rejonach obserwujemy takie warunki dla zarazy ziemniaka) preparaty chemiczne działające kontaktowo zalecałbym stosować co 7 dni lub co ok. 10 dni preparaty o działaniu wgłębnym lub systemicznym.
 
Marcin Chojecki
Crop Manager Vegetables and Potato
BASF Polska Sp. z o.o.
 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł16 ministrów UE poparło polski wniosek w sprawie suszy
Następny artykułBędą większe kontrole rynku owoców i warzyw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.