W drugiej połowie maja przybył ogrodnikom nowy zoocyd, zawierający zupełnie nową w Polsce substancję aktywną. Środek ten powiększył liczbę zarejestrowanych insektycydów, ułatwiając sadownikom i uprawiającym warzywa przeciwdziałanie wywołaniu odporności podczas zwalczania gąsienic motyli.
Affirm 095 SG to nowy preparat w ofercie firmy Syngenta Crop Protection, zawierający 9,5 g (0,95%) benzoesanu emamektyny w kilogramie produktu. Ta dotychczas nieużywana w polskim ogrodnictwie substancja czynna należy do grupy makrocyklicznych laktonów. W roślinie działa wgłębnie (wnika do rośliny w obrębie naniesionej kropli, niezbyt głęboko) i translaminarnie (przemieszcza się z jednej strony liścia na drugą), a wobec szkodników – kontaktowo i żołądkowo.
Środek został zarejestrowany do ochrony jabłoni i grusz przed zwójkówkami liściowymi i owocówką jabłkóweczką oraz owadami minującymi. Zalecana przez producenta dawka dla jednorazowego zastosowania to 2,5–3,0 kg/ha. W dawce 1,25–1,5 kg/ha może być także używany do zwalczania zwójki kwasigroneczki żerującej na winorośli.
Uprawiane zarówno w polu, jak i pod osłonami warzywa – paprykę, pomidor, ogórek, kawon (zwany arbuzem), melon, dynię w tym także zwyczajną (cukinię, patison, kabaczek), fasolę szparagową oraz sałatę zoocyd chroni przed słonecznicą orężówką. We wszystkich gatunkach zalecana dawka do jednorazowego zastosowania wynosi 1,5–0,2 kg/ha.
Środek w poszczególnych uprawach można stosować maksymalnie 3 razy w sezonie.
Karencja w przypadku winorośli wynosi 7 dni, w pozostałych rodzajach – 3 dni.
K. Kupczak