Madrycka konferencja brokułowa

19 października br. odbyła się trzecia konferencja brokułowa zorganizowana przez firmę Sakata Vegetables Europe w stolicy Hiszpanii – Madrycie przy okazji odbywających się tam targów Fruit Atraction. Na zaproszenie Sakata Vegetables Europe na konferencji znalazła się reprezentacja producentów, przedstawicieli zakładów przetwórczych oraz mediów.

Na miejsce organizacji konferencji wybrano Hiszpanię, która jest jednym z największych producentów  brokułów w Europie. W ostatnich latach areał uprawy tego warzywa wyniósł tam 32-35 tys./ha. Od 80 do 90% wyprodukowanych w Hiszpanii  brokułów trafia na rynek warzyw świeżych. Zbiory rozpoczynają się w październiku, natomiast kończą się na przełomie stycznia i lutego. Jak twierdzi Michał Taraska z Sakata Vegetables Europe, w Hiszpanii większość areału brokuła jest obsadzane ich odmianami, z których najpopularniejsze są dwie – 'Parthenon' F1 oraz 'Naxos' F1.

Prozdrowotne działanie brokułów
Część wykładową konferencji rozpoczęła dr Angelika Krumbein Leibniz z Instytutu Uprawy Warzyw i Roślin Ozdobnych, Grosbeeren w Erfurcie (Niemcy). Przedstawiła ona wyniki badań nad preferencjami konsumentów dotyczącymi barwy i smaku  brokułów oraz wpływem warunków uprawy na zawartość związków aktywnych biologicznie w świeżych brokułach. Na podstawie trzyletnich badań stwierdzono, że istotną rolę w wyborze róż  brokułów ma dla konsumentów ich kolor. Niebiesko-fioletowy kolor róż był dla niemieckich odbiorców mniej akceptowalny niż zielony. Po ocenie smaku preferencje te częściowo się zmieniały. Konsumenci preferowali odmiany o smaku słodkim bez gorzkiego posmaku (z małą ilością glikozynolanów).

Popyt na brokuły związany jest nie tylko z ich smakiem, ale także właściwościami prozdrowotnymi. Dlatego też kolejne zagadnienie poruszone przez dr A. Krumbein Leibniz dotyczyło warunków uprawy brokuła modyfikujących zawartości korzystnych dla zdrowia człowieka związków chemicznych w tym warzywie. Według prelegentki na smak i skład fitochemiczny  brokułów wpływa etap rozwoju róży, dostępność azotu i siarki w glebie, temperatura oraz promieniowanie słoneczne. Znajomość wpływu poszczególnych czynników na zawartość substancji czynnych w brokułach pozwala opracować program ich produkcji w taki sposób, aby miały one jak największą wartość biologiczną.

Kolejny wykład wygłosiła prof. Elizabeth Jeffery z Uniwersytetu Illinois (USA), która mówiła o właściwościach prozdrowotnych  brokułów. Prelegentka podkreślała, że nie zależą one tylko od zawartości znanych związków wchodzących w ich skład, ale również od związków, które rośliny syntetyzują dla ochrony przed szkodnikami. Warzywa kapustne zawierają polifenole o silnym działaniu przeciwutleniającym. Warzywa te wytwarzają również szereg związków nazywanych glukozynolanami o działaniu przeciwnowotworowym. Zalicza się do nich między innymi sulforafan izotiocyjanianu. Badania epidemiologiczne nad wpływem różnych owoców i warzyw na zmniejszanie ryzyka zachorowania na raka wskazywały na szczególną skuteczność tej właśnie substancji. Jednak sulforafan izotiocyjanianu nie jest obecny w brokułach w postaci substancji czynnej, lecz jako macierzysty glukozynolan. Do uwolnienia cząsteczek sulforafanu izotiocyjanianu konieczny jest enzym mirozynaza.

Zachować substancje biologicznie czynne
Przyszłe wyzwania dla przetwórstwa  brokułów to temat wykładu ostatniego prelegenta – dr. Matthijsaqa Dekkera z Uniwersytetu Wageningen w Holandii. – Wiele etapów w łańcuchu produkcji żywności: uprawa, przechowywanie, przetwarzanie i przygotowywanie warzyw do sprzedaży, może mieć wpływ na zawartość i tym samym spożycie związków fitochemicznych, na przykłóad glukozynolanów zawartych w brokułach – informował dr M. Dekker. Warzywa kapustne są przed spożyciem różnorako traktowane. Wpływ procesów przemysłowych – zamrażanie czy produkcja konserw – na zawartość glukozynolanów jest słabo poznany. Wiadomo, że zmniejszenie zawartości glukozynolanów podczas przetwarzania warzyw kapustnych spowodowane jest między innymi: niszczeniem ścian komórek, rozpadem enzymatycznym, rozpadem termicznym i wymywaniem do czynnika grzewczego (np. wody, w której są one gotowane). Dzięki badaniu kinetyki tych mechanizmów można próbować zoptymalizować przebieg procesów obróbki – na przykład temperaturę i czas blanszowania w taki sposob, aby ograniczyć niszczenie substancji biologicznie czynnych.

[NEW_PAGE]Na poletkach odmianowych
Konferencji  brokułowej towarzyszyły pokazy poletek demonstracyjnych, na których można było obejrzeć kolekcję odmian firmy Sakata Vegetables Europe, jak również porównawczych odmian z innych firm nasiennych. Na polu były prezentowane odmiany znane polskim producentom: 'Parthenon' F1, 'Naxos' F1, a także odmiany: 'Greek Magic' F1, 'Spiridon' F1, 'Paros' F1, K9-100 F1 (odmiana wczesna o wzniesionym pokroju i dużym wigorze, małych pąkach kwiatowych, bladozielonym kolorze róży oraz dużej jej trwałości) oraz K7-097 F1 (odmiana późna o wzniesionym pokroju, intensywnie zielonej róży, pąkach kwiatowych średniej wielkości do dużych, róża o dużej zdrowotności, bez przebarwień antocyjanowych przy spadku temperatury). Jako odmiany porównawcze na hiszpańskich poletkach zasadzono standardowo uprawiane w Polsce mieszańce: 'Monaco' F1 firmy Syngenta Seeds, 'Ironman' F1 i 'Steel' F1 marki Seminis. Na polu uprawnym można było zauważyć, że brokuły posadzone są w dużym zagęszczeniu – 40 tys. szt./ha, którego w Polsce nie poleca się nawet w przypadku odmian przeznaczonych na rynek warzyw świeżych. Na różach wycinanych z poletek demonstracyjnych nie widać było pęknięć wewnątrz łodygi, co jest częściowo zasługą gęstości nasadzenia roślin, ale przypuszczalnie również odpowiedniego nawożenia.

Uczestnicy konferencji  brokułowej mieli możliwość odwiedzenia odbywających się w tym samym czasie w Madrycie targów Fruit Atraction, na których głównymi wystawcami były grupy producentów owoców i warzyw. Swoje stoiska przygotowały także firmy oferujące artykuły do produkcji rolnej. Jedna z tych firm oferowała urządzenie do laserowego wykonywania nadruku na skórce owoców i warzyw. Innym ciekawym rozwiązaniem już w produkcji była uprawa hydroponiczna w rękawach z grubej folii,  mocowanych na specjalnych stelażach. Jest to bardzo racjonalne rozwiązanie ze względu na możliwości jednokrotnego wykorzystania takich rynien. Dzięki temu eliminuje się ryzyko rozprzestrzeniania chorób odglebowych bardzo groźnych w uprawie warzyw kapustnych.

Rynny z folii do uprawy hydroponicznej, fot. P.Borczyński

Related Posts

None found

Poprzedni artykułŁadowacze czołowe
Następny artykułDezynfekcja skrzyniopalet i skrzyń na warzywa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.