Plantarium 2012 – kwiaty i liście

Jubileuszowa 30. edycja targów szkółkarskich Plantarium w holenderskim Boskoop (22– 25 sierpnia) przyciągnęła w tym roku ponad 17 tysięcy zwiedzających z 43 krajów. Tym razem tematem przewodnim imprezy była komunikacja.

Wystawcy (było ich 320, w tym 62 spoza Holandii) i organizatorzy chcieli w ten sposób pokazać, jak w ostatnich kilkudziesięciu latach zmieniły się sposoby handlu materiałem roślinnym oraz informowania amatorów ogrodów o nowościach z zielonej branży. Magnesem przyciągającym zwiedzających były jednak przede wszystkim rośliny. W tym roku jury najlepsze nowości wybierało spośród 70 zgłoszonych do konkursu odmian drzew, krzewów oraz bylin. Przyznano 4 złote medale, 22 srebrne oraz 30 brązowych (więcej o nich napiszę w kolejnych numerach „Szkółkarstwa”). Co ciekawe, dominowały rośliny o ozdobnych kwiatach lub liściach. W specjalnym sektorze z nowościami (fot. 1) znalazł się zaledwie jeden gatunek iglasty. Wciąż widoczne jest ogromne zainteresowanie hortensjami, do których – jak się wydaje – dołączyły obecnie także budleje.

W ubiegłym roku na targach Plantarium było trzech wystawców z Polski. W ostatniej edycji własne stoisko miała tylko jedna firma z naszego kraju, Vitroflora Grupa Producentów. Jak informował Tomasz Michalik (fot. 2), prezes zarządu tej firmy, impreza w Boskoop ma dla nich ogromne znaczenie, przede wszystkim prestiżowe. Vitroflora, choć obecna przez swoje produkty (głównie byliny) w 21 krajach, dopiero dociera do holenderskich producentów. A to rynek, który Holendrzy od lat uważali za własny. Oprócz sztandarowych w ofercie żurawek i jeżówek firma pokazała na stoisku także m.in. nowe odmiany trytomy groniastej (Kniphofia uvaria) hodowli przedsiębiorstwa Terra Nova, charakteryzujące się niskim wzrostem i zwartym pokrojem roślin.

Fot. 2. Tomasz Michalik i Paulina Rataj z firmy Vitroflora, jedynego polskiego wystawcy targów (na pierwszym planie nowe odmiany trytomy groniastej)

Od telefonu do Facebooka
Komunikacja to wymiana informacji między nadawcą i odbiorcą i w tej kwestii nic się od lat nie zmienia. Żyjemy jednak w czasach rewolucji komunikacyjnej i zmieniają się sposoby przekazywania informacji. Obecnie docierają one z jednego końca świata na drugi prawie bez opóźnień. Nowoczesne kanały komunikacji i marketingu przebojem wchodzą także do branży szkółkarskiej. Wielokrotnie już opisywałem kody QR pojawiające się na etykietach roślin czy w materiałach reklamowych szkółek na Zachodzie. W tym roku organizatorzy chcieli przypomnieć także o innych technologiach, które powoli zmieniają życie szkółkarzy i handlowców, na razie częściej za naszą zachodnią granicą. Najważniejsze do niedawna narzędzia komunikacji – telefon i faks – ustąpiły już miejsca poczcie elektronicznej oraz Internetowi. W wypadku tego ostatniego coraz ważniejsze stają się usługi umożliwiające szybki dostęp do informacji nie tylko poprzez komputer, ale i poprzez nowoczesne telefony komórkowe, tzw. smartfony (serwisy społecznościowe, kanały informacyjne typu RSS). Jest jeszcze jeden ważny aspekt. Kiedyś adresat informacji (widz telewizyjny, słuchacz radia, czytelnik gazet) mógł je jedynie odbierać. Obecnie serwisy społecznościowe i fora internetowe pozwalają także na ich natychmiastowe komentowanie. Wystarczy mobilny sprzęt (smartfon, iPad itp.), kilka kliknięć i w globalnej sieci pojawiają się opinie na temat przed chwilą zamieszczonej informacji.

Organizatorzy tegorocznych targów Plantarium zadbali o to, aby informacje o tej imprezie były na bieżąco aktualizowane nie tylko na stronie internetowej, ale także na Facebooku i Twitterze. Nagroda za najlepsze zaprezentowanie tematu targów na stoisku trafiła do holenderskiej szkółki Nolina (fot. 3).

Fot. 3. Holenderska szkółka Nolina wygrała konkurs na najlepsze zaprezentowanie tematu przewodniego targów – komunikacji

[NEW_PAGE]Co dalej z PPH?
Wiadomość o zakończeniu działalności przez Plant Publicity Holland (PPH) z dniem 31 grudnia br. niewątpliwie zaskoczyła wielu gości targów. Organizacja ta, uznawana za modelową w skali światowej, od 1952 r. zajmowała się marketingiem i promocją rodzimego szkółkarstwa w Holandii i za granicą. Utrzymywana była głównie ze składek szkółkarzy holenderskich. Rada ds. Ogrodnictwa tego kraju (Productschap Tuinbouw) uznała jednak, że promocja i marketing nie znajdą się już wśród najważniejszych celów jej działalności. Z informacji kuluarowych wynika, że około 40% holenderskich szkółek zdecydowało się zaniechać opłacania składek na działalność PPH.
Tym samym zabraknie środków na dalsze funkcjonowanie tej organizacji. Urządzała ona m.in. grupowe stoiska holenderskie na międzynarodowych targach, prowadziła także skierowaną do osób odpowiedzialnych za tereny zieleni kampanię De Groene Stad (Zielone Miasto) czy adresowaną do finalnych odbiorców akcję Colour Your Life (finalistki konkursu z ostatnich 12 lat prezentowane były przez modelki podczas pokazów na specjalnym wybiegu). Owoce wieloletniej pracy PPH prawdopodobnie jednak nie zostaną zaprzepaszczone, ponieważ jej zadania przejmą inne firmy, o ile oczywiście wystarczy szkółkarzy chętnych do sfinansowania takich projektów.

Interesujące nienagrodzone
Wśród wielu zaprezentowanych na targach roślin było kilka, które nie zyskały uznania jury konkursowego (bądź nie zgłoszono ich do medalowej rywalizacji), ale zwracały uwagę zwiedzających. Takim przykładem może być krzewuszka cudowna (Weigela florida) ‘Wing of Fire’PBR, pokazana przez agencję Plantipp BV. Odmiana ta została znaleziona wśród siewek gatunku przez Henny’go Kolstera w Boskoop i wprowadzona w bieżącym roku na rynek przez firmę Van Aalst & Van Waaij z Holandii. Rośliny mają lekko rozłożysty pokrój (dorastają do wysokości 1,5 m) i charakteryzują się szybkim wzrostem, a ich najbardziej dekoracyjną cechą są liście, które już w połowie lata zmieniają barwę na miedzianą (fot. 4). Zdaniem przedstawicieli Plantipp BV odmiana ta dobrze zdała testy polowe m.in. w Polsce, gdzie nie zaszkodziła jej niska temperatura zimą.

Fot. 4. Krzewuszka cudowna ‘Wing of Fire’PBR

Na stoisku agencji VIP uwagę przykuwała młodsza „siostra” odmiany ‘Limelight’ hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata) – Little LimePBR (‘Jane’ – fot. 5). Obie odmiany mają podobny kształt, barwę i wielkość kwiatostanów, ale ta druga dorasta zaledwie do wysokości 1 m. Na tym samym stoisku prezentowano także ciekawie zapowiadającą się mieszańcową odmianę lilaka (Syringa) Bloomerang® (‘Penda’ – fot. 6), nieco podobną pokrojem do Syringa meyeri ‘Palibin’, ale tworzącą większe i pachnące kwiatostany, znacznie intensywniej pojawiające się aż do jesieni (poza głównym, wiosennym terminem kwitnienia). Odmiana ta została wyhodowana w Stanach Zjednoczonych.

Fot. 5. Hortensja bukietowa Little LimePBR (‘Jane’)

Fot. 6. Syringa Bloomerang® (‘Penda’)

Niecodziennym i modnym ostatnio, jaskrawym, zielonocytrynowym kolorem liści (fot. 7) wyróżniała się pokazywana na kilku stoiskach Aralia cordata ‘Sun King’ (roślina dostępna w handlu od kilku lat). Bylina ta (hodowca – Terra Nova) ma być w pełni odporna na mróz oraz utrzymywać barwne liście przez cały sezon na stanowiskach półcienistych i cienistych.

Fot. 7. Aralia cordata ‘Sun King’

[NEW_PAGE]Medalistki
Złotymi medalami Plantarium 2012 wyróżniono aż cztery rośliny: pnącze, krzew, drzewo i bylinę, przy czym konkursowe jury (pod auspicjami Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego – Koninklijke Vereniging voor Boskoopse Culturen) tytuł najlepszej nowości tegorocznych targów przyznało powojnikowi (Clematis) ‘Zoprika’ (Princess Kate) pokazanemu przez szkółkę J. van Zoest BV z Holandii.

Pędy tego powojnika z Grupy Texensis mają osiągać długość 3– 4 m. Jego innowacyjną cechą są przede wszystkim kwiaty (fot. 8) – skierowane do góry, dzwonkowate, o średnicy 4 cm i długości 6 cm. Płatki są z zewnątrz prawie białe, wewnątrz – białe z czerwonofioletowym środkiem i widocznymi ciemnymi pylnikami. Powojnik ‘Zoprika’ kwitnie od czerwca do września i ma być odporny na mróz do strefy 7 USDA. Odmiana została wyselekcjonowana w 2006 r. i w ubiegłym wprowadzono ją na rynek.

Fot. 8. Clematis ‘Zoprika’ (Princess Kate)

Kolejny złoty medal trafił do szkółki D. Veerman jr. Boomkwekerijen BV z Boskoop, która zgłosiła do konkursu odmianę derenia kousa (Cornus kousa) ‘Summer Gold’, otrzymaną w Stanach Zjednoczonych w 2007 r. (przez Crispina Silvę z Oregonu). To niewielkie drzewo ma być odporne na mróz do strefy 4 USDA i cechować się wzniosłym pokrojem oraz szybkim tempem wzrostu. Jego dość duże liście (płaskie, w przeciwieństwie do wielu innych odmian tego gatunku o barwnych liściach) mają szerokie kremowożółte obrzeżenia (fot. 9), trwałe przez cały sezon wegetacyjny.

Fot. 9. Dereń kousa ‘Summer Gold’

Zdobywcami trzeciego złotego medalu zostały szkółki Valkplant BV i André van Zoest BV z Boskoop, które wspólnie zgłosiły do konkursu dwie odmiany hortensji piłkowanej (H. serrata) hodowli Tima Wooda ze Stanów Zjednoczonych – Flairs & Flavours® Cotton Candy (w tłumaczeniu z ang. wata cukrowa) oraz Flairs and Flavours® Blueberry Cheesecake (ang. sernik jagodowy). Obie prezentowano pod jedną nazwą hodowlaną ‘Mak20’, zostały wyselekcjonowane z siewek i nazwane w 2012 r. Różnią się barwą kwiatów płonnych w koronkowym kwiatostanie – niebieskofioletowych u Blueberry Cheesecake (fot. 10 a) i różowych u Cotton Candy (fot. 10 b). Obie kwitną na jednorocznych przyrostach, przez co pąki kwiatowe nie są uszkadzane zimą przez mróz.

Fot. 10. Hortensja piłkowana Flairs & Flavours® Cotton Candy

oraz Flairs and Flavours® Blueberry Cheesecake

Złotym medalem nagrodzono także bylinę – przetacznik długolistny (Veronica longifolia) ‘Charlotte’ otrzymany w 2011 r. przez Ruuda Kleina z Holandii, a zaprezentowany na targach przez szkółki Rijnbeek en Zoen BV oraz Rijnbeek and Son Perennial Export BV z holenderskiego Boskoop. Odmiana ta cechuje się białym, trwałym obrzeżeniem liści oraz białymi kwiatostanami (fot. 11) na wysokich (jak na ten gatunek) pędach. Może być on wykorzystywany nie tylko jako bylina ogrodowa, ale także na kwiaty cięte. Rośliny mają być mniej od innych odmian V. longifolia podatne na mączniaka.

Fot. 11. Przetacznik długolistny (Veronica longifolia) ‘Charlotte’

Z wielu nowości wyróżnionych srebrnym medalem, w tej części relacji z targów Plantarium chciałbym zwrócić uwagę na ketmię syryjską (Hibiscus syriacus) ‘Jwnwood4’ Pink Chiffon, która koresponduje z przeglądem odmian tego gatunku prezentowanym w tym numerze „Szkółkarstwa” (patrz str. 8). To już czwarta odmiana z grupy Chiffon, wyhodowana przez Rodericka Woodsa z Runcton Holme w Wielkiej Brytanii i nazwana w 2012 r. W przyszłym roku ma trafić do handlu w Europie za pośrednictwem szkółek John Woods Nurseries z Wielkiej Brytanii oraz Ronalda Roosa z Boskoop. Odmianę zgłosiła do konkursu agencja Plantipp BV. Ketmia ta charakteryzuje się dużymi, pełnymi jasnoróżowymi kwiatami. Pozostałe cechy krzewów są podobne do tych u innych odmian z grupy Chiffon.

Wojciech Górka
Fot. 1-11 W. Górka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW piątek i sobotę sypnie śniegiem?
Następny artykułPowstaje przewodnik promujący podkarpackie jadło i wino

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.