W Polsce zbiór kapusty głowiastej przeważnie jest przeprowadzany ręcznie. W przypadku dużych powierzchni uprawy, stanowi to problem związany z niedoborem siły roboczej oraz generuje wysokie koszty. Potrzeba zmechanizowania takich gospodarstw wydaje się więc wskazana, a wręcz nieodzowna.
Duński koncern Asa-Lift, który w Polsce reprezentuje firma Najbar, ma w swojej ofercie zawieszany kombajn do zbioru kapusty, model MK 1000E (fot. 1), rekomendowany do zbioru główek przeznaczonych zarówno na rynek świeżych warzyw, jak również do przechowywania lub przetwórstwa. W przedniej części kombajnu znajduje się zespół tnący (fot. 2), który składa się z dwóch prowadnic oraz tarcz tnących, a następnie gumowych taśm, przenoszących ścięte główki kapusty. Maszyna o wydajności 0,8–1,2 ha w ciągu dnia roboczego, jest przystosowana do pracy w trudnych warunkach.
Fot. 1. Kombajn MK 1000E jest rozwiązaniem dla gospodarstw, w których kapustę głowiastą produkuje się na skalę przemysłową
Fot. 2. Zespół tnący składa się z tarcz służących do obcinania główek kapusty
Firma Asa-Lift oferuje także wyspecjalizowany kombajn zawieszany do zbioru kapusty pekińskiej, model SC-50 (fot. 3). Główki są ścinane przez tarcze pracujące w zespole tnącym (fot. 4), a następnie przytrzymywane za pomocą dwóch gumowych pasów i kierowane do przenośnika, transportującego je na stół selekcyjny. Sekcja główna wraz ze stołem selekcyjnym mają długość 3 m.
Fot. 3. Kombajn SC-50 jest przeznaczony do zbioru kapusty pekińskiej
Fot. 4. Zespół tnący do zbioru kapusty pekińskiej
Anna Wilczyńska
Fot. 1-4 A. Wilczyńska
Artykuł pochodzi z numeru 8/2013 „Hasła Ogrodniczego”