Kosiarki sadownicze – oferta rynkowa

Konstruktorzy maszyn sadowniczych prześcigają się w nowoczesnych rozwiązaniach technicznych. Dzisiejsza technika umożliwia podłączenie do ciągnika wielu maszyn i urządzeń, co pozwala na wykonanie kilku zabiegów pielęgnacyjnych podczas jednego przejazdu. Obecnie w praktyce powszechnie stosuje się wiele typów kosiarek sadowniczych różniących się między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, głównie zespołem tnącym.

Co na rynku?
Firma Jagoda JPS oferuje m.in. kosiarkę sadowniczą Jagoda w wersji 1,6 oraz 1,8 (tabela). Maszyna zawieszana na TUZ, czerpie napęd od WOM ciągnika poprzez wał przegubowo- teleskopowy. Konstrukcję maszyny stanowi korpus wykonany ze stalowej blachy. Prędkość robocza wirnika wynosi od 910 obr./min. Maszyna może pracować symetrycznie względem osi ciągnika lub z przesuwem w prawą bądź w lewą stronę. Wysokość koszenia wynosi od 4 do 8 cm i można ją w prosty sposób regulować tylnym wałem podporowym lub podnośnikiem hydraulicznym z kabiny ciągnika.

Firma Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych Krukowiak z Brześcia Kujawskiego ma w swojej ofercie m.in. kosiarki sadownicze serii KS 1,2, KS 2,2 oraz KS 2,7. Napęd w najmniejszym modelu KS 1,2 przenoszony jest bezpośrednio z WOM na głowicę z nożami, w przypadku kosiarek o większej szerokości roboczej napęd jest przekazywany za pomocą przekładni pasowej. Połączenie śrubowe noży jest luźne, co zabezpiecza elementy robocze przed uszkodzeniem w przypadku natrafienia na przeszkodę. Ponadto w modelach o szerokości roboczej 220 cm i 270 cm po zablokowaniu się tzw. śmigieł następuje uślizg pasków klinowych, umożliwiając dalszą pracę. Opcjonalne zamontowanie siłownika hydraulicznego pozwala na przesunięcie maszyny w bok, bliżej drzew owocowych.

Firma MCMS Warka oferuje szeroki asortyment kosiarko-rozdrabniaczy jedno- lub dwuwirnikowych, które służą do koszenia trawy i rozdrabniania gałęzi o maksymalnej średnicy wynoszącej 4 cm. W modelach serii RG (fot. 1) noże tnące są osadzone w wirnikach na tulejach nożowych przytwierdzonych śrubami. Takie rozwiązanie umożliwia łatwą wymianę elementów roboczych. Te kosiarko-rozdrabniacze czerpią napęd od WOM poprzez przekładnię kątową PK 10 lub PK 45.009 w modelach dwuwirnikowych. Jednym z zabezpieczeń przed uszkodzeniem są uchylne noże tnące. Dodatkowym rozwiązaniem jest możliwość wykorzystania wału przegubowo-teleskopowego ze sprzęgłem ciernym, który chroni przekładnię przed uszkodzeniem. Inną propozycją są wykaszarki hydrauliczne serii WH.

Fot. 1. Kosiarko-rozdrabniacz jednowirnikowy serii RG kosi i rozdrabnia trawę oraz gałęzie (o średnicy maks. 4 cm) na regulowaną wysokość od 3 cm do 15 cm

[NEW_PAGE]Perfekcja w detalach
Holenderska firma Perfect, której dystrybutorem w Polsce jest firma Rewera z Sandomierza, oferuje kosiarki nożowe m.in. serii T, TK oraz RN. Dostępne modele mają zróżnicowaną szerokość roboczą – od 155 cm do 290 cm (w serii LF 365 cm). Podczas pracy kosiarki czerpią napęd od WOM ciągnika poprzez przekładnię firmy Perfect, która występuje w wersji standardowej lub przelotowej (w przypadku połączenia z opryskiwaczem; fot. 2). Noże tnące zamontowane są do rotorów za pomocą utwardzanych śrub drobnozwojowych z giętymi nakrętkami. Ponadto mają ostrza z obu stron, w przypadku stępienia się jednego z nich możliwe jest wykorzystanie drugiego z ostrzy poprzez obrócenie noża o 180°. W razie natrafienia na przeszkodę napęd rotorów jest zabezpieczony paskami klinowymi z napinaczami.

Maszyny serii RN opcjonalnie wyposażono w manualny lub hydrauliczny przesuw boczny, umożliwiając częściowe koszenie z boku ciągnika bez ryzyka zbyt bliskiego podjeżdżania do pni drzew.

Fot. 2. Kosiarka połączona z opryskiwaczem sadowniczym czerpie napęd od ciągnika przez przekładnię przelotową

Włoska precyzja
Ciekawe rozwiązania w budowie kosiarek sadowniczych zaproponowali włoscy producenci, m.in. firmy Aedes, Ditta-Seria, Hermes, Ilmer, SEPPI M. Kosiarka nożowa AS 3200 firmy Aedes (fot. 3) ma hydrauliczną regulację szerokości roboczej. Konstrukcja kosiarki oparta jest na 3 przekładniach, a jedynie napęd na boczne podkaszacze przekazywany jest podwójnymi pasami klinowymi z napinaczami i rolkami prowadzącymi. Ponadto, maszynę można doposażyć w hydrauliczny lub manualny przesuw oraz przekładnię przelotową. Dysponując ciągnikiem wyposażonym w przedni TUZ oraz WOM, możliwe jest podłączenie kosiarki na przednim podnośniku. Ponadto maszynę pielęgnacyjną można doposażyć w specjalną przystawkę herbicydową o pojemności zbiornika 120 l lub 200 l. W tej konfiguracji ciecz jest aplikowana poprzez dyszę herbicydową zamontowaną po jednej lub obu stronach kosiarki.

Fot. 3. Do pracy kosiarką nożową AS 3200 wymagany jest ciągnik o mocy ok. 40 KM

Firma Ditta-Seria ma w swojej ofercie m.in. kosiarko-rozdrabniacze jedno- (np. R-160 R-180, R-200), dwuwirnikowe (np. R-220, R-230, R-250), bijakowe kosiarko- -rozdrabniacze z koszem zbierającym (np. DSB/P-175, z możliwością podłączenia na przód i tył ciągnika). Kosiarko-rozdrabniacze są zaczepiane za pomocą TUZ do ciągnika o mocy od 35 KM do 60 KM. Maszyny te charakteryzują się prostą konstrukcją i łatwą wymianą elementów roboczych. Kosiarki Ilmer typu M2-F210 opcjonalnie można doposażyć w opryskiwacz herbicydowy. W tej konfiguracji zbiornik o pojemności 120 l zamontowany jest nad kosiarką z belką herbicydową, która aplikuje ciecz roboczą znajdującą się po obu stronach kosiarki. Podobne rozwiązanie zastosowano w maszynach nożowych firmy SEPPI M. typu Apple Vario 170–230. Przy hydraulicznej zmianie szerokości, koła podporowe przesuwają się automatycznie. Maszyna połączona z ciągnikiem o mocy 50 KM może pracować z wydajnością 2,5 ha/godz.

Anna Wilczyńska
Fot. 1, 3 A. Wilczyńska, fot. 2. archiwum firmy Rewera

Artykuł pochodzi z numeru 7/2013 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKiedy wystąpić po okresową emeryturę rolniczą – informuje ARiMR
Następny artykułNieco mniejszy import w Rosji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.