Borówki ekologicznie

Na terenie całej Polski pojawiają się nowe plantacje borówki wysokiej. Owoce tego gatunku zdobywają coraz szersze grono konsumentów (w różnych krajach), przede wszystkim na rynku brytyjskim dzięki prowadzonej tam na dużą skalę kampanii promocyjnej.

Ponad 20-letnie doświadczenie w uprawie borówki mają państwo Wanda i Bohdan Marcinkowscy z Wielichówka (pow. Stargard Szczeciński). Obecnie firma Blueamber, którą prowadzą, zaopatruje najbardziej wymagające rynki Europy, również w owoce w standardzie ekologicznym.

Na ponad 100 ha
Rodzina Marcinkowskich plantacje borówki zakładała w kilku etapach. Pierwsza została założona przez p. Bohdana z ojcem ponad 15 lat temu. Obecnie, z uwagi na podeszły wiek seniora, prowadzi ją p. Bohdan z małżonką Wandą oraz córką Joanną. Ta najstarsza część założona w 1996 r. zlokalizowana jest w pobliżu miejscowości Reptowo i zajmuje powierzchnię 40 ha. Od 2003 r. prowadzona jest w standardzie ekologicznym. Plantacja otoczona rozległym kompleksem leśnym Puszczy Goleniowskiej wchodzi w skład obszaru Natura 2000. Charakterystyczne torfowe podłoże, w blisko 100% organiczne (torf wysoki bądź humus – fot. 1), naturalnie kwaśne i zasobne w wodę, daje dobre podstawy do uprawy borówki.

Fot. 1. Torfowisko to naturalne stanowisko do uprawy borówki wysokiej
 
Na plantacji posadzono odmiany w taki sposób, aby zapewnić zbiór w ciągu całego sezonu sprzedaży. Najwcześniej zbierane są owoce z krzewów ‘Duke’, ‘Patriot’ i ‘Spartan’. W okresie dojrzewania najpopularniejszego w Polsce ‘Bluecropa’, w Reptowie zbiera się owoce ‘Sunrise’. Są one bardziej wyrównane, dojrzewają równomiernie i są wysokiej jakości, a ponadto krzewy tej odmiany dobrze plonują (powyżej 25 t/ha). Z nich przygotowywane są partie owoców w standardzie „King size” (owoce o średnicy powyżej 18 mm). Sezon kończy zbiór owoców odmiany ‘Brigitta Blue’, której 15-letnie krzewy dorastają w tej chwili do 2,5 m wysokości (fot. 2) i będą wymagały silnego cięcia. Owoce tej odmiany przeznaczone są głównie do przechowywania.

Fot. 2. Bohdan Marcinkowski w najstarszych nasadzeniach odmiany ‘Brigitta Blue’

W standardzie ekologicznym
Prowadzimy jedną z największych plantacji organicznych borówki w Europie – podkreśla W. Marcinkowska. Systematyczna i konsekwentna polityka niestosowania chemicznych środków ochrony, a w przypadku zagrożenia opieranie się na ochronie biologicznej procentuje dobrą kondycją krzewów. Utrzymywanie różnorodności biologicznej prowadzi do tego, że przyroda wiele problemów rozwiązuje sama. Liczne pająki i biedronki walczą z mszycami i innymi szkodnikami. Turkuć podjadek ogranicza larwy opuchlaków, a sam staje się przysmakiem dudków i zwierzyny leśnej – kontynuuje plantatorka.

Warunki glebowe w Reptowie w dużej mierze odpowiadają warunkom w jakich naturalnie rośnie borówka wysoka. Tę plantację (40 ha) pp. Marcinkowscy prowadzą w pełni ekologicznie. Uprawa na torfach nie jest jednak łatwa. To, co jest zaletą tego typu podłoża, staje się również jego wadą. Na tej plantacji nie ma problemów z nawadnianiem, bowiem torf ma dużą zdolność podsiąkania, ale utrzymuje się wysoki poziom wody w gruncie. Z tego powodu rośliny posadzono na wypiętrzonych rzędach. Stanowi to jednak duże utrudnienie w pracach polowych i podczas pielęgnacji roślin. Typowe maszyny sadownicze nie sprawdzają się i musimy przerabiać je zgodnie z naszymi potrzebami lub zamawiać bardzo specjalistyczny, a tym samym drogi sprzęt – dodaje B. Marcinkowski. Bogate w składniki mineralne podłoże powoduje, że krzewy rosną bardzo intensywnie i niektóre, zwłaszcza późne odmiany, mają problem z przezimowaniem. Przyroda rekompensuje jednak te niedogodności wysoką wydajnością. Zbiory 20–25 t/ha z krzewów w pełni owocowania nie są tu rzadkością.

Dobre zapylenie kwiatów to przede wszystkim zasługa dużej liczby owadów zapylających. Na plantacjach, oprócz trzmieli, umieszczone są domki-ule dla murarki ogrodowej. Występują tu także licznie owady z rzędu błonkówek i muchówek (bzygowate i rączycowate). Na plantacji nie prowadzi się zabiegów zwalczania chorób grzybowych. Właściciele uważają, że każdy zabieg chemiczny zakłóca naturalną równowagę biologiczną między grzybami pożytecznymi a ich antagonistami.

Ważnym zabiegiem agrotechnicznym jest cięcie krzewów i koszenie trawy. Podczas cięcia sanitarnego usuwa się porażone chorobowo pędy, które są zbierane i palone, natomiast pędy wycinane podczas prześwietlania krzewów są mulczowane. Również murawa, w której znajdują się rośliny bobowate jest koszona i pozostawiana w międzyrzędziach stanowiąc źródło materii organicznej.

Woda w basenach do ochrony przeciwprzymrozkowej oczyszczana jest za pomocą EM-ów (efektywne mikroorganizmy). Podczas podawania wody na pole EM-y rozprowadzane są na rośliny i glebę, wzbogacając je dodatkowo w pożyteczne mikroorganizmy. Prowadzenie plantacji w systemie ekologicznym wymaga wielu lat pracy oraz wiedzy, a także cierpliwości i wiary w sens takich działań. Zauważamy, że rynek na owoce organiczne systematycznie rośnie, co związane jest ze wzrostem świadomości społecznej w dziedzinie zdrowego życia i daje szanse na większe korzyści z naszej uprawy – podkreślają gospodarze.


[NEW_PAGE]Plantacja Wielichówko
Zdobyte przez lata doświadczenie i kapitał pozwoliły na powiększenie areału produkcji. W 2004 r. zakupiono 300 ha gruntu po byłym PGR, z czego 60 ha w miejscowości Wielichówko przeznaczono pod nową plantację (fot. 3). Dominuje tu gleba piaszczysta V, VI klasy, która w wyniku długoletniego ugorowania uległa naturalnemu zakwaszeniu. Uprawa prowadzona jest metodą konwencjonalną, ale bez użycia środków ochrony roślin. Pierwsze krzewy odmian ‘Sunrise’, ‘Ozar Blue’ i ‘Brigitta Blue’ posadzono tam w 2006 r. W najmłodszych nasadzeniach znalazły się natomiast nowsze odmiany takie jak ‘Draper’ oraz późne – ‘Aurora’ i ‘Elliott’ (fot. 4). Rośliny sadzone są tu w rzędach oddalonych od siebie o 3 m, a odległość między roślinami w rzędzie wynosi 1 m. By chronić młode rośliny przed zachwaszczeniem wszystkie rzędy są lekko wypiętrzone (wzniesione) i wyłożone czarną matą szkółkarską (fot. 5). Tak jak na pierwszej plantacji, murawa w międzyrzędziach jest regularnie koszona, pędy z cięcia – mulczowane. Nie stosuje się również chemicznych środków ochrony, co pozwala prowadzić plantację w systemie no pesticide.

Fot. 3. Młoda plantacja w Wielichówku

Fot. 4. Zawiązanie odmiany ‘Elliott’ w 2012 r.

Fot. 5. Na młodej plantacji krzewy posadzone są na wałach okrytych czarną matą szkółkarską

Z uwagi na piaszczyste podłoże zainstalowano system podlewania kroplowego. Woda do nawadniania pochodzi ze sztucznie utworzonego 1-hektarowego zbiornika (fot. 6). Zbierana w nim woda wykorzystywana jest także wiosną do ochrony przeciwprzymrozkowej. Zbiornik zasilany jest wodą ze studni głębinowych. Podłoże na plantacji nie jest bogate w substancje mineralne, dlatego istnieje konieczność stosowania nawozów oraz środków do zakwaszania gleby. Z uwagi na te zabiegi plantacja prowadzona jest w systemie uprawy konwencjonalnej.

Fot. 6. Zbiornik wodny na plantacji w Wielichówku

Dorota Łabanowska-Bury
Fot. 1-6 D. Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRozmowa ministrów rolnictwa Polski i Czech
Następny artykułPromocja polskich jabłek w Rosji i na Ukrainie przynosi rezultaty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.