Produktami przeznaczonymi do fertygacji są nawozy z serii Pro-Ferti Plus. Krystaliczne, w pełni rozpuszczalne w wodzie nawozy zawierają makroskładniki oraz dodatek mikroelementów i są przydatne do nawożenia upraw prowadzonych w podłożach inertnych, organicznych oraz w gruncie. Mogą być wykorzystywane do sporządzania roztworów gotowych do nawożenia bądź stężonych, stosowanych do rozcieńczania w instalacji nawodnieniowej.
Orientacyjna dawka do przygotowania gotowej do nawożenia pożywki o stężeniu 0,05–0,15% wynosi 0,5–1,5 kg nawozu na 1000 l wody. Dawki należy modyfikować, dostosowując je do indywidualnych potrzeb poszczególnych gatunków i odmian roślin, aktualnej fazy ich wzrostu i rozwoju (fot. 1, 2), warunków uprawowych, a także uwzględniając zawartość składników pokarmowych w wodzie użytej do nawadniania. Stężonych roztworów nawozu ProFerti Plus nie należy mieszać z roztworem saletry wapniowej.
Fot. 2. W fazie intensywnego owocowania zaleca się stosowanie nawozów o wysokiej zawartości potasu
Nawóz jest dostępny w trzech wersjach o różnym składzie: l Proferti Plus 17-17-17 + mikroelementy (zrównoważony, zawierający 17% N + 17% P2O5 +17% K2O); l ProFerti Plus 4-40-13 + mikroelementy (z przewagą fosforu); l ProFerti Plus 9-10-36 + mikroelementy (z wysoką zawartością potasu). Zgodnie z zaleceniami nawożenia warzyw (pomidory, ogórki, papryka) w tunelach foliowych, opracowanymi przez specjalistów z firmy ProCam Polska, podlewanie roztworem nawozów należy rozpocząć po 10–14 dniach od pikowania roślin do multiplatów lub doniczek, a w przypadku produkcji rozsady bez pikowania roślin – po 14–18 dniach od wysiewu nasion. Do pierwszego nawożenia polecany jest nawóz ProFerti Plus 4-40-13 w stężeniu 0,1%, stosowany na zmianę z saletrą wapniową (0,07%). W przypadku pomidorów uprawianych w podłożach organicznych nawóz ten może być też wykorzystywany do nawożenia w dalszym okresie uprawy – od posadzenia rozsady do zakwitnięcia 3. lub 4. grona. Począwszy od zakwitnięcia 7. grona zaleca się zastosowanie nawozu o zrównoważonym składzie – ProFerti Plus 17-17-17, natomiast w okresie zbiorów owoców, a także w czasie upałów latem – nawozu z wysoką zawartością potasu ProFerti Plus 9-10-36.
Aby uzyskać wysokie plony dobrej jakości, fertygację należy uzupełniać nawożeniem dolistnym. Do dokarmiania dolistnego przydatne są nawozy z serii ProHorti, dostosowane do różnych faz rozwojowych roślin: l ProHorti Total 18-18-18 – używany do ogólnego odżywienia roślin w okresach intensywnego wzrostu wegetatywnego; l ProHorti P 11-45-6 – do zastosowania głównie po sadzeniu rozsady na miejscu stałym oraz w okresach niskiej temperatury, w celu stymulacji rozwoju systemu korzeniowego; l ProHorti K 13-7,8-28 – przeznaczony do użycia w celu zainicjowania dojrzewania przy jednoczesnym utrzymaniu wzrostu wegetatywnego; l ProHorti PK 5-20-25 – aplikowany w końcowej fazie wzrostu pozytywnie wpływa na jakość plonu (lepsze wybarwienie pomidorów i dłuższą ich trwałość po zbiorach – fot. 3). Nawozy zawierają dodatkowo mikroelementy oraz organiczny kompleks MPC, który zwiększa efektywność zabiegów dolistnych i poprawia pobieranie składników przez zielone części roślin w trudnych warunkach uprawy.
Fot. 3. Odpowiednie dokarmianie dolistne roślin wpływa m.in. na lepsze wybarwienie owoców i dłuższą ich trwałość po zbiorach
Anna Maciejuk
Fot. 1,2 A. Stępowska, fot. 3. A. Maciejuk
Artykuł pochodzi z numeru 5/2013 „Hasła Ogrodniczego”