Na Zamku Kazimierzowskim w Sandomierzu 14-16 września odbył się XIV Zjazd Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. Prof. Juliana Aleksandrowicza. Towarzystwo powstało w 1987 roku w Krakowie. Po raz pierwszy jego zjazd odbywał się w Sandomierzu, a współorganizatorami były: Towarzystwo Naukowe Sandomierskie, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Przyrodnicza w Sandomierzu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sandomierzu i Szpital Powiatowy w Sandomierzu.
Przewodniczącą Komitetu Naukowego była prof. dr hab. Magdalena Maj-Żurawska z Uniwersytetu Warszawskiego, a przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego dr n. med. Jan Józefczuk z Wyższej Szkoły Przyrodniczo-Humanistycznej w Sandomierzu.
Głównym hasłem zjazdu było „Dziś i jutro magnezu”. Odbyły się także seminaria naukowe pt.: „Biopierwiastki w naukach medycznych” oraz „Biopierwiastki w naukach przyrodniczych”. Szeroko omawiano znaczenie biopierwiastków dla zdrowia i życia człowieka oraz ich rolę w nawożeniu roślin uprawnych stanowiących elementy jego diety. Na uwagę zasługuje fakt powiązania tematyki zjazdu oraz środowisk w biorących w nim udział. Oprócz lekarzy i naukowców związanych z medycznymi ośrodkami badawczymi czynny udział w zjeździe brali także naukowcy związani z uczelniami przyrodniczymi oraz innymi ośrodkami badawczymi.
Jak powiedział przewodniczący Komitetu Organizacyjnego dr n. med. Jan Józefczuk: to dopiero początek współpracy środowiska lekarskiego z producentami zdrowej żywności, której celem jest zdrowe społeczeństwo. Potencjał Ziemi Sandomierskiej jest ogromny, jednak produkowana żywność musi być bezpieczna dla zdrowia człowieka, stąd konieczność współpracy środowiska dbającego o zdrowie ludzi ze środowiskiem związanym z produkcją żywności.
AŁ