Z czym do sadu?

Cięcie drzew jest zabiegiem, który trudno, jak na razie, zupełnie zmechanizować. Nawet gdy używamy pił konturowych, zawsze wskazane jest przeprowadzenie w koronach drzew pewnej korekty. W tym celu niezbędne są narzędzia ręczne – sekatory i piłki, a te coraz częściej zastępuje się elektrycznymi/pneumatycznymi rozwiązaniami. Pozwalają one wykonać ten zabieg szybciej i przy mniejszym nakładzie pracy fizycznej. Tego typu narzędzia/urządzenia oferowano także podczas ostatnich targów Interpoma w Bolzano (20–22 listopada ub.r.). Niektóre z nich są już dobrze znane również na polskim rynku, inne dopiero mają szansę na nim zaistnieć.

Sekatory elektryczne
Na targach oferowano m.in. sekatory  elektryczne firmy Felco. Szczególną  uwagę zwracano na model Felco 820  (fot. 1). Za jego pomocą można ciąć  nawet dość twarde gałęzie o znacznej  średnicy – do 45 mm. Korpus głowicy  tnącej ma masę 980 g i jest wykonany  z kutego, specjalnego stopu aluminium.  Jego wyprofilowana obudowa oraz spust  przegubowy zapewniają wygodną obsługę.  Natomiast system regulacji mikrometrycznej  pozwala na optymalną regulację  pracy głowicy tnącej – jej ostrze  ma cztery stopnie otwarcia: 50, 60, 70  i 100%. W sekatorze tym zastosowano  technologię odzysku energii KERS,  co pozwala na wydłużenie czasu jego  pracy o ponad 10%. Może być zasilany  z jednego lub jednocześnie z dwóch akumulatorów, w zależności od obciążenia  (opatentowane rozwiązanie firmy  Felco). Akumulator litowo-polimerowy  (Li-Po) wraz z kablem i wtyczką ma masę  750 g. Na jego naładowanie potrzeba  około 2 godzin. W zależności od sposobu  użytkowania i obciążenia sekatorem tym  można pracować nawet cały dzień bez  doładowywania. Urządzenie to wyposażone  jest również we wskaźnik poziomu  naładowania akumulatora, licznik łącznej  liczby wykonanych cięć, liczby cięć  wykonanych w ciągu dnia pracy oraz  procentowej wartości cięć dużych, średnich  i małych. Posiada również gniazdo  USB z opcją ładowania, np. telefonu komórkowego. 

Fot. 1. Sekator elektryczny Felco 820

Natomiast sekator Felco 801 (fot. 2)  jest lżejszy od poprzedniego modelu  (745 g). Zastosowany w nim tryb częściowego  otwarcia ostrza pozwala oszczędzić czas podczas cięcia gałęzi  o małej średnicy. Sekator ten może być  wyposażony w różnego typu głowice  tnące, np. 800F przydatna jest do cięcia  gałęzi o średnicy do 20 mm. Firma oferuje  także model 801G, przystosowany  dla osób leworęcznych.

Fot. 2. Sekator Felco 801
 
Na stoisku firmy Genetti G.m.b.H.  oferowano elektryczny sekator Electro-Cut Elli 30 (fot. 3). Można nim wycinać  gałęzie o średnicy do 30 mm. Masa tego  sekatora to 930 g, zaś zasilającego  akumulatora litowo-jonowego (fot. 4)  – 1,75 kg. Naładowanie akumulatora (ze  źródła o napięciu 100–240 V) trwa około  trzech godzin i pozwala na pracę w ciągu  jednego dnia.

Fot. 3. ElectroCut Elli 30

Fot. 4. Zestaw ElectroCut Elli 30

Sekator elektryczny Electrocoup  F3010 (fot. 5) firmy Infaco może być  wyposażony w jedną z 4 wymiennych głowic. W przypadku ostrza standardowego  jego maksymalne rozwarcie  wynosi 56 mm, a maksymalna średnica  cięcia 40 mm. Sekator ten waży 830 g,  zaś zasilająca go bateria – 2400 g. Czas  ładowania baterii to 5 godzin. Sekator  ten można wyposażyć także w sztywne  lub teleskopowe przedłużki z włókna  węglowego (o długości od 1,2 do  3,5 m), wówczas bez trudu, stojąc na  ziemi, można ciąć wyższe partie drzew  (nawet do 5 m). Wyzwolenie pracy ostrza  wymaga dotknięcia ruchomego mikroprzełącznika  na przedłużce.

Fot. 5. Electrocoup F3010[NEW_PAGE]Sekator może pracować w dwóch trybach:  „Pulse” – umożliwia pracę z maksymalną  prędkością (powtarzające się  cięcie) oraz „Proportional” – zapewnia  precyzyjne sterowanie ruchem noża.  Wyświetlacz LCD pozwala kontrolować  poziom naładowania baterii, liczbę cięć,  a także umożliwia elektroniczną regulację  ustawienia ostrzy. 

Dodatkowe zabezpieczenie podczas  pracy tym narzędziem stanowi elektroniczny  system wynaleziony i opatentowany  przez Infaco. Jest on stosowany wyłącznie z sekatorem F3010 Electrocoup.  Urządzenie zabezpieczające  (DSES) składa się z przewodzącej rękawicy  (fot. 6) podłączonej do sytemu  sterowania F3010. Gdy tylko głowica  tnąca i rękawica przewodząca znajdą  się w kontakcie, proces cięcia jest natychmiast  zatrzymywany i nóż powraca  do pozycji otwartej, uniemożliwiając  zakończenie cyklu. Zmniejsza to ryzyko  powstania obrażeń. W przeciwieństwie  do wzmocnionych lub siatkowych rękawic  używanych podczas wykonywania  tego zabiegu, opatentowana przez Infaco  rękawica jest elastyczna. Pozwala więc  na cięcie z większą swobodą.

Fot. 6. Urządzenie zabezpieczające (DSES) składa się z przewodzącej rękawicy podłączonej do sytemu sterowania F3010
 
 
Na targach oferowano również sekatory  elektryczne firmy Pellenc – m.in.  Treelion i Lixion. Model Treelion M45  (fot. 7) ma masę 945 g i długość 21 cm.  Wyposażony jest w silnik o mocy 1000 W  i podwójny spust, który reguluje rozwarcie  ostrza. Maksymalne jego rozwarcie  – do 65 mm – umożliwia łatwe cięcie  gałęzi o średnicy do 45 mm. Treelion  M45 może pracować w dwóch trybach – progresywnym i nieprogresywnym.  Tryb progresywny polega na pracy noża  proporcjonalnej do siły naciskania spustu  i umożliwia cięcie precyzyjne. W trybie  nieprogresywnym ostrze po zwolnieniu  spustu głównego otwiera się do połowy  (umożliwia drobne i szybkie cięcie), a po  naciśnięciu spustu dodatkowego – otwiera  się w pełni. Jeżeli sekator jest nieużywany  przez 1 minutę, przechodzi w tryb  bezpieczny, który można wyłączyć, naciskając i zwalniając spust główny. Aby  go wywołać, należy jednocześnie naciskać  oba spusty przez 2 sekundy.

Fot. 7. Zestaw Treelion M45
 
Na targach oferowano również elektryczne  sekatory dwuręczne – Treelion  D45-700 i Treelion D45-900 oraz  D45-1500. Pierwszy z nich ma długość  70 cm, drugi 90, a trzeci 150 cm. Za ich  pomocą można ciąć gałęzie o średnicy  45 mm. W przypadku tych sekatorów  istnieje możliwość użycia baterii o większej pojemności (np. „400”  – fot. 8 i większych), wówczas można  nimi pracować dłużej. 
Lixion to mniejszy sekator jednoręczny,  umożliwiający cięcie gałęzi o średnicy do 35 mm (fot. 9). Jest on wyposażony  w pojedynczy spust, co sprawia, że pracuje  jak sekator manualny, w którym  zwolnienie przycisku otwiera ostrze.  W pełni naładowana bateria Li-ion (200) pozwala na pracę tym sekatorem do  12 godzin. Jest ona wyposażona w wyświetlacz  stanu zużycia energii. Na wyposażeniu  znajdują się ładowarka, osełka  oraz opaska na ramię do przytrzymywania  przewodu zasilającego. Istnieje  także możliwość doposażenia sekatora  w kaburę.

Fot. 8. Baterie zasilające narzędzia marki Pellenc
 

Fot. 9. Lixion umożliwia cięcie gałęzi o średnicy do 35 mm

Na stoisku firmy Zanon prezentowano  sekatory zasilane zarówno elektrycznie,  jak i pneumatycznie. Głowica tnąca  w sekatorze elektrycznym Shark ZS 50  (fot. 10) pozwala na cięcie pędów o średnicy  do 50 mm w trybie pełnego otwarcia.

 

Fot. 10. Shark ZS 50

Z kolei w trybie połowicznego otwarcia,  który umożliwia szybkie cięcie pędów  i gałązek o mniejszej średnicy – do  25 mm. Natomiast w sekatorze Tiger  ZT 40 (fot. 11) – odpowiednio 40 mm  i 20 mm. Zmiana systemu cięcia odbywa  się poprzez przytrzymanie zamkniętego  ostrza przez około 2 sekundy. Ostrze  tnące jest aktywowane przez naciśnięcie  spustu uruchamiającego silnik  zasilany z akumulatora. Dłuższe przytrzymanie  zamkniętego ostrza wyłącza  urządzenie. Przewód zasilający sekator  może być podłączony do akumulatora (fot. 12) z prawej lub lewej jego strony,  w zależności od tego, czy pracuje nim  osoba prawo- czy leworęczna. Sekator  Shark wyposażony jest w opatentowany  system zabezpieczający przed przecięciem  przewodu zasilającego. Akumulator  natomiast jest zamontowany na  ergonomicznej kamizelce, którą można  dopasować do każdej sylwetki. Jest to  akumulator litowo-jonowy (Li-ion). Jego  zaletą jest brak efektu pamięci oraz  efektu leniwej baterii. Wyposażony jest  we wskaźnik zużycia energii oraz licznik wykonanych cięć. Zestaw może być wyposażony  również w akumulator o większej  pojemności.

Fot. 11. Tiger ZT 40
 

Fot. 12. Przewód zasilający sekator Tiger ZT 40 może być podłączony do akumulatora z prawej lub lewej jego strony

Sekatory pneumatyczne firmy Zanon  (fot. 13) są przeznaczone przede wszystkim  do mechanicznego wykonywania  zabiegów pielęgnacyjnych zarówno  w sadach, jak i w winnicach. Przy zastosowaniu  przedłużek można ciąć nimi  gałęzie drzew do wysokości 4 m z poziomu  podłoża. Narzędzie jest połączone  z kompresorem za pomocą elastycznego  przewodu oraz szybkozłączy.

Fot. 13. Sekatory pneumatyczne firmy Zanon
 
Na stoisku firmy Arvipo prezentowano  natomiast sekator PS100 (fot. 14).  Można nim ciąć gałęzie do 40 mm średnicy.  Jego masa to 895 g. Konstrukcja  jego obudowy i kąt ostrza tnącego oraz  rękojeść typu SOFT AIR umożliwiają wygodną pracę. Specjalna opatentowana  głowica złącza zasilającego, wyposażona  w łożyska, koryguje układanie się przewodu.  Głowica nie wymaga codziennej  regulacji, konserwacji czy smarowania.  Urządzenie to wyposażono w wielofunkcyjny  wyzwalacz, który pozwala  na kontrolę pracy urządzenia, a także  w akumulator litowo-jonowy o pojemności  4800 mAh, który umożliwia pracę  przez około dwa dni.

Fot. 14. Sekator PS100[NEW_PAGE]Za pomocą sekatora elektrycznego Iron  400 (fot. 15) można ciąć gałęzie o średnicy  do 40 mm, a maksymalna szerokość  otwarcia głowicy to 60 mm. Dość lekka  (850 g), ergonomiczna konstrukcja oraz  wydajna bateria litowo-jonowa umożliwiają  długą pracę. Urządzeniem tym,  bez ładowania, można ciąć gałęzie przez  16 godzin. Czas ładowania baterii wynosi  8 godzin. Sekator wyposażony jest również  w funkcję „elektroniczne ustawienie  położenia noża”. Przy cięciu drobnych gałązek  nóż nie musi otwierać się na maksymalną  szerokość, tylko do takiej, jaką  mu zadano. Zmiany tej dokonuje się za  pomocą przycisku umieszczonego na obudowie  sekatora. Można również, jeśli jest  taka potrzeba, wybrać jeden z dwu trybów  cięcia: impulsowy lub proporcjonalny. Na  elektronicznym wskaźniku wyświetlana  jest informacja o liczbie wykonanych  cięć, poziomie naładowania baterii, temperaturze  silnika, a także trybie cięcia. Na  standardowym wyposażeniu zestawu są  też: ładowarka, plecak z akumulatorem,  elektroniczna jednostka sterująca z kablem  i specjalnym uchwytem, kabura na  sekator, osełka, spray czyszczący, klucze  i zapasowe ostrze.

Fot. 15. Sekator elektryczny Iron 400
 
Firma Kuker oferowała sekator elektryczny  model Kuker RK1 (fot. 16). Masa  tego sekatora to 980 g. Jego rękojeść wykonana jest ze stopu aluminium, a wymienne  kute ostrza ze stali produkowanej  w Japonii. Sekator ten wyposażony jest  w silnik o mocy 90 W. Pozwala na cięcie  gałęzi o średnicy 30–35 mm, w zależności  od rodzaju drewna. Spust pozwala na  wykonanie cięcia w dwu trybach otwarcia  ostrza. Urządzenie zasilane jest z baterii  litowo-polimerowej, która umożliwia  pracę w ciągu jednego dnia. Bateria  z wyświetlaczem LCD mocowana jest na  pasie biodrowym. Na wyświetlaczu można  odczytać poziom naładowania baterii  oraz liczbę cięć. Do pasa można również  dołączyć skórzany pokrowiec na sekator.

Fot. 16. Sekator elektryczny Kuker RK1
 
Pilarki
Firma Pellenc, obok sekatorów elektrycznych,  oferuje również różnego typu narzędzia  zasilane z tych samych baterii.  Jednym z nich jest jednoręczna pilarka  elektryczna Selion M12 (fot. 17). Jak  podaje producent, jest to najlżejsza na  świecie ręczna pilarka łańcuchowa (jej  masa to 1,7 kg). Zmniejsza uciążliwość  pracy, przyspiesza cięcie, jest ergonomiczna  i łatwa w obsłudze. Wyposażona  jest w specjalnie zaprojektowany łańcuch  i mechanizm automatycznego jego napinania.  Jej silnik ma moc 1200 W, a długość  prowadnicy to 15 cm. W pilarce tej  zastosowano cztery innowacje, które mają  chronić użytkownika. Czujnik odrzutu  uruchamiany elektronicznie – urządzenie  natychmiast uruchamia elektryczny  hamulec łańcucha w razie upadku lub  odrzutu – jest 8 razy bardziej czuły niż  hamulec łańcucha pilarki spalinowej.  Drugą funkcją bezpieczeństwa jest system  autodiagnostyczny, który pozwoli  na uruchomienie pilarki pod warunkiem, że elektroniczny  czujnik  odrzutu  działa. Kolejną  funkcją bezpieczeństwa  jest  konieczność dwukrotnego naciśnięcia  spustu w celu uruchomienia. Ponadto  w pilarce tej zastosowano łańcuch  OREGON o małym odrzucie, jeżeli  więc wystąpi zjawisko odbicia, będzie  mniej gwałtowne niż przy tradycyjnym  łańcuchu.

Fot. 17. Pilarka elektryczna Selion M12
 
Firma ta oferuje  też pilarkę elektryczną  Selion T 150-220 (fot. 18)  na wysięgniku teleskopowym  o długości 150–220 cm.  Wyposażona jest ona w silnik  o mocy 1200 W. Jej zaletą jest  regulowany kąt nastawienia prowadnicy  w zakresie od +90° do -45°.  Prędkość obrotów łańcucha – 10,3 m/s.  Długość prowadnicy – 10”. Pilarka ta  waży 2,9 kg i może być zasilana bateriami  typu „400”, „700” i Poly 5. 

Narzędzia ręczne
Na targach, często obok narzędzi elektrycznych/  pneumatycznych, prezentowano  też piłki i sekatory ręczne. Sekatory  jedno- i dwuręczne oferowano  m.in. na stoisku firmy KUKER (fot. 19),  a także na stoisku firmy Castellari wraz  z piłkami firmy Silky (fot. 20). Zalety  tych piłek to lekkość i obustronnie zaostrzone  ząbki, co znacznie ułatwia  cięcie drewna. W zależności od modelu  mogą być one składane lub wyposażone  w kaburę. Brzeszczot w poszczególnych  modelach ma długość od 36 cm do  13 cm. Wykonany jest z wysokowęglowej  elastycznej stali, łączącej w sobie  zalety stali miękkiej i twardej, a chromowana  powierzchnia wydłuża jego  żywotność i zabezpiecza przed rdzą.  Kształt ostrza jest wycinany laserowo. 

Jak informuje producent, dzięki hartowaniu  za pomocą indukcji elektromagnetycznej  piłki te dłużej, w porównaniu  do innych tego typu narzędzi, utrzymują  ostrość. Pracę nimi ułatwia też ergonomiczna  rękojeść. 

Fot. 19. Sekatory jedno- i dwuręczne na stoisku firmy Kuker

Fot. 20. Stoisko firmy Castellari, na którym oferowano także piłki firmy Silky

Firma ta oferuje także piłki na wysięgniku.  Silky Zubat 300 ma 300-milimetrowe  hartowane, ogięte ostrze, które umożliwia bardziej wydajną pracę  przy użyciu mniejszej siły. Ostre zęby  z czterema kątami cięcia zapewniają  szybkie, czyste i dobre jakościowo cięcie.  Rękojeść tej piłki ma gumową perforowaną  powłokę, co gwarantuje dobry  jej uchwyt podczas pracy. Natomiast teleskopowa  (jedno przedłużenie) piłka  Silky Zubat 3900 ma długość 390 cm.  Jej wysięgnik ma owalny kształt i wykonano  go ze stopów aluminium. Łączenie  teleskopowe zabezpieczone  jest specjalnymi zapadkami. Jeszcze  większy zasięg pracy zapewnia model  – Silky Hayauchi 490. Składa się  z trzech przedłużek teleskopowych  o łącznej długości 490 cm. Listwa piłująca  złożona jest z samodzielnej listwy  z przednim haczykiem oraz tylnego noża.  Wszystkie części są niezależne od  siebie i zabezpieczone zapadką.
 
Na jednym ze stoisk oferowano także  sekatory dwu- i jednoręczne firmy Vesco  (fot. 21). Charakteryzują się one niewielką  masą. Ich ostrza wykonane ze stali o wysokiej  zawartości węgla, są kute i hartowane  na gorąco. Ergonomiczne uchwyty  wykonano ze stopu aluminium i pokryto  gumową powłoką antypoślizgową. Ich zaletą jest to, że łatwo można wymienić  każdy z ich elementów (zużyty lub  uszkodzony), co zapewnia większą trwałość  narzędzia. Sekatory dwuręczne tej  firmy dostępne są w trzech długościach  (60, 80, 100 cm). Można ciąć nimi gałęzie  o średnicy od 35 do 45 mm. Ruchome  ostrze jest zamontowane mimośrodowo.

Fot. 21. Na jednym ze stoisk oferowano także sekatory dwu- i jednoręczne firmy Vesco
 
Monika Strużyk
Fot.1-21 M. Strużyk

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSawicki: nie zgadzamy się na łamanie solidarności UE ws. embarga Rosji
Następny artykułNie ma zgody KE na łamanie solidarności w sprawie rosyjskiego embarga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.