Wymiana gleby w rzędzie drzew

Wśród wiodących tematów kongresu „Jabłka na świecie” (Bolzano, 15–17 listopada ub.r.) była etiologia i przeciwdziałanie skutkom choroby replantacyjnej. Za jedną ze skutecznych metod ochrony sadów przed konsekwencjami tego zjawiska uważa się wymianę gleby w rzędach drzew.

Zasadę działania i budowę maszyny do wymiany gleby w rzędach drzew przedstawił Walter Rass z południowotyrolskiego serwisu doradczego dla uprawiających drzewa owocowe i winorośl (Südtiroler Beratungsring für Obst- und Weinbau). 

Maszyna firmy Vimas – GmbH montowana jest na TUZ ciągnika (fot. 1). Częścią roboczą urządzenia są dwa koła łopatkowe, każde o średnicy 60 cm, które pracują na głębokości 30 cm w glebie. Ramię boczne jest podnoszone hydraulicznie, co zapobiega ewentualnym uszkodzeniom maszyny w sadach, w których jest już rusztowanie wspierające dla drzew. Maszyna przemieszcza glebę z międzyrzędzia drzew w rząd, skąd wcześniej została wybrana. Wymagana moc ciągnika do napędu tego urządzenia to 60–75 kW (80–100 KM), a jego całkowita masa wynosi 650 kg. Do wymiany gleby na 1 ha sadu potrzeba 7–8 godzin pracy maszyny, a koszt 1 roboczogodziny to około 100 €.

Fot. 1. Maszyna firmy Vimas – GmbH już sprawdza się w sadach

Druga z prezentowanych przez W. Rassa maszyn służy do wyrównania gleby i umożliwia sadzenie w tym miejscu drzew (fot. 2). Współpracuje z ciągnikiem o mocy 70–80 KM. Gleba zostaje najpierw wybrana na szerokości rzędu 60 cm i głębokości 35 cm, a następnie przerzucona z międzyrzędzia. W. Rass podkreślił, iż prezentowana przez niego maszyna to na razie jedynie prototyp. Jej funkcje są zadowalające, jednak konieczne są jeszcze pewne usprawnienia (m.in. obniżenie zapotrzebowania na moc).

Fot. 2. Prototyp maszyny do wyrównywania i przygotowania gleby w sadzie przed sadzeniem drzew

Dorota Łabanowska-Bury
Fot. 1, 2 W. Rass

Artykuł pochodzi z numeru 10/2013 MPS „Sad”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNagroda dla ARR na targach World Food Ukraine 2013
Następny artykułKomisja chce przedłużenia preferencji celnych dla Mołdawii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.