Wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyła 1/3 uprawnionych rolników

Do końca kwietnia wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2014 r. złożyło ok. 530 tys. rolników. Wnioski można składać do 15 maja. Na ten cel jest 3,4 mld euro - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
O dopłaty bezpośrednie ubiegało się w 2013 r. ok. 1,35 mln rolników. Większość rolników, jak co roku, składa jednak wnioski w ostatniej chwili – ocenia Paweł Wojcieszak z Departamentu Komunikacji Społecznej ARiMR.
 
Rolnicy mogą składać do 15 maja dokumenty o przyznanie dopłat bezpośrednich, dopłaty z tytułu gospodarowania na terenach niekorzystnych (ONW), płatności rolnośrodowiskowych oraz wnioski o wypłatę pomocy na zalesione w ramach PROW 2007-2013 grunty rolne. Jeżeli złożą wnioski po tym terminie, ale nie później niż do 9 czerwca 2014 r., otrzymają dopłaty pomniejszone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.
 
Zmiany do już złożonego wniosku można składać bez żadnych sankcji finansowych do 2 czerwca 2014 r. Korekty wniosków złożone po tym terminie, ale nie później niż do 9 czerwca, będą skutkowały także zmniejszeniem dopłat o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.
 
Wnioski o dopłaty można składać osobiście w biurach powiatowych Agencji, wysłać pocztą lub za pomocą internetu. Aby skorzystać z drogi elektronicznej, trzeba jednak posiadać login i kod dostępu – by je otrzymać, trzeba wypełnić wniosek i złożyć go u kierownika biura powiatowego. Uprawnienia do korzystania z systemu teleinformatycznego ARiMR nadawane są bezterminowo i pozwalają na posługiwanie się internetem przy zgłaszaniu spraw związanych z identyfikacją i rejestracją zwierząt gospodarskich.
 
Mimo że taka możliwość przekazywania wniosków istnieje od kilku lat, niewielu rolników z niej korzysta. W tym roku formalności takie załatwiło 634 rolników; podczas ubiegłorocznej kampanii składania wniosków – ok. 2 tys.
 
Tegoroczny nabór wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich będzie już 11. z kolei. Szacunkowa maksymalna stawka jednolitej płatności obszarowej w 2014 r. wyniesie ok. 220 euro na 1 hektar.
Za: arimr.gov.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRośnie zainteresowanie żywnością niskoprzetworzoną
Następny artykułHiszpański eksport truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.