Wielofunkcyjny pielnik

Firma Łukomet oferuje wielofunkcyjny pielnik do termicznego, mechanicznego lub chemicznego niszczenia chwastów w uprawach warzyw.

Maszyna przystosowana jest do pracy w uprawach prowadzonych na płasko lub na redlinach. Zespoły robocze montowane są na uniwersalnej ramie ze stali ocynkowanej zawieszanej na ciągniku. Szerokość robocza pielnika wynosi 3 m. Wykorzystując pielnik do wypalania chwastów należy umieścić na ramie, na specjalnie przygotowanym podeście, butle z płynnym gazem propan. Na podeście tym umieszczone są również zespoły sterująco-kontrolne do zasilania palników gazowych. Palniki gazowe umieszczone są pod metalowymi osłonami, dzięki którym zużycie gazu wynosi od 13 do 44 kg/ha. Nowatorskim rozwiązaniem są samosterujące w redlinach koła kopiujące podpierające ramę.

Chwasty wypala się w rzędach przed wschodami roślin uprawnych. Wypalarka może być również wykorzystywana po wschodach – do niszczenia chwastów w bruzdach między redlinami lub w międzyrzędziach w uprawach na płasko (do pracy tej należy odpowiednio ustawić osłony płomieni, żeby nie uszkodzić roślin uprawnych). Zamiast palników gazowych pielnik może być wyposażony w zespoły robocze do mechanicznego niszczenia chwastów np. elastyczne gwiazdy pielące, szczotki i skrobaki lub elementy robocze stosowane w tradycyjnych pielnikach mechanicznych: gęsiostopki, noże kątowe, wałki prętowe lub zgrzebła.

Ponadto na ramie pielnika z Łukometu można zamontować głowice opryskujące Varidome, w których dysza umieszczona jest w specjalnych osłonach, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne stosowanie herbicydów kontaktowych lub systemicznych w międzyrzędziach. Głowica Varidome umożliwia oprysk pasa o szerokości od 8 do 80 cm – jest ona regulowana przez ustawienie jej względem belki nośnej. Oprysk dokonywany jest za pośrednictwem atomizera o napędzie elektrycznym (12 V) lub za pośrednictwem tradycyjnej dyszy ciśnieniowej. Chcąc wykorzystać maszynę do aplikacji herbicydów oprócz wspomnianych głowic niezbędne jest wyposażenie jej w zbiornik na ciecz roboczą (o pojemności 80 l) z wbudowaną pompą.

Głowica opryskująca Varidome

Tekst i fot. A. Andrzejewska

Artykuł pochodzi z numeru 4/2014 miesięcznika „Warzywa”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDo karambolu na S8 doszło przez sztuczną mgłę?
Następny artykułW środę rozpoczną się ulewy, które mogą spowodować powódź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.