Warzywa nie z tej Ziemi

Jak każde początki i uprawy w Kosmosie są na razie skromne. Ale ciekawski człowiek nie zadaje już sobie pytań czy na stacji kosmicznej, Księżycu lub Marsie da się uprawiać - teraz zaczyna coraz intensywniej szukać odpowiedzi, jak to robić.
Od wiosny (określenie bez agrotechnicznego znaczenia) 2014 roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pracuje moduł Veggie – komora do produkcji warzyw liściowych. 8 maja nad nasączonymi wodą i nawozami matami z nasionami sałat zapalono LED-owe oświetlenie. W eksperymencie szukano przede wszystkim odpowiedzi na pytanie, jak zachowają sie rośliny w stanie niskiej grawitacji. Zaczęto też testować sposoby napowietrzania roślin, stymulowania ich wzrostu. Cykl uprawowy trwał 28 dni. Potem plony zamrożono i w laboratorium na Ziemi (gdzie równolegle pracoałą identyczna komora uprawowa) sprawdzano skład chemiczny przywiezionych z orbity ziemskiej roślin, szukano mikroorganizmów, jakie tam ewentualnie sie pojawiły, no i najważniejsze: czy „to” da się jeść. W następnych latach eksperymenty takie, jak powyżej naszkicowany rozszerzono (moduł Habitat). Lokatorzy stacji kosmicznej degustowali już „lokalne” produkty i nadal bez szkody dla zdrowia bujaja sobie w przestworzach.
 
Natomiast inżynierowie NASA i ich koledzy z innych jednostek badawczych szukaja potwierdzenia możliwości produkcji warzywniczej w gruncie innych niz Ziemia ciał kosmicznych. Oczywiście tych najbliższych, gdzie człowiek wybierze się w pierwszej kolejności. Znając dzieki próbnikom składy „gleb” Księżyca i Marsa Amerykanie wspólnie z Holendrami (Uniwersytet Wageningen) pracują nad agrotechniką kosmicznych upraw. Główne problemy to niska grawitacja, sposoby podawania wody czy pożywek, napowietrzanie upraw. 
 
W publicznych zapowiedziach padają deklaracje, że za 10 lat będziemy uprawiać warzywa na Marsie, zaś jeszcze wcześniej – na Księżycu; i to nie tylko np. bazylię, ale także zioła i kwiaty (tym projektem zainteresowany jest Google).
 
A potem pójdzie już jak zwykle, czyli komercja: marketing, standaryzacja, certyfikacja (LunaGAP, MarsGAP???), Maja w księżycowym krajobrazie i kosmiczne rewolucje Magdy Gessler.
 
za: nasa.gov
 
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł15 euro/kg. Opłaca się uprawiać maliny
Następny artykułWiesław Karcz (1955-2018)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.