W Warce o nawożeniu (3)

W drugiej części dzisiejszej konferencji usłyszeliśmy pięciu prelegentów: Erica van der Hoefa, Mariusza Podymniaka, Jarosława Barszczewskiego, Kazimierza Tomalę i Wiesława Ciecierskiego.
Powtarzające się problemy w nawożeniu jabłoni i gruszy omówił Eric van der Hoef z FruitConsult. – Podstawą nawożenia są analizy gleby i liści. Dopiero na podstawie ich wyników, a także warunków glebowo-klimatycznych oraz w zależności od uprawianego gatunku można wybrać właściwy nawóz. W racjonalnym i efektywnym nawożeniu sadów niedopuszczalne jest stosowanie nawozów bez zwracania uwagi na to, ile i jakich składników zawierają – informował. W jego ocenie obecnie główne problemy w nawożeniu niemal na całym świecie są związane z niedoborami wapnia i cynku. Ponadto Eric van der Hoef omówił objawy i przyczyny niedoboru w sadach jabłoniowych i gruszowych wapnia, fosforu, potasu, magnezu, manganu, żelaza, boru, cynku, miedzi i azotu.

Prof. Kazimierz Tomala przypomniał sadownikom, że w bieżącym sezonie jabłka w ich komorach przechowalniczych oddychają o około 15-20% intensywniej, niż w ubiegłym sezonie, więc też ich okres przechowywania będzie krótszy. Należy się liczyć z ryzykiem wystąpienia  również nietypowego schorzenia fizjologicznego jabłek – rozpadu po szklistości miąższu. Jej przyczyną są długie okresy suszy i duże wahania temperatury w sadzie przed zbiorami. Takich owoców nie powinno się przechowywać w KA, więc warto przeglądnąć swoje komory i systematycznie kontrolować składowane owoce.

Powszechnie występujący w przyrodzie krzem, który jako składnik odżywczy nie był brany dotychczas pod uwagę, należy do pierwiastków nierozpuszczalnych w wodzie (a korzenie roślin mogą pobierać tylko składniki rozpadające się w niej na jony). Rośliny rosnące na stanowiskach ubogich w krzem wykazują odstępstwa od normalnego rozwoju, stąd wniosek, że jest to składnik potrzebny do normalnego wzrostu i rozwoju. Wiesław Ciecierski z firmy Intermag przybliżył zalety dolistnych aplikacji krzemu preparatem Silvit zawierającym krzem w łatwo przyswajalnej dla roślin formie. Pierwiastek ten dostarczony dolistnie odkładany jest w ścianach komórkowych roślin zwiększając ich sztywność, przez co tkanki stają się odporniejsze na działanie patogenów i szkodników. 
Innym preparatem omówionym przez prelegenta jest Tytanit, który zawiera tytan – stymulator wielu procesów zachodzących w roślinie, co w efekcie prowadzi do pobudzenia wzrostu i rozwoju roślin. Jony tytanu wzmagają aktywność żelaza, co bezpośrednio przekłada się na intensywność fotosyntezy, syntezy chlorofilu, enzymów –bardzo ważnych dla roślin w warunkach stresu abiotycznego. 
 
Podczas konferencji firma Compo przekazała Tomaszowi Dywanowi z Nowej Wsi aplikator nawozów granulowanych – nagrodę dla klienta ZZO Warka, który w sezonie 2011 kupił największą ilość granulowanego nawozu Basacote +6M. Pan Tomasz zakupił ponad 500 kg tego preparatu.
AŁ/MS/pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW Warce o nawożeniu (2)
Następny artykułPobieranie prób gleby z sadu do analiz chemicznych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.