Firma Robert Bosch Start-up opracowała system Deepfield Connect służący do monitorowania warunków panujących w uprawie truskawek pod osłonami. System ten zaprezentowano w trakcie targów Macfrut 2017.
Deepfield Connect składa się z czujników temperatury, wilgotności powietrza i podłoża oraz urządzenia zbierającego i wysyłającego dane na smartfon lub tablet właściciela plantacji. Ma za zadanie zbierać aktualne dane z tuneli i udostępniać je użytkownikowi, który na ich podstawie podejmuje decyzje m.in. o uruchomieniu nawadniania, zamknięciu lub otwarciu osłon w celu poprawienia parametrów powietrza (wilgotność, temperatura). W przypadku uzyskania odczytu o przekroczeniu parametrów progowych system wysyła komunikat alarmowy.
System pozwala na udostępnianie aktualnych i archiwalnych danych innym osobom pracującym przy produkcji truskawek np. doradcom sadowniczym. Informacje te są powiązane z prognozą pogody. Konstruktorzy Deepfield Connect podkreślają, że dzięki niemu plantator może uzyskać większe plony lepszej jakości, gdyż ograniczy stres roślin, a precyzyjnie sterując mikroklimatem pod osłonami może zredukować rozwój chorób grzybowych.
Czujniki temperatury powietrza działają z dokładnością do 0,5 stopnia Celsjusza, w przedziale od -20 do +80 stopni, a wilgotności powietrza z dokładnością 3,5 proc. Przesyłanie informacji z plantacji do użytkownika odbywa się z wykorzystaniem nadajnika (GSM/GPS) oraz chmury zbierającej dane.
RS