Jak wyjaśnia Bas Groeneweg, dyrektor tego przedsiębiorstwa, produkt ten wymagał szczególnej analizy. – Powszechnie stosowane w wypadku warzyw i owoców pakowanie w modyfikowanej atmosferze (MAP) okazało się mniej przydatne w wypadku kwiatów ciętych, bowiem ze względu na wysoką wilgotność wewnątrz takiego opakowania wzrastało zagrożenie wystąpienia szarej pleśni. Wspólnie z firmą Uflex Ltd. stworzyliśmy przełomową technologię, która może przynieść korzystne zmiany w obrocie kwiatami – wyjaśniał B. Groeneweg.
W przedsiębiorstwie Uflex opracowano nową, biodegradowalną folię FlexfreshTM, która pozwala na dostarczanie zapakowanym kwiatom tlenu niezbędnego do oddychania i utrzymania ich w świeżości oraz jednoczesne uwalnianie nadmiaru wilgoci z opakowania. Ponieważ kwiaty poszczególnych gatunków oddychają inaczej, zmierzono ich zapotrzebowanie na tlen. Na podstawie tej analizy techniką laserową wykonano mikroperforację w folii FlexfreshTM – ustalonej wielkości otwory zapewniają odpowiednią ilość tlenu w opakowaniu.
Tak „uśpione” kwiaty mogą żyć bez wody przez pięć dni (przetrzymywane w chłodni – dłużej, niektóre nawet kilka tygodni), a po dostarczeniu do klienta i wstawieniu do wody gwarantowana jest ich siedmiodniowa świeżość.
IS; fot. mat. prasowe PerfoTec B.V.,
Informacja pochodzi z numeru 11/2016 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”