8 marca w Komorowie k. Przysuchy odbył się pokaz pracy prasy zbierająco-rolującej do ściętych gałęzi drzew owocowych produkowanej przez włoską firmę Wolagri. Pokaz zorganizowała firma AgroEnergia z Komorowa, jej dystrybutor. Prasie tej podczas TSW (19-20 luty br.) kapituła po raz pierwszy odbywającego się konkursu, przyznała nagrodę im. Prof. Szczepana A. Pieniążka.
Nagrodę tą przyznano tylko trzem produktom uznanym za najbardziej innowacyjne, korzystne dla ogrodnictwa, środowiska i społeczeństwa produktu.
Prasa zbierająco-rolująca umożliwia zebranie obciętych podczas zimowego cięcia drzew gałęzi, pędów i zeszłorocznych liści w bele o rozmiarze 90×120 cm, które są związane sznurkiem. Dzięki dużemu zagęszczeniu pędów w beli zawiera ona w sobie materiał o masie ponad 250 kg. Pozwala to na bardzo wydajny sposób zbierania i magazynowania gałęzi. Jest to także bardzo dobre rozwiązanie z punktu widzenia fitosanitarnego, gdyż usunięcie z sadu porażonych przez choroby lub zasiedlonych przez szkodniki pędów i gałęzi umożliwia ograniczenie ich presji na nadchodzący sezon.
Bele ze zwiniętych pędów mogą zostać użyte na opał. Można je spalać w specjalnych kotłach CO przystosowanych do spalania biomasy. Prasa charakteryzuje się mocną, innowacyjną konstrukcją, w której elementy robocze przygotowane są do prasowania gałęzi o średnicy nawet większej niż 60 mm.
Jak informował Michał Bankiewicz – właściciel firmy AgroEnergia – zbieranie pędów i gałęzi z międzyrzędzi przez prasę odbywa się sprawnie i szybko. Maszyna może pracować z prędkością 5-7 km/godz., czyli szybciej, niż pracują rozdrabniacze bijakowe. Zapotrzebowanie na moc podczas pracy prasy jest o 30-50% mniejsze niż zapotrzebowanie rozdrabniaczy. Z jednego hektara zwija się 3-6 bel, w ciągu jednego dnia prasa może zebrać gałęzie z powierzchni 15-20 ha sadu, a w ciągu tygodnia z około 90 ha.
Bele z międzyrzędzi zbierane mogą być widlakiem (widły czołowe na ciągniku lub wózkiem widłowym) i składowane np. w sadzie przy ogrodzeniu.
Podczas wyrzucania beli
Więcej zdjęć z pokazu zobaczyć można tutaj.
AŁ