W tym kontekście zastosowanie znajdują wysokiej klasy nowoczesne technologie przechowywania owoców, połączone często ze stosowaniem 1-MCP (SmartFresh™) oraz nowość – wykorzystanie właściwości ozonu.
Ozon potocznie zwany trójtlenem, składa się z trzech atomów tlenu (O3), z delta ujemnym i delta dodatnim ładunkiem elektrycznym. Naturalnie dodatkowy atom tlenu powstaje podczas wyładowań elektrycznych w wyniku rozpadu cząsteczki tlenu np. w efekcie niektórych reakcji chemicznych (pod wpływem działania promieni słonecznych UV, w czasie burz i przy wodospadach). Charakterystyczny dla obecności ozonu jest jego „świeży, czysty, wiosenny” zapach. Ozon może być także wytwarzany sztucznie. Służą do tego generatory ozonu nazywane także ozonatorami. Jest on gazem nietrwałym – jego bardzo niestabilna cząsteczka ma krótki czas połowicznego rozpadu.
Ze względu na silnie dezynfekujące i „odświeżające” działanie ozon jest na szeroką skalę stosowany do oczyszczania atmosfery i dezynfekcji. Jego właściwości są wykorzystywane m.in. do oczyszczania ścieków miejskich i produkcji wody pitnej (dezynfekcja), w przemyśle spożywczym – do dezynfekcji, a w papierowym i tekstylnym – do utleniania ścieków.
Coraz szerzej na świecie właściwości tego gazu są wykorzystywane także w przechowalnictwie owoców i warzyw. Zabijać ma on bowiem wirusy, bakterie, zarodniki grzybów oraz niszczyć pozostające na owocach czy warzywach substancje chemiczne.
Głównymi jego zaletami są:
- hamowanie rozwoju patogenów wywołujących choroby przechowywanych płodów;
- przedłużanie trwałości przechowywanych produktów;
- wpływanie na obniżenie produkcji etylenu (C2H4; gazu wydzielanego przez owoce i warzywa, wpływającego na przyspieszenie ich dojrzewania i procesów starzenia).
Ozon może być generowany w magazynach, gdzie składowane są owoce, oraz w halach, gdzie odbywają się sortowanie i pakowanie świeżych owoców i warzyw, a także w samochodach dostawczych, którymi towary są przewożone na dalekie odległości (w łańcuchu dostawczym).
Oprócz działania antygrzybicznego i bakteriobójczego, ozon eliminuje też nieprzyjemne zapachy w pomieszczeniach, takich jak: hale, magazyny, komory przechowalnicze i wnętrza samochodów dostawczych.
Instalacja do ozonowania owoców w komorze przechowalniczej
Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury
Artykuł pochodzi z numeru 10/2014 „Hasła Ogrodniczego”
Ozon ma dużo dobrych właściwości. Nie tylko w ogrodnictwie ale i w medycynie też. A ja niedawno odkryłam, że można i mieszkania ozonować, w mojej firmie była firma Airozone i pogadałam z pracownikami co nam ozonowali, będę to też robić w domu:)