Osłony: nowe triki

Firmy oferujące systemy antygradowe pojawiają się na targach branżowych zarówno ze sprawdzonymi, jak i nowymi rozwiązaniami. Najnowsze są często prezentowane w trakcie spotkań sadowniczych i warsztatów technicznych. Można się z nimi zapoznać podczas wizyt w sadach Europy Zachodniej i Południowego Tyrolu. Poniżej „gorące tematy”.

System Whailex
W tym systemie siatka jest umiejscowiona dookoła pojedynczego rzędu drzew w taki sposób, aby gradziny mogły po siatce spadać na ziemię bez uszkadzania drzew. Siatka zabezpieczająca jest wsparta na istniejącej w sadzie konstrukcji i nie ma potrzeby instalowania nowej konstrukcji pod warunkiem, że słupy nośne nie są od siebie oddalone o więcej niż 6 m. Siatka jest mocowana w górnej części systemu do drutu prowadzonego pomiędzy słupami nośnymi za pomocą specjalnych zapinek. Dodatkowo do każdego słupa przymocowane jest wygięte w kształcie łuku rusztowanie wykonane z włókna szklanego, które nadaje całej konstrukcji odpowiedni kształt (fot. 1a i b). W ten sposób cały system otacza korony chronionych drzew. W dolnej części systemu znajduje się rura, do której zamocowana jest linka ułatwiająca mocowanie siatki w momencie jej zwijania w trakcie i po zakończonych zbiorach.

Fot. 1. System Whailex w sadzie w stacji doświadczalnej w Sint-Truiden: kształt systemu…

… i siatka; fot. 1 D. Łabanowska-Bury

Z informacji przekazanych przez Christiana Vorhausera z firmy produkującej system Whailex wynika, iż najlepszą stabilność konstrukcji można uzyskać wtedy, gdy długość systemu nie przekracza 100 m (długość chronionego rzędu). Konstrukcja jest stabilna na rzędzie długości 150 m, gdy siatka jest rolowana równocześnie po obu stronach rzędu. Niebywałą zaletą systemu Whailex jest to, iż – w przeciwieństwie do systemu antygradowego w formie dachu – w sadzie do zabiegów ochrony można używać opryskiwacza wielorzędowego, tunelowego.

Zipper, czyli suwak
CMG Ideenfabrik (tł. CMG Fabryka Pomysłów) to firma zajmująca się innowacjami dla sadownictwa i marketingu owoców. W ostatnim czasie firma zaprezentowała najnowsze rozwiązanie dla systemów antygradowych – ich zamykanie za pomocą suwaka (fot. 2). Instalacja suwaków zamiast plastikowych zapinek na łączeniu siatek ponad międzyrzędziami drzew w sadzie pozwala na znaczne zredukowanie roboczogodzin potrzebnych na wykonanie czynności otwierania i zamykania systemu antygradowego. Ponadto czynność ta może być wykonywana z poziomu gruntu lub linka łącząca zamykanie suwaka może być mocowana do poruszającej się w sadzie wzdłuż rzędów platformy sadowniczej (mechanizacja pracy). Jak twierdzą pomysłodawcy tego innowacyjnego rozwiązania, system znajdzie zastosowanie przede wszystkim w sadach czereśniowych, gdyż zagrażające owocom ptaki nie będą miały którędy dostać się pod siatkę/folię.

Fot. 2. Nowy system otwierania i zamykania siatek antygradowych Zipper, fot. EFM

„Zamknięty” system może ochronić owoce przed szkodnikami żerującymi na lub/i w owocach, np. nasionnicami w uprawie czereśni lub wiśni. Łatwość otwierania siatek w okresie wybarwiania się owoców może wspomóc ten proces.

Dorota Łabanowska-Bury

Artykuł pochodzi z numeru 12/2013 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPrzyspiesza dojrzewanie owoców
Następny artykułPodkarpaccy leśnicy planują sprzedać prawie 2 mln m sześc. drewna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.