Na przełomie czerwca i lipca grupa producentów warzyw oraz przedstawiciele prasy branżowej mieli możliwość przyjrzenia się opryskiwaczom polowym duńskiej firmy Danfoil. Ich producent, a także dystrybutor w Polsce – firma Suntree – zaprezentowała rozwiązania zastosowane w skandynawskich maszynach do ochrony roślin. Szczególne zainteresowanie osób z Polski wzbudził w nich niski wydatek cieczy roboczej na jednostkę powierzchni. Zastosowane rozwiązania (oparte na pomyśle z przed 25 lat) – głównie opatentowany atomizer Eurofoil® – pozwalają na skuteczną ochronę roślin przy zużyciu wody na poziomie 30–50 l/ha.
Należy podkreślić, że w duńskich opryskiwaczach dużą uwagę zwrócono na powietrze. – To ono stanowi siłę napędową dla cieczy roboczej, dzięki czemu można było zmniejszyć wydatek wody do jednej szóstej w porównaniu z tradycyjnymi systemami rozpylania – zaznaczał Jesper S. Madsen z firmy Danfoil.
Samojezdny opryskiwacz Danfoil Air Cules
Wskazywano także, że system oprysku Danfoil pozwala zmniejszyć zużycie środków ochrony roślin o co najmniej 20%. Jest to wynikiem skuteczności nanoszenia cieczy roboczej. Informowano, że podczas przeprowadzania zabiegu na polu bez roślin lub z bardzo niskimi roślinami, technika oprysku oparta na powietrzu sprawia, że krople uderzają o ziemię i są rozprowadzane przez poprzeczne ruchy powietrza. W przypadku większych roślin powietrze tworzy turbulencje wokół nich, dzięki którym ciecz osadzana jest zarówno w górnej, jak i w dolnej części liści oraz na górnej i dolnej stronie blaszki liściowej.
W ofercie firmy Danfoil są także opryskiwacze zaczepiane – ConCorde II 2-częściowy oraz ConCorde II 3-częściowy. W przypadku pierwszego modelu szerokość belki roboczej może być w zakresie od 20 do 28 metrów, natomiast w drugim modelu belka opryskowa może mieć nawet 36 m.
W opryskiwaczu zawieszanym Danfoil AirBoss szerokość belki roboczej wynosi od 20 do 24 m. Zbiornik o pojemności 1000 litrów umożliwia dokonanie oprysku na 35 ha jednorazowo.
Szczegółowe charakterystyki opryskiwaczy przybliżymy w jednym z kolejnych wydań czasopisma.
Uczestnicy wyjazdu do Danii oraz przedstawiciele firmy Danfoil.
Tekst i fot. dr inż. Marcin Bartczak
Artykuł pochodzi z numeru 9/2015 miesięcznika „Warzywa”