Obieraczka do warzyw

Na polskim rynku obserwuje się wzrost zainteresowania warzywami wstępnie przygotowanymi do spożycia.  Ponadto coraz chętniej kupujemy wszelkiego typu surówki, sałatki a do ich przygotowania wymagane jest m.in.  dokładne oczyszczenie i obranie np. buraka ćwikłowego, marchwi, selera, czy ziemniaków. Obrane ziemniaki, warzywa  są dobrą propozycją dla miejsc żywienia  zbiorowego, np. restauracji.

Ciekawym  urządzeniem przeznaczonym  do tego celu, wprowadzonym na rynek  polski przez firmę FH Najbar, jest obieraczka  do warzyw Formit Combi-1000. Zastosowane w urządzeniu rozwiązania – noże równomiernie rozmieszczone  na rolkach – pozwalają na pracę przy  bardzo małym zużyciu wody. Formit  Combi-1000 wykonany jest ze stali nierdzewnej. Jego elementami roboczymi  są tzw. podajnik ślimakowy oraz rolki o długości 2000 mm i średnicy 88 mm  (10 sztuk), przy czym każda z nich jest  podzielona na dwie części – ścierną oraz  nożową. W opisywanym modelu część ścierna rolki wynosi 760 mm, a nożowa – 1240 mm. Produkt do obierania podaje  się przez wsyp (szerokość 500 mm), który umieszczony jest na wysokości  1642 mm. Z niego warzywa trafiają na  elementy robocze – w pierwszej kolejności  na rolki z częścią ścierną, a następnie  na te z nożami. W zależności od  jakości produktu, jego twardości i pożądanego stopnia oczyszczenia ustawia  się prędkość podajnika ślimakowego  (regulacja bezstopniowa w dużym zakresie). Im wolniejsze będą jego obroty tym dłużej warzywa będą poddawane  obróbce. Wydajność maszyny wynosi  600–1100 kg (w zależności od typu i jakości produktu).

Obieraczka do warzyw Formit Combi-1000

Wielkość odpadu  powstałego podczas obierania zależna jest od wielu czynników, m.in. od  gatunku warzywa i określana jest na kilkanaście do kilkudziesięciu procent. Podczas prezentacji maszyny w naszym  kraju zwracano uwagę, że urządzenie to pozwala na wykorzystanie np. odpadowych korzeni marchwi do dalszego handlu. Na przykład z pociętych  na odcinki korzeni marchwi o dużej średnicy i umieszczonych w obieraczce  otrzymano zaokrąglone marchewki,  które można oferować jako przekąski.

Kawałki marchwi o dużej średnicy po obróbce w obieraczce
 
Formit Combi-1000 ma ramę  długości 2280 mm, przy czym jego długość całkowita wynosi prawie  3 m (2990 mm). Masa urządzenia, to  1250 kg. Elementy robocze zasilane  są elektrycznie – rolki 4 x 1,5 kW a podajnik ślimakowy 1 x 0,37 kW.

Tekst i fot. M. Bartczak

Informacja pochodzi z numeru 11/2013 miesięcznika „Warzywa”

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł330 tys. zł za szkody wyrządzone przez żubry w Podlaskiem
Następny artykułBędzie ślizgawica

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.