Ciekawym urządzeniem przeznaczonym do tego celu, wprowadzonym na rynek polski przez firmę FH Najbar, jest obieraczka do warzyw Formit Combi-1000. Zastosowane w urządzeniu rozwiązania – noże równomiernie rozmieszczone na rolkach – pozwalają na pracę przy bardzo małym zużyciu wody. Formit Combi-1000 wykonany jest ze stali nierdzewnej. Jego elementami roboczymi są tzw. podajnik ślimakowy oraz rolki o długości 2000 mm i średnicy 88 mm (10 sztuk), przy czym każda z nich jest podzielona na dwie części – ścierną oraz nożową. W opisywanym modelu część ścierna rolki wynosi 760 mm, a nożowa – 1240 mm. Produkt do obierania podaje się przez wsyp (szerokość 500 mm), który umieszczony jest na wysokości 1642 mm. Z niego warzywa trafiają na elementy robocze – w pierwszej kolejności na rolki z częścią ścierną, a następnie na te z nożami. W zależności od jakości produktu, jego twardości i pożądanego stopnia oczyszczenia ustawia się prędkość podajnika ślimakowego (regulacja bezstopniowa w dużym zakresie). Im wolniejsze będą jego obroty tym dłużej warzywa będą poddawane obróbce. Wydajność maszyny wynosi 600–1100 kg (w zależności od typu i jakości produktu).
Obieraczka do warzyw Formit Combi-1000
Wielkość odpadu powstałego podczas obierania zależna jest od wielu czynników, m.in. od gatunku warzywa i określana jest na kilkanaście do kilkudziesięciu procent. Podczas prezentacji maszyny w naszym kraju zwracano uwagę, że urządzenie to pozwala na wykorzystanie np. odpadowych korzeni marchwi do dalszego handlu. Na przykład z pociętych na odcinki korzeni marchwi o dużej średnicy i umieszczonych w obieraczce otrzymano zaokrąglone marchewki, które można oferować jako przekąski.
Kawałki marchwi o dużej średnicy po obróbce w obieraczce
Formit Combi-1000 ma ramę długości 2280 mm, przy czym jego długość całkowita wynosi prawie 3 m (2990 mm). Masa urządzenia, to 1250 kg. Elementy robocze zasilane są elektrycznie – rolki 4 x 1,5 kW a podajnik ślimakowy 1 x 0,37 kW.
Tekst i fot. M. Bartczak
Informacja pochodzi z numeru 11/2013 miesięcznika „Warzywa”