Nie słabnie zainteresowanie warecką Konferencją Nawożeniową

Początek roku to okres, w którym sadownicy zapraszani są na wiele konferencji i szkoleń - mają więc w czym wybierać. Co roku bardzo wielu z nich nie zapomina o wareckiej Konferencji Nawożeniowej. Tegoroczna, piąta jej edycja, która odbyła sie we wtorek 14 stycznia zgromadziła rekordową ich liczbę, nie tylko z regionu warecko-grójeckiego.

Organizatorzy Konferencji Nawożeniowej – Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka i jego program doradczy – Fruit Akademia, zadbali o doborowe grono prelegentów. Wykłady wygłosili polscy naukowcy oraz od lat współpracujący z ZZO Warką zagraniczni doradcy – z Holandii, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Spotkanie w miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji otwarli prezes ZZO Warka Anna Marczak oraz burmistrz Warki Dariusz Giska, który podkreślał znaczenie produkcji sadowniczej dla miasta i regionu.

Pierwszy z wykładów wygłosił profesor Waldemar Treder z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, który obszernie przedstawił zagadnienie fertygacji roślin sadowniczych. Kolejny raz przypominał on sadownikom, że nowoczesna produkcja nie może opierać się na coraz bardziej nieprzewidywalnych naturalnych opadach. Gospodarka wodna nabiera znaczenia i będzie coraz ważniejsza choćby dlatego, że woda będzie drożała i gospodarowanie nią będzie podlegało coraz ostrzejszej kontroli. Pomocą dla sadownika będą stale rozwijane programy nawodnieniowe publikowane na stronach internetowych Instytutu Ogrodnictwa oraz portalach prasy fachowej

Zobacz rozmowę z prof. Waldemarem Trederem o fertygacji

O chemicznym przerzedzaniu zawiązków jabłoni mówił Wim Albrecht, doradca z Wielkiej Brytanii. Możliwości zwiększania skuteczności ochrony jabłoni przed parchem omówił z kolei Sylwester Masny z IO w Skierniewicach.

Po przerwie  o nawożeniu doglebowym i dokarmianiu pozakorzeniowym maliny w świetle najnowszych badań naukowych i doświadczeń produkcyjnych mówił dr Zbigniew Jarosz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Włoski doradca Mateo Cerraza przedstawił zastosowanie nawozów fosforowych w sadownictwie. Dr Wiesław Ciecierski, z Intermagu zaprezentował, w kontekście integrowanej produkcji, dwie nowości w ofercie swojej firmy  – Optysil oraz Frostex, preparat do ochrony kwitnących sadów przed przymrozkami.

Zobacz rozmowę z dr Wiesławem Ciecierskim

Trzeci blok wykładów otworzył Eric van der Hoef z Fruit Consult, holenderski doradca od lat współpracujący z  ZZO Warka. Wystąpienie Holendra poswięcone było tym razem kompleksowemu nawożeniu grusz, z  uwzględnieniem nawożenia posypowego, dokarmiania pozakorzeniowego oraz fertygacji. Po nim dr Maria Buczek z Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego Instytutu Ogrodnictwa w Brzeznej omówiła nawozy nanotechnologiczne.

Konferencję zakończył Jarosław Kuklewski z ZZO Warka, który przedstawił program doradczy Fruit Akademia przed nowym sezonem.

Eric van der Hoef z Fruit Consult, fot. P. Gościło

Zobacz galerię Wykłady na V Konferencji Nawożeniowej

Jak powiedziała prezes ZZO Warka Anna Marczak, tegoroczne wykłady poświęcone były nowym trendom w nawożeniu i omawiały nowe technologie, nie do końca jeszcze u nas wykorzystywane. – Na nasze konferencje przychodzą sadownicy, którzy jako specjaliści od lat prowadzący sady mają ogromną ogromną wiedzę. Jest nam bardzo miło, że tak wymagającym klientom również mogliśmy coś nowego zaprezentować – dodała prezes Marczak.

Zobacz pełną rozmowę z Anną Marczak

Wykładom towarzyszyły jak co roku targi sadownicze. W hali oraz przed nią maszyny i środki produkcji sadowniczej wystawiało kilkadziesiąt firm. Na firmowych stoiskach sadownicy mieli możliwość nie tylko poznać nowości, ale również porozmawiać ze specjalistami czy zasięgnąć fachowych porad.

Po raz kolejny uczestnicy Konferencji Nawożeniowej mieli również okazję wziąć udział w konkursie i wygrać cenną nagrodę. W tym roku był nią rozdrabniacz sadowniczy włoskiej firmy ZANON model TFZ 1600 o wartości 17 000 zł, ufundowany przez ZZO Warka oraz firmę Plantpress. Przed stoiskiem, przy którym na wirtualnej mapie Warki trzeba było możliwie najdokładniej wskazać siedzibę ZZO Warka, kolejka nie malała przez cały czas trwania konferencji. Ostatecznie najbliższe celu okazało się trafienie pana Janusza Żelazowskiego. Sadownik z Woli Palczewskiej prowadzi 14-hektarowe gospodarstwo, w którym uprawia jabłonie i truskawki. Jak powiedział zaskoczony zdobywca I nagrody, w wareckiej konferencji bierze udział od pierwszej jej edycji, ale po raz pierwszy udało mu się coś wygrać.

Czterej kolejni uczestnicy konkursu, którzy wykazali się najlepszymi po zwycięzcy trafieniami otrzymali nagrody w postaci bezplatnego dostępu do programu doradczego Fruit Akademii na rok 2014, bądź pakiety nawozowe.

Janusz Żelazowski ze swoim rozdrabniaczem bijakowym. Zwyciezcy konkursu towarzyszą prezes ZZO Warka Anna Marczak oraz prowadząca konkurs Anna Pindel, fot. A. Łukawska

Więcej zdjęć w galerii V Nawożeniowa w Warce

Patronem medialnym konferencji było wydawnictwo Plantpress, sponsorami firmy: Adob i Intermag.

Pełniejsze omówienie wykładów opublikujemy wkrótce na łamach naszych czasopism; w portalu zaś udostępnimy nagrania rozmów z pozostałymi wykładowcami.

mp, pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPierwszy przewodnik po małopolskich winnicach
Następny artykułPrzyrodnicy świętują 2 lutego Światowy Dzień Mokradeł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.