Fusy po kawie lub herbacie
Najprostsze nawozy domowej roboty przygotujesz z fusów, które zostają po zaparzeniu herbaty oraz kawy. Wystarczy, że rozsypiesz je w doniczkach wokół kwiatków, zaraz na powierzchni ziemi. Poza odżywianiem roślin będą również odstraszać muszki.
Z fusów zrobisz także odżywkę do podlewania. Na początek je namocz – do szklanki wody dodaj jedną łyżkę fusów i poczekaj, aż napęcznieją. Następnie je wymieszaj i taką zawiesiną podlej rośliny w doniczkach. Takiej mieszanki, ale w odpowiednio większych proporcjach, możesz również użyć do nawożenia roślin w ogródku czy na działce.
Wykorzystaj skorupki po jajkach
Domowe nawozy wykonasz też ze skorupek po jajkach, które zawierają w sobie dużo wapnia. Tutaj również masz dwie opcje. Pierwsza, najprostsza, to pokruszenie skorupek i rozsypanie ich w doniczce. Jeżeli użyjesz ich w ogrodzie, dodatkowo ochronisz młode rośliny przed atakiem ślimaków. Druga propozycja to przygotowanie preparatu do podlewania. Wówczas wystarczy, że zalejesz rozdrobnione skorupki wrzątkiem i pozostawisz na co najmniej tydzień, aż się rozpuszczą. Pamiętaj, by wymieszać zawiesinę, zanim zabierzesz się za podlanie.
Skórka z banana
Banany są bogate w potas i także z ich skórek przygotujesz wartościowe nawozy domowej roboty. Pokrój je w drobną kostkę i zmieszaj z wierzchnią warstwą ziemi lub umieść je trochę głębiej w kilku miejscach w doniczce. Obawiasz się muszek? Wystarczy, że zalejesz je wrzątkiem i pozostawisz w zamkniętym pojemniku przynajmniej na cały dzień. Po tym czasie możesz podlać rośliny i ponownie zalać skórki wodą.
Zostały ci przejrzałe banany? Nie wyrzucaj ich – rozgnieć widelcem na miazgę i wraz z pokrojoną skórką wymieszaj z wierzchnią warstwą ziemi.
Woda i piwo
Dobre domowe nawozy uzyskasz także wykorzystując wodę po gotowaniu makaronu oraz warzyw, zwłaszcza ziemniaków zawierających w sobie sporo potasu i fosforu. Bogata w cenne składniki odżywcze sprawdzi się w tym celu idealnie. Możesz także użyć wody, w której były gotowane jajka. Jednym warunkiem jest to, by nie zawierała soli, której nadmiar szkodzi roślinom. Kwiatki możesz podlać także rozcieńczonym piwem, gdyż jest bogate w cukry oraz w drożdże.
Domowy kompostownik
Świetnym pomysłem jest stworzenie własnego kompostownika. Do budowy tego najprostszego wystarczy kilka desek, które wytyczą jego obszar. Możesz do niego wyrzucać resztki organiczne, czyli pozostałości z obierania warzyw oraz owoców, fusy z kawy i herbaty czy ściętą trawę i skorupki po jajkach. Pamiętaj, aby nie wrzucać do niego resztek po mięsie czy owocach morza.
Jeżeli mieszkasz w bloku, to nic straconego. Wyposaż się w specjalny, mały kompostownik, który jest przystosowany do tego, aby stać w kuchni, w piwnicy albo na balkonie. Dobierz jego typ i rozmiar w zależności od miejsca, jakim dysponujesz, zapotrzebowania na nawóz i ilości odpadków jakie generujesz.
Domowe nawozy z łatwością przygotujesz z tego, co znajdziesz w Twojej kuchni – nie musisz w tym celu kupować dodatkowych i specjalistycznych urządzeń. Zamiast wyrzucać resztki czy wylewać wodę po gotowaniu warzyw na sałatkę, wykorzystaj je do użyźnienia ziemi w doniczkach z kwiatkami!