„Młody Ogrodnik” 2016

3 czerwca w Blizanówku (woj. wielkopolskie) w gospodarstwie Państwa Janasów odbyła się V edycja projektu „Młody Ogrodnik”, corocznie realizowana przez firmę Grodan. Spotkanie z młodymi ogrodnikami miało charakter warsztatów.

Firma Grodan, reprezentowana przez Wojciecha Sękalskiego, Mieczysława Banacha, dr Krzysztofa Fatela, Marcina Włodarczyka, Cezarego Chojeckiego i Tomasza Koscha, przygotowała dla uczestników projektu „Młody Ogrodnik” zadania polegające na wykonaniu pomiarów wilgotności maty uprawowej za pomocą ręcznego urządzenia GroSens.

Projekt „Młody Ogrodnik” został stworzony dla młodego pokolenia, które już samodzielnie prowadzi lub w przyszłości przejmie prowadzenie gospodarstwa od rodziców. Wzajemne spotkanie w gronie ogrodników i doradców ma na celu wymianę poglądów i doświadczeń, aponadto jest okazją do bliższego poznania się.

Młodzi ogrodnicy zostali podzieleni na cztery grupy, każda z nich miała do dyspozycji zestaw pomiarowy wraz z komputerem do odczytania danych z miernika. Jak przekazał dr Krzysztof Fatel, doradca techniczny firmy Grodan, w zadaniu tym liczy się nie tylko dokładność i rzetelność, ale także najkrótszy czas wykonania pomiarów. Przed wejściem do szklarni zachowano wszelkie warunki sterylne − osoby wchodzące do obiektów uprawowych były zobowiązane do nakładania ochraniaczy na obuwie oraz założenia odzieży ochronnej. W szklarni zwracano uwagę na ogólną kondycję roślin. Po zapoznaniu się z zestawem pomiarowym GroSens i ustawieniu podstawowych parametrów (m.in. rodzaj, wysokość i długość maty), młodzi ogrodnicy mieli za zadanie wykonać kilka pomiarów próbnych (średnia wilgotność górnej, środkowej i dolnej partii maty uprawowej oraz jej wartość EC). W czasie pomiarów ważne by sensor (czujnik) wraz z sześcioma „widełkami” (trzy z nich mierzą EC, trzy kolejne wilgotność maty, z kolei dwa środkowe mierzą również temperaturę podłoża w czasie rzeczywistym) zostały prawidłowo umieszczone w macie uprawowej. Przesyłanie danych z sensora do czytnika odbywa się drogą radiową.

Jak informowali gospodarze spotkania, Katarzyna i Kazimierz Janasowie, w bieżącym sezonie wegetacyjnym uprawiane są pomidory odmiany Maximato F1 (gronowy), Tomimaru Muchoo F1 (malinowy), Edamso F1 (średnioowocowy). – Prowadzimy gospodarstwo rodzinne,  a uprawa pomidorów w obiektach szklarniowych zajmuje łącznie 16 ha, pozostałą część − zboża, a także warzywa (kapusta pekińska, pietruszka, marchew). Naszą pasją jest uprawa pomidorów, a od niedawna również chów krów mięsnych francuskiej rasy Charolaise, którą obecnie zajmuje się mój syn Karol – informował K. Janas. Jak informował Bartłomiej Janas, jeden z synów gospodarzy, historia działalności ogrodniczej  rodziców  rozpoczęła się w 1989 r.; wówczas uprawiano pomidory w tunelach foliowych oraz starych polskich szklarniach. W 2000 r. powstał pierwszy nowoczesny 0,5-hektarowy obiekt szklarniowy. – Obecnie posiadamy trzy nowoczesne kompleksy szklarniowe: w Blizanówku, Brudzewie, oraz Długiej Wsi. W 2009 r. wspólnie ze specjalistycznym gospodarstwem ogrodniczym rodziny Chenczków utworzyliśmy Grupę Producentów Warzyw Chenczke&Janas” – opowiadał B. Janas.

Dalsza część pracy zespołowej młodych ogrodników odbyła się w hotelu Kristoff  w Łaszkach i dotyczyła rachunkowości zarządczej, kontroli i optymalizacji kosztów; poprowadził ją Jarosław Stankiewicz, trener biznesu. Na zakończenie zaprezentowano pokazy strażackie (w tym pierwszej pomocy) oraz koncert orkiestry dętej OSP Blizanów.

Więcej na łamach „Hasła Ogrodniczego”.

Tekst i fot. Anna Wilczyńska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPolska z Francją i Niemcami na rynkach rolnych
Następny artykułODR wrócą pod nadzór ministra rolnictwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.