Robert Weremczuk (fot. 6) z Weremczuk FMR zaprezentował nowe propozycje maszynowe jako odpowiedź na aktualne potrzeby w uprawie porzeczki czarnej.
Fot. 1. Ciągniki Kubota na pokazie podczas konferencji IBA
Fot. 2. Opryskiwacz Hardi „w akcji”
Fot. 3. Opryskiwacz tunelowy firmy Weremczuk
Fot. 4. W gospodarstwie Barbary i Wiesława Błockich (z prawej)
Fot. 5. Stanisław Trzonkowski (z prawej) oprowadza po swoim gospodarstwie
Fot. 6. Robert Weremczuk
Fot. 7. Kombajn Joanna-4
[NEW_PAGE]
Fot. 8. Kombajn Viktor
Wycinacz pędów porzeczek Roch (fot. 9) jest maszyną służąca do pielęgnacji krzewów. Pędy wycinane są u samej podstawy (najbardziej pokładające się), co pozwala zachować właściwy pokrój krzewów i ułatwia zbiór mechaniczny. Praca może być prowadzona z prędkością 1-3 km/godz.
Fot. 9. Wycinacz pędów porzeczek Roch
Sava to maszyna wieloelementowa, na którą składają się korpus zawieszany z przodu ciągnika i wymienne narzędzia. Nowością sezonu 2013 jest możliwość zamontowania na tej ramie dwustronnej kosiarki. Wymiatarka liści spod porzeczek (fot. 10) służy do przygotowania gleby do opryskiwania herbicydami.
Fot. 10. Wielofunkcyjna Sava
Wyrzynarka rzędu krzewów (fot. 11) to maszyna służąca do odmłodzenia plantacji i jest to nowość w firmie. Maszyna ta nie tylko pozwala na obcięcie, rozdrobnienie pędów, ale i ułożenia ich w uporządkowany sposób. Najnowszą maszyną w firmie WEREMCZUK FM jest opryskiwacz tunelowy, zapewniający rotację strumienia powietrza w tunelu na podobieństwo cyklonu, co zapewnia zadowalające pokrycie cieczą roboczą liści w całej objętości korony.
Fot. 11. Wyrzynarka krzewów
[NEW_PAGE]
Drugim z zastosowanych w kombajnach do zbioru owoców porzeczki jest system NORIA, składający się z dwóch łańcuchów plastikowych obejmujących od dołu krzew, ograniczających straty otrząsanych owoców. Tylko plastik dotyka dolnej części krzewu i nie uszkadza go. System ten na napęd hydrauliczny. Trzeci system Cleaning służy do oczyszczania owoców z liści i zanieczyszczeń. Pełną kontrolę pracy kombajnu (wszystkich parametrów) podczas zbioru owoców zapewnia system IntelliViewTM.
Fot. 12. Philippe Boiseseau
Kabina w kombajnie jest bezpieczna i w pełni klimatyzowana, zapewnia pełną widoczność (przeszklona). W maszynie zamontowano 6 cylindrowy silnik Iveco o mocy 150 KM, zużywający 11-13 l/godzinę paliwa. Jest to zużycie zmniejszone o 40% w porównaniu do poprzednich modeli kombajnów tego producenta. RTS (Row Tracking System) to system śledzenie rzędów. Seria 9000 ma automatyczne samopoziomowanie. W bieżącym roku dołączono do kombajnu podbierak pędów. Dostępne są dwie wersje kombajnów z zasobnikami o pojemności 3200 kg (2×1600 kg); lub z taśmociągiem o długości 5,5 m, który można dowolnie ustawić.
Fot. 13. Kombajn Braud w funkcji opryskiwacza
Łukasz Chęciński (fot. 14) z New Holland Polska uzupełnił wystąpienie informując o parametrach ciągników New Holland (fot. 15).
Fot. 15. Ciągniki New Holland
Na pokazach pracy maszyn demonstrowano także opryskiwacze Friuli (fot. 16) oraz Agrola (fot. 17).
Fot. 16. Jeden z opryskiwaczy marki Friuli
Fot. 17. Opryskiwacz dla jagodowych produkcji firmy Agrola
Tekst i zdjęcia: Anita Łukawska