Maszyny do porzeczek

4 czerwca, trzeciego dnia IV Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej IBA miały miejsce prezentacje maszyn przydatnych do pielęgnacji i zbioru porzeczek.
Oferty maszynowe zaprezentowały firmy Weremczuk FM z Niedrzwicy k. Lublina i New Holland. Ostatniego, czwartego dnia konferencji obyły się natomiast pokazy praktyczne zaprezentowanych poprzedniego dnia maszyn oraz ciągników Kubota (fot. 1), opryskiwaczy Hardi (fot. 2) i tunelowego firmy Weremczuk (fot. 3) oraz miniładowaczy Mustang 306 i Mannitou na plantacjach porzeczki czarnej  Gospodarstwa Ogrodniczego Wiesława Błockiego w Wólce Piotrowskiej k. Siemiatycz (fot. 4) i w Gospodarstwie Ogrodniczym Stanisława Trzonkowskiego w Ostrowie Północnym k. Sokółki (fot. 5).

Robert Weremczuk (fot. 6) z Weremczuk FMR zaprezentował nowe propozycje maszynowe jako odpowiedź na aktualne potrzeby w uprawie porzeczki czarnej.

Joanna-4 (fot. 7) to półrzędowy kombajn do zbioru owoców z krzewów porzeczki i aronii. W modelu tym zastosowano jedną głowicę otrząsającą z możliwością zmiany parametrów pracy, aby można nią było otrząsać owoce z różnych gatunków krzewów. Osłony i elementy robocze wykonane są z blach nierdzewnych i kwasoodpornych w celu zapewnienia higieny zbiorów oraz długotrwałości tych elementów, używanych w różnych warunkach pogodowych. Odbiór owoców z maszyny może odbywać się w skrzynki lub w kisteny (2 x 500 kg – stojące obok siebie lub jeden za drugim). 

Fot. 1. Ciągniki Kubota na pokazie podczas konferencji IBA

 

Fot. 2. Opryskiwacz Hardi „w akcji”

Fot. 3. Opryskiwacz tunelowy firmy Weremczuk

Fot. 4. W gospodarstwie Barbary i Wiesława Błockich (z prawej)

Fot. 5. Stanisław Trzonkowski (z prawej) oprowadza po swoim gospodarstwie 

Fot. 6. Robert Weremczuk

Fot. 7. Kombajn Joanna-4

[NEW_PAGE]

Viktor (fot. 8) to samojezdny kombajn, w konstrukcji którego uwzględniono jakość zbioru (dokładność 100% i jakość owoców). Wydajność zbioru – 0,3-0,6 ha/godz. Kombajn może być wyposażony w system pomostów bocznych, co umożliwia zgromadzenie aż 2 ton owoców. Dla maszyn obsługiwanych przez 1 osobę można z tyłu kombajnu zamontować windę umożliwiającą automatyczną zmianę opakowań. Viktor Z to kombajn zaczepiany do ciągnika – rozwiązanie ekonomiczne, polecane na plantacje do 30 ha. Zbiór owoców może odbywać się w skrzynie i skrzynki, jego wydajność wynosi 0,6 ha/godz.

Fot. 8. Kombajn Viktor

Wycinacz pędów porzeczek Roch (fot. 9) jest maszyną służąca do pielęgnacji krzewów. Pędy wycinane są u samej podstawy (najbardziej pokładające się), co pozwala zachować właściwy pokrój krzewów i ułatwia zbiór mechaniczny. Praca może być prowadzona z prędkością 1-3 km/godz. 

Fot. 9. Wycinacz pędów porzeczek Roch

Sava to maszyna wieloelementowa, na którą składają się korpus zawieszany z przodu ciągnika i wymienne narzędzia. Nowością sezonu 2013 jest możliwość zamontowania na tej ramie dwustronnej kosiarki. Wymiatarka liści spod porzeczek (fot. 10) służy do przygotowania gleby do opryskiwania herbicydami. 

Fot. 10. Wielofunkcyjna Sava

Wyrzynarka rzędu krzewów (fot. 11) to maszyna służąca do odmłodzenia plantacji i jest to nowość w firmie. Maszyna ta nie tylko pozwala na obcięcie, rozdrobnienie pędów, ale i ułożenia ich w uporządkowany sposób. Najnowszą maszyną w firmie WEREMCZUK FM jest opryskiwacz tunelowy, zapewniający rotację strumienia powietrza w tunelu na podobieństwo cyklonu, co zapewnia zadowalające pokrycie cieczą roboczą liści w całej objętości korony. 

 

Fot. 11. Wyrzynarka krzewów

[NEW_PAGE]

Philippe Boiseseau (fot. 12) z New Holland (Francja) zaprezentował kombajny do zbioru porzeczek. Jedną z firm wchodzących w struktury New Holland jest Braud, która powstała w 1898 r. we Francji i specjalizuje się w maszynach do zbioru owoców. Kombajny Braud wyposażono w system otrząsania SDC – zestaw prętów po obu stronach krzewu, co sprawia, ze krzew jest lekko ściśnięty i daje to możliwość potrząsania nim. System ten minimalizuje uszkodzenia krzewów. Można dostosować urządzenie otrząsające do wielkości krzewów.

Drugim z zastosowanych w kombajnach do zbioru owoców porzeczki jest system NORIA, składający się z dwóch łańcuchów plastikowych obejmujących od dołu krzew, ograniczających straty otrząsanych owoców. Tylko plastik dotyka dolnej części krzewu i nie uszkadza go. System ten na napęd hydrauliczny. Trzeci system Cleaning służy do oczyszczania owoców z liści i zanieczyszczeń. Pełną kontrolę pracy kombajnu (wszystkich parametrów) podczas zbioru owoców zapewnia system IntelliViewTM.

Fot. 12. Philippe Boiseseau

Kabina w kombajnie jest bezpieczna i w pełni klimatyzowana, zapewnia pełną widoczność (przeszklona). W maszynie zamontowano 6 cylindrowy silnik Iveco  o mocy 150 KM, zużywający 11-13 l/godzinę paliwa. Jest to zużycie zmniejszone o 40% w porównaniu do poprzednich modeli kombajnów tego producenta.  RTS (Row Tracking System) to system śledzenie rzędów. Seria 9000 ma automatyczne samopoziomowanie. W bieżącym roku dołączono do kombajnu podbierak pędów. Dostępne są dwie wersje kombajnów z zasobnikami o pojemności 3200 kg (2×1600 kg); lub z taśmociągiem o długości 5,5 m, który można dowolnie ustawić. 

Kombajny Braud są dostępne w modelach 9060L i 9090X. Ten ostatni po zdemontowaniu głowic zbierających staje się ciągnikiem oraz umożliwia zamontowanie czterorzędowego opryskiwacza (fot. 13). 

Fot. 13. Kombajn Braud w funkcji opryskiwacza

Łukasz Chęciński (fot. 14) z New Holland Polska uzupełnił wystąpienie informując o parametrach ciągników New Holland (fot. 15).

 
 
Fot. 14. Łukasz Chęciński

Fot. 15. Ciągniki New Holland

Na pokazach pracy maszyn demonstrowano także  opryskiwacze Friuli  (fot. 16) oraz Agrola (fot. 17).

 

Fot. 16. Jeden z opryskiwaczy marki Friuli

Fot. 17. Opryskiwacz dla jagodowych produkcji firmy Agrola

Tekst i zdjęcia: Anita Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułIBA: To już trzeci dzień obrad (II)
Następny artykułPo konferencji IBA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.