Magazynowanie energii pod osłonami

Jednym z głównych trendów w uprawie roślin pod osłonami jest poszukiwanie rozwiązań pozwalających na zmniejszenie zużycia energii oraz ograniczenie jej kosztów. W produkcji pod osłonami największe znaczenie ma energia cieplna. Koszty ogrzewania obiektów stanowią nawet do 70% nakładów ponoszonych na produkcję w danym sezonie.

Wykorzystanie nadwyżek ciepła
Rozwiązaniem pozwalającym na racjonalizację zużycia energii cieplnej jest m.in. magazynowanie nadwyżek ciepła w akumulatorach. Zagadnieniu temu poświęcono projekt badawczy HortiEnergia „Opracowanie innowacyjnych technologii magazynowania energii w produkcyjnych tunelach foliowych” (czyt. też HO 12/2014). Projekt realizowany w latach 2010–2015 przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Tunele doświadczalne
W IO w Skierniewicach prowadzone są badania nad wpływem technologii magazynowania ciepła na modyfikację mikroklimatu w obiekcie uprawowym oraz na efekty produkcyjne, tj. wczesność, wielkość i jakość plonu. Prace są realizowane w wysokich, nieogrzewanych tunelach firmy Haygrove, pokrytych podwójną folią (fot.), wyposażonych w rynny uprawowe oraz automatyczne systemy sterowania klimatem i nawadnianiem. Doświadczenia są prowadzone w uprawie pomidorów odmiany Tamaris F1 i ogórków odmiany Melen F1. Rośliny uprawiane są w dwóch rodzajach podłoży – w matach z włókna kokosowego oraz wypełnionych mieszaniną torfu i kory.
 
W doświadczeniach zastosowano akumulatory kamienne. W ciągu dnia są one ładowane ciepłym powietrzem, zasysanym z najwyższej części tunelu. Zgromadzona w ten sposób energia cieplna jest wykorzystywana do ogrzewania tunelu nocą lub w chłodne, pochmurne dni, kiedy temperatura spada. Ciepło pozyskiwane z akumulatora kamiennego rozprowadzane jest za pomocą rękawów foliowych umieszczonych pod rynnami uprawowymi.

Wyniki badań
Wykazano, że użycie akumulatorów kamiennych do gromadzenia ciepła i późniejszego jego wykorzystania znacznie poprawia warunki panujące w nieogrzewanym tunelu foliowym. Wyraźnie zmniejsza dobowe wahania temperatury w obiekcie produkcyjnym, korzystnie wpływa na wzrost temperatury podłoża i bryły korzeniowej roślin. Powoduje także obniżenie wilgotności powietrza.

Tekst i fot. Anna Maciejuk

Informacja pochodzi z numeru 8/2015 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPlantatorzy dostaną po 600 zł na hektar czarnej porzeczki
Następny artykuł„Susza dotknęła wszystkich, a dostaną nieliczni”

1 KOMENTARZ

  1. akumulatory kamienne toż to jakieś nieporozumienie woda ma znacznie wyższą pojemność cieplną czyli beczka z wodą zgromadzi więcej ciepła niż blok kamienny (chyba ze ktoś planuje rozgrzać nasz „akumulator” pow 100 stopni C.
    Zresztą łatwiej wnieść lekkie baniaki i napwłnic je wodą niż targać kilkutonowe bloki. Hmm a czym jest właściwie ziemia – mieszaniną wody i skały no i jest już na miejscu 😉 Jeżeli jakoś chciałbym wyrównać dobowe wahania temperatury zakopałbym sporo rur pod tunelem lub szkarnią w i cyrkulował powietrze pod ziemie np rury na 2 poziomach 1 i 2 m w dzień ogrzewałbym tysiące ton ziemi a w nocy te tysiące ton oddawałoby ciepło. Rury wentylatory i termostaty prościzna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.