Kombajny do zbioru czosnku

Zbiór czosnku w klimacie Polski przypada na lipiec i sierpień. W lipcu zbiera się odmiany ozime, natomiast miesiąc później jare. Wszystkie typy czosnku niewytwarzające pędów kwiatostanowych można zbierać, gdy około 50% roślin ma załamane liście. Czosnek wytwarzający pędy kwiatostanowe nie załamuje łodyg, a termin dojrzałości zbiorczej wyznacza się na podstawie zasychania liści. Na rynku dostępnych jest kilka modeli kombajnów do zbioru tego warzywa.

Firma Garmach poleca dwa typy kombajnu do czosnku. Pierwszy to jednorzędowy kombajn kopiąco-ścinający RE1 przyczepiany do trzypunktowego układu zawieszenia traktora i zasilany hydraulicznie. Rośliny, których korzenie podcinane są lemieszami, zostają wyciągnięte z ziemi za liście pasami, które wytrząsają z nich ziemię i transportują do kolejnych pasów składających główki na jednakową wysokość, co ułatwia obcinanie liści dyskiem. Taśma podajnika przenosi główki czosnku do pojemnika (może to być skrzynia lub worki). Odcięte liście czosnku kierowane są na ziemię. Do obsługi kombajnu wymagana jest jedna osoba. Wydajność maszyny wynosi 1 ha/godz.


 
Jednorzędowy kombajn kopiąco-ścinający RE1

Drugi kombajn to kopiąco-wiążący RL1 przyczepiany do TUZ ciągnika. Jest to jednorzędowa maszyna, w której do wyciągania roślin z gleby służą dwa pasy z hydraulicznym konwerterem prędkości. Progresywny wibrator służy do wytrząsania ziemi z wyrwanych roślin. Następnie zostają one automatycznie spięte w wiązki i rozładowane na ziemię taśmą podajnika. Maszyna pracuje z wydajnością 1 ha/8 godz.

Firma Agrosubir oferuje kilka modeli kombajnów do czosnku hiszpańskiej firmy Zocapi. Wśród nich jest jednorzędowy kombajn kopiąco-wiążący ZF1. Lemiesz kombajnu podkopuje główki czosnku i podnosi je do góry, następnie są one wyciągane za liście, wytrząsane z ziemi przez dwa wibratory obrotowe i automatycznie podwiązywane w wiązki. Tak przygotowane trafiają na pole, gdzie mogą być pozostawione do dosuszenia. Do obsługi kombajnu wymagana jest jedna osoba. Maszyna wyposażona jest w panel elektryczny do regulacji m.in. tempa pracy elementów roboczych.


Jednorzędowy kombajn kopiąco-wiążący ZF1

Kombajn ZF dostępny jest również w wersji dwurzędowej, zawieszanej (ZF2), obsługiwanej przez dwie osoby. Ponadto w ofercie firmy znajduje się jednorzędowy kombajn kopiąco-ścinający. Lemiesz podcina korzenie i podnosi rośliny do gwiazd zbierających przenoszących je na pasy podajnika wyposażonego w system wibracyjny. Na końcu podajnika główki są odcinane i spadają na przenośnik prętowy transportujący je do worka lub skrzyni, natomiast liście wyrzucane są na pole.

Firma JJ Broch oferuje dwie serie kombajnów do czosnku. Seria Arat to zawieszane kombajny kopiąco-wiążące w wersji 1- lub 2-rzędowej (Arat-1, Arat-2). Ostrza podcinają korzenie i unoszą rośliny, na które kombajn naprowadzany jest prowadnicami. Liście chwytane są przez pasy transportująco-czyszczące wyposażone w system wibracyjny. Następnie są one automatycznie spinane w wiązki i trafiają na pas, który rozładowuje je na ziemię pionowo, liśćmi do dołu tak, aby uchronić główki przed uszkodzeniem mechanicznym.

Z kolei kombajny z serii Arco (Arco-1, Arco-2 i Arco-4) to 1-, 2- lub 4-rzędowe zawieszane na TUZ ciągnika maszyny kopiąco-ścinające napędzane hydraulicznie. Korzenie czosnku podcinane są przez noże, które delikatnie podnoszą rośliny chwytane za liście przez pasy transportująco-czyszczące. Pozycja i głębokość ostrza może być regulowana hydraulicznie. Liście odcinane są przez zębaty dysk, a główki trafiają na taśmę do pakowania produktu, skąd przenoszone są do worka lub skrzyni.

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Fot. firmowe

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKraje członkowskie za ograniczeniem stosowania glifosatu
Następny artykułZ powodu suszy w Łódzkiem masowo giną sosny i świerki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.