Kombajny do kapusty

Kapusta w Polsce, nawet w dużych gospodarstwach, zbierana jest najczęściej ręcznie, ewentualnie z wykorzystaniem przenośników taśmowych. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami, m.in. tym, że warzywo to ma stosunkowo długi okres dojrzałości zbiorczej i można zbiory rozłożyć w czasie. Ponadto wahania opłacalności produkcji oraz relatywnie tania siła robocza nie zachęcają do inwestowania w nowoczesne maszyny. Jednak w rejonach, w których brakuje pracowników sezonowych, mechaniczny zbiór kapusty powoli staje się koniecznością.

Kombajny duńskiej marki Asa-Lift przeznaczone do zbioru kapusty oferuje na polskim rynku firma F.H. Najbar. Jednym z modeli jest kombajn zawieszany MK- 1000 Elevator (fot. 1), w którym sekcja zbierająca wyposażona jest w piły o regulowanej wysokości ścinania kapusty. Wysokość cięcia można regulować bezpośrednio na kombajnie przed rozpoczęciem pracy. Opcjonalnie regulacji tej można dokonać za pomocą siłownika elektrycznego z kabiny ciągnika. Kombajn wyposażony jest w specjalną elastyczną taśmę do transportu główek. Hydraulicznie napędzane tarcze ułatwiają wprowadzenie kapusty do sekcji zbierającej. Profilowany przenośnik o szerokości 500 mm wprowadza kapustę na stół sortowniczy o szerokości 630 mm i długości 2 m z rolką piankową, usuwającą obcięte liście. Po oczyszczeniu, główki transportowane są ze stołu do elewatora za pomocą rolek hydraulicznie napędzanych. Przenośnik transportujący kapustę na przyczepę ma szerokość 630 mm i umożliwia rozładunek na wysokość 3,0 m. Kombajn może być wykorzystywany do zbioru kapusty do przetwórstwa, wówczas wyposażony jest w spiralną sekcję czyszczącą.

Fot. 1. MK-1000 Elevator marki Asa-Lift

Firma F.H. Najbar oferuje również kombajn zaczepiany Asa-Lift TK-1000 XL (fot. 2). Sekcja zbierająca kapustę wyposażona jest w pasy transportowe oraz specjalną elastyczną taśmę do transportu główek. System noży rotacyjnych precyzyjnie ścina główki kapusty. Wysokość pracy sekcji zbierającej jest regulowana za pomocą siłowników hydraulicznych. Hydraulicznie napędzane „torpedy” ułatwiają wprowadzanie kapusty do sekcji zbierającej. Kombajn wyposażony jest w duże, skrętne koła (13,6 R24) oraz w siłownik hydrauliczny do naprowadzania maszyny na rząd. Profilowany przenośnik gumowy transportuje kapustę na stół sortowniczy, na którym rolka piankowa usuwa wolne liście. Przy stole sortowniczym (o szerokości 630 mm) znajduje się podest dla 2 osób. Ze stołu główki są transportowane na taśmę o długości 5 m za pomocą hydraulicznie napędzanych rolek. Kombajn TK-1000 XL ma własną pompę hydrauliczną. Siłowniki i funkcje obrotowe sekcji głównej zasilane są z hydrauliki ciągnika.

Fot. 2. Mechaniczny zbiór kapusty głowiastej kombajnem TK-1000 XL (Asa-Lift)

Do zbioru kapusty pekińskiej Firma F.H. Najbar oferuje kombajn zawieszany Asa-Lift SC-50 (fot. 3). Sekcja główna wyposażona jest w stół selekcyjny długości 300 cm i szerokości 630 mm z kołami podporowymi (400/60 x 14,5). Sekcja ścinająca do kapusty pekińskiej zaopatrzona jest w dwa obrotowe dyski, główki kapusty są podtrzymywane przez dwa miękkie pasy, które transportują je na taśmę. Na kombajnie znajduje się platforma na 3 skrzyniopalety po 500 kg o wymiarach 100 x 120 cm. Kombajn SC-50 wyposażony jest w układ hydrauliczny z własną pompą i dużym zbiornikiem oleju.

Fot. 3. Model SC-50 do zbioru kapusty pekińskiej (Asa-Lift)

[NEW_PAGE]Kombajny przeznaczone do zbioru kapusty na rynek warzyw świeżch oraz do przetwórstwa oferuje również firma Ruthenberg Landtechnik – model RK1-K (fot. 4). Jest on jednorzędowy, zawieszany na trzypunktowym układzie zawieszenia i napędzany od WOM-u ciągnika. W sekcji zbierającej znajdują się tarcze tnące, zapewniające precyzyjne i proste cięcie. Po ścięciu główki transportowane są najpierw przenośnikiem ślimakowym, a następnie taśmowym, przy którym znajduje się podest roboczy dla pracownika kontrolującego jakość zbieranych główek. Na kombajnie zamontowany jest hydrauliczny podnośnik, na którym mieści się drewniana skrzyniopaleta. Po zapełnieniu jej kapustą może zostać opuszczona i pozostawiona na polu.

Na rynku dostępne są również kombajny do zbioru kapusty innych marek, np. firma Bärtschi-FOBRO oferuje jednorzędowy kombajn Pamtec (fot. 5) zawieszany na ciągniku. Konstrukcja maszyny zapewnia optymalną kontrolę pracy podczas wycinania i oczyszczania główek z liści zewnętrznych. Do wycinania główek służą tarcze tnące o regulowanej wysokości cięcia. Przenośniki wykonane są z elastycznych elementów zapobiegających uszkodzeniom kapusty podczas zbioru. Kapusta po ścięciu może być transportowana za pomocą elewatora bezpośrednio na przyczepę lub odbierana przez pracowników i układana w skrzyniopalecie umieszczonej na specjalnym podeście.

Fot. 4. Jednorzędowy kombajny model RK1-K (Ruthenberg Landtechnik)
 

Fot. 5. Tarcze tnące w modelu Pamtec (Bärtschi-FOBRO)

Kombajny do zbioru kapusty do przetwórstwa oferuje również niemiecka firma Bleinroth. W ofercie są dwa modele jednorzędowe zaczepiane – K1 (fot. 6) oraz KSC1, napędzane od WOM-u ciągnika. Ścięte główki transportowane są na przenośnikach taśmowych (gumowych), a następnie za pomocą elewatora na przyczepę. Model KSC1 wyposażony jest w podest, na którym mogą pracować 3 osoby, kontrolujące jakość zbieranych główek i odrzucające zewnętrzne liście kapusty. W ofercie firmy Bleinroth dostępne są również kombajny samojezdne jedno- lub dwurzędowe wyposażone w zbiornik na główki kapusty.

Fot. 6. Model K1 (Bleinroth)

Aleksandra Andrzejewska
Fot. 1−3 F.H. Najbar, fot. 4−6 M. Bartczak.

Artykuł pochodzi z numeru 6/2014 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJednorazowe odszkodowanie dla rolników wyższe od 1 lipca
Następny artykułNiskie ceny skupu owoców miękkich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.