W bieżącym sezonie firma zaplanowała organizację czterech takich imprez, z czego dwie odbyły się w pierwszej połowie sierpnia: pierwsza w Gospodarstwie Państwa Grażyny i Andrzeja Borkowskich w Pawłowie (gm. Zawichost), a drugie – w Gospodarstwie Państwa Beliniaków w Wodzicznej. Ostatnie spotkanie odbędzie się jeszcze 09.09.2012 o godz.14:00 w Gospodarstwie Państwa Koperskich w Grzymkowicach.
Podczas spotkania w gospodarstwie Sylwii i Grzegorza Bartników w Tworkach (gm. Jasieniec) 19 sierpnia sadownicy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat ostatnich zabiegów przedzbiorczych służących polepszeniu jakości jabłek i gruszek przeznaczonych do przechowywania oraz zaznajomić się z najnowszymi osiągnięciami w technologii przechowalniczej.
Michał Gajda z firmy Ekoplon SA zalecał wykonanie nawożenia w sadach jabłoniowych poczynając od 5-6 tygodni przed planowanymi zbiorami nawozami zawierającymi fosfor (Maximus Extra P w dawce 3-5 kg/ha) w celu polepszenia wybarwienia się owoców (trzy zabiegi co 7-10 dni). Na cztery tygodnie przed zbiorem M. Gajda zalecał także zastosowanie nawozów zawierających w swoim składzie potas, fosfor i magnez, które to składniki zwiększają zawartość cukrów, poprawiają właściwości przechowalnicze owoców oraz wpływają na przyspieszenie i wyrównanie wybarwiania owoców. W tym czasie przedstawiciel firmy zalecał np. Maximus Extra K w dawce 4-5 kg/ha (dwa zabiegi co 7-1- dni) lub inne nawozy z serii Maximus: Maximus Extra PK i Maximus Extra Mg.
Nawożenie pozbiorcze, zdaniem M. Gajdy, powinno być prowadzone w oparciu o preparaty zawierające bor, cynk i magnez i powinno się je rozpocząć nie później niż 14 dni po zbiorze owoców z poszczególnych kwater. W tym czasie stosujemy od 5 do 10 kg mocznika plus 1 – 2 kg/ha nawozów opartych na poliboranach sodu np.: Maxibor 21 – informował przedstawiciel firmy Ekoplon SA. Prelegent polecał do tej mieszanki dodać także 2 – 3 l nawozów zawierających cynk np.: Ekolist Mono Cynk lub zastosowanie gotowej . mieszanki boru i cynku – Maximus Zn+B+Mg.
Dr Krzysztof Rutkowski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach omówił problemy związane z jakością owoców przeznaczonych do przechowywania, przede wszystkim podkreślając znaczenie wyznaczenia prawidłowego terminu zbioru oraz omówił zalety stosowania preparatu SmartFresh na jabłkach przeznaczonych do długiego przechowywania.
Pełna relacja z tego spotkania na łamach MPS SAD.
Dorota Łabanowska-Bury