Innowacyjna technologia w szklarni

W nowoczesnych szklarniach stosuje się różne rozwiązania umożliwiające oszczędność energii, jednak w ośrodkach naukowych nadal poszukuje się sposobów efektywnego wykorzystywania energii w uprawach pod osłonami.

Badania takie prowadzone są również w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu w ramach projektu „Food 2 Waste 2 Food”, dotyczącego innowacyjnego systemu szklarniowego, który umożliwia oszczędność energii oraz pozwala na wykorzystanie przez rośliny składników pokarmowych z odpadów organicznych. Głównym sponsorem programu jest Co-funded by the Eco-Innovation Initiative of the European Union, a jego partnerami oprócz poznańskiego UP, są firmy BBBLS, Lindum oraz Jacinto.

Podczas seminarium 23 czerwca zaprezentowano wideowykład Ketila Stoknes z Norwegii, który mówił, w jaki sposób można przekształcić odpady organiczne z gospodarstw domowych w podłoża uprawowe. Natomiast Anton Paardekooper z Holandii opowiedział o pilotażowych obiektach szklarniowych zlokalizowanych w Norwegii i Polsce. Zaprezentował wyniki doświadczeń wskazujące na oszczędności energii sięgające 80% w porównaniu z konwencjonalnymi systemami szklarniowymi.

O zasadzie działania i praktycznych rozwiązaniach w nowoczesnym obiekcie mówił dr Włodzimierz Krzesiński z UP w Poznaniu. Jest to szklarnia z konstrukcją Venlo o powierzchni 120 m2. Ściany i dach wykonane są z folii, które trwałość producent określa na 10–15 lat. Pomiędzy warstwami folii znajduje się 50 cm przerwy, w którą wpompowywana jest piana z mydła, wytwarzana za pomocą generatorów. Wprawdzie przenikanie światła przez podwójną folię jest słabsze niż przez tradycyjne szkło w szklarni, ale współczynnik przenikania ciepła jest 10-krotnie lepszy, wynosi on 0,5 W/m2, podczas gdy w tradycyjnej szklarni określa się go na 5–7 W/m2. Piana pomiędzy foliowymi ścianami stanowi nie tylko izolację, ale działa również na zasadzie cieniówki. Obiekt szklarniowy wyposażony jest w system czujników współpracujących z komputerem klimatycznym odpowiedzialnym za utrzymanie odpowiednich warunków, podobnie jak w tradycyjnej szklarni. Ciepło w ciągu dnia pochodzące naturalnie ze słońca oraz z lamp, używanych do doświetlania roślin, jest magazynowane i wykorzystywane do utrzymania właściwej temperatury w nocy.

Podczas seminarium Ewelina Wojciechowska z UP w Poznaniu mówiła o obiegu odpadów organicznych i składników odżywczych, a Anna Larsson (Green Business Norway, Lindum) informowała o znaczeniu projektu w gospodarce odpadami.


Prototyp nowoczesnej szklarni w Stacji Doświadczalnej Katedr WOiAK w Marcelinie, należącej do UP w Poznaniu

Aleksandra Andrzejewska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW pełni sezonu
Następny artykułTowarzyszą naszej historii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.