Wśród najciekawszych rozwiązań technologicznych zaprezentowanych na targach Macfrut 2017 był opracowany przez firmę Robert Bosch Start-up system pod nazwą Deepfield Connect służący do monitoringu uprawy szparagów.
System składa się z czujników wbitych w wały, które zbierają dane dotyczące temperatury na czterech poziomach gleby (na powierzchni, 5 centymetrów pod powierzchnią, oraz 20 i 40 cm w głębi gleby). Dane pobierane są co godzinę i przesyłane do chmury i za pośrednictwem aplikacji na urządzenie mobilne producenta.
Dokładny wgląd w warunki panujące w szparagarni pozwalają producentowi na podejmowanie trafnych decyzji i uzyskanie lepszych zbiorów. Informacje o temperaturze panującej w wałach są podstawą do zarządzania okrywą wałów (czy powinny być one przykryte białą czy czarną stroną folii, a zatem, czy ma być zwiększane nagrzewanie promieniami słonecznymi czy ograniczanie). W efekcie producent może uzyskać więcej wypustek lepszych jakościowo, co pozwoli na zwiększenie plonu handlowego do 30 proc.
Aplikacja Deepfield pozwala nie tylko na wgląd w rozkład temperatury przy każdym czujniku, ale zbiera także sumę temperatur w trakcie produkcji, pozwalającą na określenie właściwego terminu zbioru. Ponadto aplikacja wysyła ostrzeżenia, gdy wartości progowe zostaną przekroczone, a sprzęgnięcie informacji o temperaturze panującej w wałach wraz z prognozami pogody ułatwia zarządzanie produkcją.
Elementy elektroniczne systemu są odporne na wodę, kurz oraz temperaturę od -40 do +70 stopni Celsjusza. Deepfield Connect korzysta z komunikacji mobilnej opartej o GPRS. Producenci mają możliwość wynajmu systemu, ponosząc roczną opłatę za wypożyczenie. Koszt to 319 euro.
RS